mitäs tuulivoimalalle kuuluu ne jotka harrastaa ?
mulla tuulee aina hyvin (meren ranta ) 4-50ms
mulla tuulee aina hyvin (meren ranta ) 4-50ms
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"mulla tuulee aina hyvin (meren ranta ) 4-50ms"
Sinun ei kannata hankkia pientuulivoimalaa, sillä noilla tuulennopeuksilla siivet repeää irti tai mylly makaa jarrut päällä
Sinun todella kannattaa toki hankkia tuulivoimala. Saat sillä 3-kertaa ydinvoimaa halvempaa sähköä vuosikymmenet.) Lisäksi turvallisesti, puhtaasti, ja ympäristöäsi säästäen.
Pientuulivoimalla tuotetun sähkön hinta on voimalan hankintakustannukset ja elinkaari huomioiden n.2-5 -kertainen verkkosähköön nähden niissä olosuhteissa jotka vallitsevat yli 99% Suomen maa-alueista. Hyvin pienellä osalla rannikkoalueesta saatetaan päästä verkkosähköä edullisempaan tuotantoon jos laitteiston toteutuksessa on osaamista ja hiukan tuuria.
Tällä hetkellä on meneillään jonkinlainen hurmosvaihe, kun erilaiset huijarit kauppaavat tuulimyllyjään hatusta vedetyin lukemin ihmisille joilla ei ole osaamista kyseenalaistaa ilmoitettuja liioiteltuja tuotanto- tai kustannuslukuja.
Bisnes on härskiä, etenkin silloin kun se tehdään "maailman pelastamiseksi"...
Konstanciakin kokemukset kertovat koko Saksan sähköjärjestelmän hurjista haasteista. Ne kertovat myös maan energiapolitiikan yllättävän mustista seurauksista.
Energiewenden hinta alkaa olla käsittämätön. Uusien voimaloiden ja sähköverkkojärjestelmän rakentaminen maksaa saksalaisille noin 50 000 euroa joka minuutti. Se tarkoittaa 25 miljardia euroa vuodessa, mikä vastaa lähes puolta Suomen valtion ensi vuoden budjetista.
Hintaakin suurempi ongelma on, että Saksan kasvihuonekaasupäästöt eivät ole kuuteen vuoteen vähentyneet. Kallis panostus ei ole tuottanut tavoiteltuja tuloksia.
Lue lisää Talouselämän uusimmasta numerosta.
Saksan järkyttävän kalliin energiakäänteen loppuhinta on vielä kalliimpi: päästöt eivät vähene odotetusti
http://media.tivi.fi/talouselama/w74vik-tuulivoima.jpg/alternates/LANDSCAPE_960/tuulivoima.jpg