Sairasta touhua

VIVAMOSSA

Alussa toivotetaan tervetulleeksi, ja jos rehellisesti kertoo olevansa homoseksuaali alkaa rukouskamjanja ”eheytymisen” puolesta. Jos eheytymistä ei tapahdukaan, aletaan syyttämään uskon puutteesta ja tunnustamattomista synneistä. Panokset kovenevat helvettituomioineen ja monenlaisena syrjintänä. Jos yrittää puolustaa itseään ja kritisoi tuomitsijoitaan, saa kuulla olevansa riivattu ja hylätään Saatanan haltuun. Tämä on valitettavasti todellisuutta tämän päivän kirkossa, onneksi ei kuitenkaan aivan kaikissa seurakunnissa.

8

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomioni

      Vastenmielisimmät ihmistyypit ovat niitä jotka kaksinaamaisesti kuiskivat tukeaan seksuaalisille vähemmistöille, mutta kuitenkin väärinkäytöksistä hiljaa olemalla puolustavat henkistä väkivaltaa ylläpitäviä rakenteita.

    • kunhan kysyn ?

      Tässä samoin, evlut, lukija, zelig, häirikköuskis, vivamossa j n e.....

      Sinulla on keskustelut kesken, miksi et jatka uskovien herjaamista täällä, kun aloituksiakin teet ?

      Olet kuitenkin väittänyt olevasi uskossa lapsesta saakka ?

      Eikö sulla ole mitään sanottavaa ?

    • paholaisenkirkko

      Miksi kiusaat itseäsi ,mene sellaiseen kirkkoon joka hyväksyy kaiken saastaisuuden .

    • pahavaihyvä

      Jos kerran olet homo ,niin miksi hakeudut uskontoon joka tuomitsee homouden,vai etkö sitä tiennytkään .Jos haluat uskovien piiriin ,niin lue ensiksi mitä vaatimuksia siihen kuuluu .Raamatusta ilmenee sellaisia kohtia jotka tuomitsevat homouden . " Se
      on kauhistus Jumalan silmissä " .Olen pahoillani ,jos se ei miellytä sinua .

    • vapaa_valinta

      Älä aloittaja sure. Synnitekosi ei ole ainutkertainen. Siksi kaikki synnintekijät, sen eri muodot tuomitsee Herra ja kysehän on perillepääsystä.
      ts. jos aikoo perille, on tehtävä parannus. Jos ei, niin eihä pakko ole taivastiellä olla. Sillä kaikkihan ovat valintojen äärellä siinä "hyvän ja pahantiedon" puulla.
      Toiset syö siitä ja toiset eivät.

      • Immeinenkin

        Sitä olen ihmetellyt että miksi pitää mennä sellaiseen porukkaan jossa arvot menevät pahasti ristiin ja sitten valitetaan ja itketään kun sorretaan. Varmasti löytyy porukka jossa ajatellaan samanlailla homoudesta.

        Miten mahdettaisiin kokoomuksessa suhtautua tyyppiin, joka pyrkii jäseneksi ja ajatukset ovat täysin vasemmalta? Pitääkö silloin sit itkeä kun ei hvyäksytä sellaisena kuin itse on, miksei kokoomuslaiset muuta politiikkaansa kommarien ehdoilla? Kokoomuksessa sorretaan nyyh nyyh.


    • SairaitaOllaanKaikki

      Niin en tiedä onko tästäkään mitään apua, mutta kirjoitanpa nyt kuitenkin .. Asia on tietysti niin että Raamatussa on kerrottu paljon asioista jotka ovat Jumalaa vastaan .. älä varasta, älä tee huorin. älä murhaa .. onhan näitä .. ja on myös sanottu, että älä makaa samaa sukupuolta olevan kanssa .. Nyt on niinkin että me ihmiset olemme kaikki jotenkin rikkinäisiä - ainakin jos meitä katsotaan Jumalan täydellisyyden valossa - ja Raamatun opetus on Jumalan täydellisyyden valossa .. Se kertoo Jumalan täydellisyydestä ja kuinka me ihmiset teemme sellaista mikä ei ole hyvä Jumalan edessä - me kaikki olemme itsessämme vajavaisia ja vailla iankaikkista elämää, koska me kaikki olemme sellaisia kuin olemme.

      Joten siinä suhteessa olemme kaikki samalla viivalla, synnit tulee meidän kaikkien tunnustaa .. jos mieli Jumalan valtakuntaan .. ei sillä ole mitään tekemistä itse pelastuksen kanssa jos ihmiset ovat sinua vastaan tai puolestasi, sillä ei ihmiset ketään pelasta .. vaan Jumala .. siksi meidän tulee katsoa minkälainen suhde meillä on Jumalaan .. joten käännä katseesi ihmisistä Jumalaan .. tietäen että olet vain yksi meistä jotka tarvitsevat armoa pelastuakseen .

    • sinapinsiemenenverran

      Jos sinä olet ottanu Jeesuksen Herraksesi ja uskot että hänen täytetty työnsä ristillä riittää kattamaan menneet, nykyiset sekä tulevat synnit, sairaudet ja kaiken muun niinkuin raamattu lupaa, olet armon "koulutettavana" (sana lupaa tämän) et ihmisen tai lain. Jos niin ajattelet ja tunnustat, se mitä muut sanoo ei ole väliä..Ja luota että sen minkä Herra aloittaa hän vie päätökseen, asiat ovat hyvin ja voit jopa nähdä nämä ihmiset uudessa valossa :)
      Jumala ei huolehdi sanassaan synnistä...se on täytetty, ei ole enää mitään huolehdittavaa.
      Sen sijaan lain alla olevat tai armon ja lain sekoitusta viljelevät saivat Paavalilta kaksois tuomion/kirouksen niskaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      59
      3727
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3118
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      69
      2326
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1530
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1319
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      87
      1169
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      29
      1039
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      991
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      965
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      952
    Aihe