Miksi Suomessa opetetaan pakolla suomalaismurteellista vanhahtavaa suomenruotsia, miksi ei vapaaehtoista ja kaunista riikinruotsia?
Hävettäisi puhua murteellista suomenruotsia Ruotissa.
5
58
Vastaukset
Suomenruotsi on kirjoitettuna sama kuin riikinruotsi. Meillä on samat kielisäännöt kuten Ruotsissa. Koska kieli on sama. Nämä kielinormit määrää Svenska Akademien, ja kun tulee Suomessa käytettävät esim. hallinnossa käytettäviin erityissanoihin Kotimaisten kielten tutkimuskeskus.
Ääntämisessä on sitten eroja kuten aina muualla missä kieli puhutaan eri maissa tai alueilla. Pohjoissaksan saksa on toinen kuin keski tai eteläsaksassa puhuttu kieli.
Suomessa puhuttu ruotsi on ruotisnkielen itäversio. Itäversio puhutaan Pohjoisruotsissa, Gotlannilla ja Suomessa. Tähän itäversioon kuului ennen myös Tukholman saaristo.- kiitos suomalaisuudestan
Niin ja suomenruotsalaisilla ei Ole mitään tekemistä Ruotsin kanssa a ja on väärin, että täällä puhutaan ruotsalaisista, kun puhutaan suruista/ pitäisi puhua suomalaisista?? Minulle suomalaisuuden halveksija ei voi olla suomalainen, koska sellainen ei voi tuntea suomalaisuutta. On olemassa vain suomalaisia, ruotsalaisia, virolaisia, kongolaisia, jne..
- valetta!
Kirjoitusasussakin on paljon eroja! Muumiruotsi on sadan vuoden vanhaa ruotsia. Kyllä sen huomaa kaikesta.
- Språkvetaren
valetta! kirjoitti:
Kirjoitusasussakin on paljon eroja! Muumiruotsi on sadan vuoden vanhaa ruotsia. Kyllä sen huomaa kaikesta.
Du får gärna ge ett eller några exempel var finlandssvenskan avviker från rikssvenskan i skriven form, tack! Det ökar åtminstone trovärdigheten för dina argument.
- Suomi=suomen kieli
Språkvetaren kirjoitti:
Du får gärna ge ett eller några exempel var finlandssvenskan avviker från rikssvenskan i skriven form, tack! Det ökar åtminstone trovärdigheten för dina argument.
Kieli on identiteetin ja kulttuurin päärakennusaine. Tämän vuoksi suomenruotsalainen ei voi olla suomalainen, koska ruotsalaisten tavoin halveksuu yli 96% suomalaisen identiteettiä ja kulttuuria, äidinkieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235923- 602037
- 271509
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411294Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691148- 741145
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531117- 511082
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441077Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle591012