Ateistinen Charlie Hebdo pilkkaa islamia ja kirkot palaa?

ihmisoikeus

Kirkkoisä Tertullianus on sanonut: ”Jos Tiber on siirtynyt pois uomaltaan, jos Niili ei ole tulvinut vesiään peloille, jos sattui maanjäristys, jos nälänhätä tai rutto uhkaavat, nousee heti huuto ’kristityt leijonien eteen!’”.

Valitettavasti sananvapauttaan puolustaessaan länsimaalaiset asettavat islamilaisten maiden vähemmistökristityt haavoittuvaan asemaan. Charlie Hebdo on asteistinen ja vasemmistolainen lehti, joka pilkkaa islamia, kristittyjä ja poliitikkoja tasapuolisesti. Ääri-islamistit tekivät lehteä vastaan tammikuussa terrori-isku, jossa kuoli 16 ihmistä.

Tämän jälkeen lehti julkaisi numeron, jonka kannessa oli pilakuva profeetta Muhammedista. Pilakuva aiheutti mielenosoituksia eri puolilla muslimimaailmaa. Nigeriassa mellakaksi muuttuneeseen mielenosoitukseen osallistuneet polttivat Ranskan suurlähetystön ja kirkkoja sekä ryöstivät vähemmistössä olevien kristittyjen kauppoja.

Tuhopolttajat ja ryöstelijät eivät kyenneet tekemään eroa ranskalaisen ateistilehden ja nigerialaisten kristittyjen välillä. Ranskalainen vasemmistolainen ja ateistinen lehti pilkkaa profeetta Muhammedia ja sen seurauksena muslimit polttavat kirkkoja. Tässä ei ole kaikki aivan kohdallaan.

Muslimimaiden asukkaiden on ehkä vaikeaa erottaa länsimaalaisuutta ja kristillisyyttä toisistaan. Tosiasiassa länsimaat ovat sekulaareja yhteiskuntia, eivät kristillisiä. Ehkä tämä pitäisi saada viestitettyä muslimimaihin, jotta viattomat eivät kärsisi. Vai onko vain kysymys siitä, että ääriliikkeet ja kristillisyyden vastustajat saivat jälleen yhden tekosyyn hyökätä vihaamiaan paikallisia kristittyjä vastaan?

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2015/01/kun-ateistit-pilkkaavat-islamia-niin.html

2

175

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanavapaa

      Nouse nyt helvetissä ylös sieltä kyykystä musulmaanien persettä nuolemasta!

    • "Valitettavasti sananvapauttaan puolustaessaan länsimaalaiset asettavat islamilaisten maiden vähemmistökristityt haavoittuvaan asemaan."

      Tuo ei toistelemalla todeksi muutu. On muuten aika sairasta syyttää sananvapauttaan puolustavia ihmisiä terroristihihhulien teoista jotain toisia ihmisiä kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      16
      881
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      799
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      664
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe