Pyyntö kaikille autoilijoille

minuuttikin auttaa

Monien perheiden rakkaat lemmikit kulkevat vapaana ulkona. Voi olla, että lemmikki on eksynyt, karannut tai vain ulkoilemassa. Kaikkia kissoja ja koiria ei ole aina mahdollista pitää joko pelkästään sisällä tai omassa pihassa. Eläimet ovat eläimiä vaistoineen ja siksi ne liikkuvat.

Aina iltapäiväulkoilu ei rajoitu pelkästään omaan pihaan tai turvalliseen lähimetsään. Aina omistaja ei ole välttämättä mukana turvaamassa lemmikin kulkua. Silloin vahinkoja voi sattua, kenelle tahansa autoilijalle, kenelle tahansa lemmikille.

Pyyntöni olisi, että jokainen autoilija pysähtyisi osuttuaan lemmikkiin. Ottaisi sen pari minuuttia aikaa, kävisi katsomassa, että onko eläin jo kuollut, kituuko se vai onko se kenties hyvissä voimissaan. Katsoisi numeron pannasta ja soittaisi omistajalle. Sen se kestäisi, pari minuuttia.

Silloin ei avuttoman, hätääntyneen ja kipuisen eläimen tarvitsisi jäädä ojan pohjalle kitumaan tai raahautua viimeisillä voimilla kotipihaan perheen luokse. Silloin voitaisiin säästää aikaa ja viedä lemmikki hoitoon niin pian kuin mahdollista. Silloin jonkun perheen rakas jäsen saisi mahdollisuuden jäädä perheen luokse.

Tänään valitettavasti meidän pieni kisumme ei selvinnyt yöllisestä ulkoilusta. Voi kun sinä, yliajaja, olisit soittanut meille, niin olisimme voineet viedä hänet hoitoon nopeammin. Niin pienen eläimen ei olisi tarvinnut kitua turhaan.

Hyvä autoilija, älä jätä eläintä ja perhettä pulaan!

Kiittäen,

Kaisla ja Misu

http://ontheroadbykaisla.blogspot.fi/2015/01/pyynto-kaikille-autoilijoille.html

2

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päläpälä

      Aina olisi hyvä varmistaa onko eläin karkuteillä ja soittaa siihen kaulapannassa löytyvään numeroon, mutta jos joku antaa eläimensä kulkea vapaana yleisillä paikoilla (joka on laissa kielletty) niin on täysin oma vika jos se eläin kuolee ihan vain SEN tyhmän ihmisen takia, ettei välitä kissastaan tai koirastaan. Harmi, että eläimet joutuu kärsimään sellaisten ihmisten takia, mutta se on hyvä opetus niille ihmisille. Pitäisivät eläimistään huolta!!
      Ja luulen ettei tämä autoilia ole huomannut tuota kissaa tai sitten autoilialla ei ole ollut mahdollisuutta pysähdellä minnekkään tien laitaa ja aiheuttaa kauhea tukos kissan takia.. Tai onhan se voinut olla joku stereoitaan jumputtava jonne joka on vain säikähtänyt kummaa ''pahkuraa''/estettä tiessä ja ehkä jopa huomannut sen olevan kissa, mutta ei ole välittänyt. Saattanut jopa nauraa.

      PITÄKÄÄ KISSOISTANNE PAREMPAA HUOLTA NIIN EIVÄT JOUDU KÄRSIMÄÄN!

      Ja anteeksi kirjoitusvirheet...

    • ........-

      Olet hyvällä asialla ap, ja olen samaa mieltä, että yliajaja olisi voinut toimia toisin. Yliajallala on mielestäni vastuu joko lopettaa eläimen tuskat taikka viedä se eläinlääkärille heti tapahtuman jälkeen.

      Mutta ei ole kyllä olemassa taloutta jolla ei olisi mahdollisuutta pitää kissaansa kotona, se on pelkkä tekosyy, että ei tarvitsisi ottaa vastuuta ja hoitaa asioita toisin ja turvallisemmin kissansa hyväksi. Lemmikin kuolema ja haavoittuminen on aina omistajan vastuulla, jos on päästänyt sen tahalleen kulkemaan ilman valvontaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1252
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      112
      659
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe