Monien perheiden rakkaat lemmikit kulkevat vapaana ulkona. Voi olla, että lemmikki on eksynyt, karannut tai vain ulkoilemassa. Kaikkia kissoja ja koiria ei ole aina mahdollista pitää joko pelkästään sisällä tai omassa pihassa. Eläimet ovat eläimiä vaistoineen ja siksi ne liikkuvat.
Aina iltapäiväulkoilu ei rajoitu pelkästään omaan pihaan tai turvalliseen lähimetsään. Aina omistaja ei ole välttämättä mukana turvaamassa lemmikin kulkua. Silloin vahinkoja voi sattua, kenelle tahansa autoilijalle, kenelle tahansa lemmikille.
Pyyntöni olisi, että jokainen autoilija pysähtyisi osuttuaan lemmikkiin. Ottaisi sen pari minuuttia aikaa, kävisi katsomassa, että onko eläin jo kuollut, kituuko se vai onko se kenties hyvissä voimissaan. Katsoisi numeron pannasta ja soittaisi omistajalle. Sen se kestäisi, pari minuuttia.
Silloin ei avuttoman, hätääntyneen ja kipuisen eläimen tarvitsisi jäädä ojan pohjalle kitumaan tai raahautua viimeisillä voimilla kotipihaan perheen luokse. Silloin voitaisiin säästää aikaa ja viedä lemmikki hoitoon niin pian kuin mahdollista. Silloin jonkun perheen rakas jäsen saisi mahdollisuuden jäädä perheen luokse.
Tänään valitettavasti meidän pieni kisumme ei selvinnyt yöllisestä ulkoilusta. Voi kun sinä, yliajaja, olisit soittanut meille, niin olisimme voineet viedä hänet hoitoon nopeammin. Niin pienen eläimen ei olisi tarvinnut kitua turhaan.
Hyvä autoilija, älä jätä eläintä ja perhettä pulaan!
Kiittäen,
Kaisla ja Misu
http://ontheroadbykaisla.blogspot.fi/2015/01/pyynto-kaikille-autoilijoille.html
Pyyntö kaikille autoilijoille
2
221
Vastaukset
- päläpälä
Aina olisi hyvä varmistaa onko eläin karkuteillä ja soittaa siihen kaulapannassa löytyvään numeroon, mutta jos joku antaa eläimensä kulkea vapaana yleisillä paikoilla (joka on laissa kielletty) niin on täysin oma vika jos se eläin kuolee ihan vain SEN tyhmän ihmisen takia, ettei välitä kissastaan tai koirastaan. Harmi, että eläimet joutuu kärsimään sellaisten ihmisten takia, mutta se on hyvä opetus niille ihmisille. Pitäisivät eläimistään huolta!!
Ja luulen ettei tämä autoilia ole huomannut tuota kissaa tai sitten autoilialla ei ole ollut mahdollisuutta pysähdellä minnekkään tien laitaa ja aiheuttaa kauhea tukos kissan takia.. Tai onhan se voinut olla joku stereoitaan jumputtava jonne joka on vain säikähtänyt kummaa ''pahkuraa''/estettä tiessä ja ehkä jopa huomannut sen olevan kissa, mutta ei ole välittänyt. Saattanut jopa nauraa.
PITÄKÄÄ KISSOISTANNE PAREMPAA HUOLTA NIIN EIVÄT JOUDU KÄRSIMÄÄN!
Ja anteeksi kirjoitusvirheet... - ........-
Olet hyvällä asialla ap, ja olen samaa mieltä, että yliajaja olisi voinut toimia toisin. Yliajallala on mielestäni vastuu joko lopettaa eläimen tuskat taikka viedä se eläinlääkärille heti tapahtuman jälkeen.
Mutta ei ole kyllä olemassa taloutta jolla ei olisi mahdollisuutta pitää kissaansa kotona, se on pelkkä tekosyy, että ei tarvitsisi ottaa vastuuta ja hoitaa asioita toisin ja turvallisemmin kissansa hyväksi. Lemmikin kuolema ja haavoittuminen on aina omistajan vastuulla, jos on päästänyt sen tahalleen kulkemaan ilman valvontaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2046498Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2684417"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423575Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103393Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2442462Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252356
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941