Hei.
Onko kenelläkään kokemusta siitä, että toimiiko DHL Postin paketin ohjaus -ohjelman kanssa? Eli menevätkö ulkomailta DHL:n lähettämät (mutta Postin toimittamat) paketit Postin tarjoaman paketin ohjauspalvelun kautta sinne mihin minä olen ohjelman perusteella ne määrännyt toimitettavaksi? Postin sivuilla lukee, että Deutsche Post AG:n toimii ohjelman kanssa, mutta en ole varma (Deutsce Post AG omistaa DHL:n). Annoin nettikauppaan puhelinnumeroni, minkä pitäisi helpottaa asian toimivutta. Tietääkö kukaan?
DHL ja paketin ohjaus?
5
1450
Vastaukset
- 7+7
Luin noita ehtoja Postin sivuilta. Ainakin seuraavat asiat pitää olla täytetty.
Paketin tulee olla economy. Siis sellainen, joka menee suoraan postitoimipaikkaan. Vastakohtana on priority tai ems paketit, jotka ensin yritetään toimittaa vastaanottajan osoitteeseen ja jos ei olla vastaanottamassa, niin postitoimipaikkaan.
Lähettäjän on täytynyt antaa sähköinen ennakkoilmoitus EDI paketista postiin. Tässä on oltava vastaanottajan puhelinnumero samanlaisena kuin Postille tehdyssä ohjauspalvelussa.
Deutsche Postin paketeilla on 12-numeroinen seurantanumero. Seurantanumeron avulla selviää, onko economy vai priority katsomalla Saksan Postin ja Suomen Postin seurannasta. Usein lähettäjä kysyy puhelinnumeroa, vaikka ei sitä EDIin laita, jos yleensä edes käyttää EDIä. Puhelinnumero voi olla pelkästään paketin päällä tai ei missään.
Tuossa on siis kiinni lähettäjästä koko asia. Onko tehty EDI, onko siinä vastaanottajan puhelinnumero oikeassa muodossa ja onko economy paketti?
Suomen Postin seuranta alkaa toimia vasta, kun paketti on Suomessa. Ilmeisesti kuitenkin nuo EDI-tiedot tulevat Postille, vaikka seuranta ei tätä kerro. - 54354353
Taitaa paketti olla priority, sillä edellinen paketti tuli kotiovelle Postin toimittamana. En silloin vielä käyttänyt sitä ohjauspalvelua. Minulla on vielä vanhan paketin pahvit tallessa, ja tässä kannessa lukee kyllä EDI. Siinä on myös kenttä nimeltään ''receiver phone'' mutta siinä ei ole mitään koska en tainnut viime kerralla antaa puhelinnumeroa. Tällä kertaa sen kuitenkin annoin, eli se varmaankin tulee näkymään paketissa.
- 7+7
Voisi tietysti kysyä Postin asiakaspalvelusta, tuleeko tuossa tapauksessa toimimaan ohjauspalvelu. Kaikki on kiinni siitä EDi-ilmotuksesta, jonka tiedot Suomen Posti ilmeisesti saa Saksan Postilta. Sähköiseen EDI-ilmoitukseen pitäisi lähettäjän olla ilmoittanut puhelinnumerosi. Paketin päällä ilmoitetulla puhelinnumerolla ei ole merkitystä Suomessa, koska postikuskit eivät soita etukäteen paketteja jakaessaan.
Mikä sitten on tuon economy/priorityn merkitys ohjauspalvelussa? Meneekö prority aina ohjauspalvelun ohi eli toimitetaan normaalilla tavalla?- Posti ei toimi
Olisin vähän skeptinen kysymään Postin asiakaspalvelusta.
Itse jätin ilmoituksen hävinneestä lähetyksestä nettiin.
Minulle soitti naisihminen ja kertoi, että Postilla häviää aikamoisesti lähetyksiä nykyisin. Kirjelähetykset häviää jonkun koneen sisälle ja vuosihuollossa niitä löytyy sieltä kasoittain. Kertoi myös ettei posti ole missään vastuussa lähetyksistä.
Itse pitää vakuuttaa paketit ja kirjeet jos postin välityksellä aikoo lähettää.
Oli tosi kireä täti.... lyhyesti sanoma oli, että itse otit riskin kun Postin välityksellä lähetit mieti seuraavalla kerralla kenen palveluja käytät.. olisikohan ollut jo siirtolistalla tää täti.
- 534535
Noniin, sain sen paketin, ja ohjauspalvelu ei toiminut, vaan paketti tuli suoraan ovelle. Hyvä tietää jatkossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2265104Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki663374PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist913050Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma373009Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622865Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032237- 1541651
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91320