DHL ja paketin ohjaus?

53453453

Hei.

Onko kenelläkään kokemusta siitä, että toimiiko DHL Postin paketin ohjaus -ohjelman kanssa? Eli menevätkö ulkomailta DHL:n lähettämät (mutta Postin toimittamat) paketit Postin tarjoaman paketin ohjauspalvelun kautta sinne mihin minä olen ohjelman perusteella ne määrännyt toimitettavaksi? Postin sivuilla lukee, että Deutsche Post AG:n toimii ohjelman kanssa, mutta en ole varma (Deutsce Post AG omistaa DHL:n). Annoin nettikauppaan puhelinnumeroni, minkä pitäisi helpottaa asian toimivutta. Tietääkö kukaan?

5

1475

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+7

      Luin noita ehtoja Postin sivuilta. Ainakin seuraavat asiat pitää olla täytetty.

      Paketin tulee olla economy. Siis sellainen, joka menee suoraan postitoimipaikkaan. Vastakohtana on priority tai ems paketit, jotka ensin yritetään toimittaa vastaanottajan osoitteeseen ja jos ei olla vastaanottamassa, niin postitoimipaikkaan.

      Lähettäjän on täytynyt antaa sähköinen ennakkoilmoitus EDI paketista postiin. Tässä on oltava vastaanottajan puhelinnumero samanlaisena kuin Postille tehdyssä ohjauspalvelussa.

      Deutsche Postin paketeilla on 12-numeroinen seurantanumero. Seurantanumeron avulla selviää, onko economy vai priority katsomalla Saksan Postin ja Suomen Postin seurannasta. Usein lähettäjä kysyy puhelinnumeroa, vaikka ei sitä EDIin laita, jos yleensä edes käyttää EDIä. Puhelinnumero voi olla pelkästään paketin päällä tai ei missään.

      Tuossa on siis kiinni lähettäjästä koko asia. Onko tehty EDI, onko siinä vastaanottajan puhelinnumero oikeassa muodossa ja onko economy paketti?

      Suomen Postin seuranta alkaa toimia vasta, kun paketti on Suomessa. Ilmeisesti kuitenkin nuo EDI-tiedot tulevat Postille, vaikka seuranta ei tätä kerro.

    • 54354353

      Taitaa paketti olla priority, sillä edellinen paketti tuli kotiovelle Postin toimittamana. En silloin vielä käyttänyt sitä ohjauspalvelua. Minulla on vielä vanhan paketin pahvit tallessa, ja tässä kannessa lukee kyllä EDI. Siinä on myös kenttä nimeltään ''receiver phone'' mutta siinä ei ole mitään koska en tainnut viime kerralla antaa puhelinnumeroa. Tällä kertaa sen kuitenkin annoin, eli se varmaankin tulee näkymään paketissa.

    • 7+7

      Voisi tietysti kysyä Postin asiakaspalvelusta, tuleeko tuossa tapauksessa toimimaan ohjauspalvelu. Kaikki on kiinni siitä EDi-ilmotuksesta, jonka tiedot Suomen Posti ilmeisesti saa Saksan Postilta. Sähköiseen EDI-ilmoitukseen pitäisi lähettäjän olla ilmoittanut puhelinnumerosi. Paketin päällä ilmoitetulla puhelinnumerolla ei ole merkitystä Suomessa, koska postikuskit eivät soita etukäteen paketteja jakaessaan.

      Mikä sitten on tuon economy/priorityn merkitys ohjauspalvelussa? Meneekö prority aina ohjauspalvelun ohi eli toimitetaan normaalilla tavalla?

      • Posti ei toimi

        Olisin vähän skeptinen kysymään Postin asiakaspalvelusta.

        Itse jätin ilmoituksen hävinneestä lähetyksestä nettiin.
        Minulle soitti naisihminen ja kertoi, että Postilla häviää aikamoisesti lähetyksiä nykyisin. Kirjelähetykset häviää jonkun koneen sisälle ja vuosihuollossa niitä löytyy sieltä kasoittain. Kertoi myös ettei posti ole missään vastuussa lähetyksistä.

        Itse pitää vakuuttaa paketit ja kirjeet jos postin välityksellä aikoo lähettää.

        Oli tosi kireä täti.... lyhyesti sanoma oli, että itse otit riskin kun Postin välityksellä lähetit mieti seuraavalla kerralla kenen palveluja käytät.. olisikohan ollut jo siirtolistalla tää täti.


    • 534535

      Noniin, sain sen paketin, ja ohjauspalvelu ei toiminut, vaan paketti tuli suoraan ovelle. Hyvä tietää jatkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4407
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      112
      4236
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4130
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3404
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe