SDP:llä on oma ohjelma tasa-arvosta ja siinä otsikko "Kaikki yhdenvertaisiksi lain edessä". Otsikon alla sanotaan kuitenkin vain että tasa-arvoinen avioliittolaki on säädettävä. Höh.
En löytänyt yleisohjelmaa www-sivulta(?). Tiedossahan on, että kirkkoa ja valtiota piti erottaa ja asia sitten jäi: http://yle.fi/uutiset/sdp_teettaa_selvityksen_kirkon_erottamisesta_valtiosta/6136461
Miten va-liikkeen tavoitteet esitetään demarikielellä?
En löytänyt yleisohjelmaa www-sivulta(?). Tiedossahan on, että kirkkoa ja valtiota piti erottaa ja asia sitten jäi: http://yle.fi/uutiset/sdp_teettaa_selvityksen_kirkon_erottamisesta_valtiosta/6136461
Miten va-liikkeen tavoitteet esitetään demarikielellä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aivan sama mitä kieltä demarit puhuvat, demarit kääntää aina takkinsa.
Katsoinkin että laitoit Demari-Karismaa tukevan aloituksen palstalle. Koska tunnustat olevasi Demari-Karisman vaaliapuna?
Kokoomuksesta laitettu aloitus on sumuverho. Kokoomus edustaa uskonnollista oikeistoa, vain täysin aivovammainen ateisti äänestäisi kyseistä puoluetta.
Niin, demarit ovat jo tannoin kääntäneet takkinsa nurin perin päin Forssan 1903 ohjelmasta, mutta nyt on tullut aika saada heidät kääntämään se takaisin oikein päin. Demareitä on paikallaan auttaa havaitsemaan, että 1903 ohjelma oli uskontojen ja valtion&koulujen suhteen aikaansa edellä, että sen vaatimus vastaa 2000-luvun ihmisoikeusperiaatteita.
Demarit kannattavat mahdollisuutta erota kirkosta 16-vuotiaana: http://kansalaiskanava.sdp.fi/aloite/aloite-141/?aloitteet=open
SDP vastustaa ympärileikkausta: http://kansalaiskanava.sdp.fi/aloite/aloite-92/?aloitteet=open
Ja sitten taas käytäntö on toinen asia. Nuo ovat periaatekantoja, mutta äänestänevätkö edustajat noin edes jos asia tulee eteen? Saati sitten että puolue aidosti yrittäisi ajaa noita aktiivisesti.