Sampo Terho ei ole köyhien puolella

Perussuomalaisten talouspolitiikkaryhmä esittää yli kolmen miljardin euron leikkauksia ja verojen korotuksia.

Europarlamentaarikko Sampo Terhon vetämän ryhmän isoin leikkaus kohdistuu kehitysyhteistyövaroihin. Kehitysavusta pitäisi perussuomalaisten mielestä tehdä kirkollisveron kaltainen vapaaehtoinen maksu.

Perussuomalaisryhmä korottaisi arvonlisäveroa. Esimerkiksi ruoan arvonlisäverokanta nostettaisiin 14 prosentista 17 prosenttiin.

- Tämä kirpaisee jokaista suomalaista, mutta kukaan ei joudu nälkään, Terho sanoo.

Suomessa on jo maailman kalleinta ruokaa mutta Terho haluaa vielä kalliimpaa! Mitä sanoo köyhä kansa?
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Persujen kannatus romahtaa oikein kunnolla. Suomen kansaan voi sittenkin luottaa eli kyllä kansa tietää. Sampo saa jatkaa Brysselissä.

Äänestä

Rikkalille soinisteille lisää rahaa, köyhille peräruiskeita kautta maan.

Äänestä

" Europarlamentaarikko Sampo Terhon vetämän ryhmän isoin leikkaus kohdistuu kehitysyhteistyövaroihin. Kehitysavusta pitäisi perussuomalaisten mielestä tehdä kirkollisveron kaltainen vapaaehtoinen maksu. "

Ensinnäkin kirkollisvero ei ole vapaaehtoinen maksu, sillä yritykseni maksaa sitä, vaikka itse en kuulu edes valtiokirkkoon. Kirkollisveroa maksaa myöskin jokainen yksityinen, joka ei ole eronnut kirkosta.

Kehitysapurahat pitää saada itse veronmaksajana ohjata sinne, mihin haluaa koska nyt ja aiemmin niitä on ohjailtu hyvin kyseenalaisiin paikkoihin ja monesti ne eivät ole menneet kohteeseensa ollenkaan, vaan aseisiin ja terrorismissa käytettävään rakentamiseen (kuten sementti terrorismin käytävien rakentamiseen Israelia vastaan)

Patmos esim. kerää ihmisiltä rahaa hyviin kohteisiin; koulut, opetus, maatalousvälineet, kaivot, ambulanssit jne. ja he ovat itse paikalla valvomassa, että apu menee myös perille. On paljon muitakin järjestöjä/seurakuntia/lähetystyöntekijöitä joiden kautta apu voitaisiin kanavoida ja silloin myös päästäisiin parhaisiin tuloksiin ja pois sekasorrosta mikä monilla alueilla vallitsee.

250 miljoonaa harkiten ja läpinäkyvästi lähetettyä kehitysapua valtion kautta ja loput vapaaehtoislähetyksinä, niin siinä on se järkevä perussuomalainen toimintatapa kehitysavusta. Kansa on myös laajasti samaa mieltä.

" Perussuomalaisryhmä korottaisi arvonlisäveroa. Esimerkiksi ruoan arvonlisäverokanta nostettaisiin 14 prosentista 17 prosenttiin.

- Tämä kirpaisee jokaista suomalaista, mutta kukaan ei joudu nälkään, Terho sanoo."

No 3% korotus ruoan ALV hintoihin ei todellakaan tunnu kuluttajalle varsinkin kun kaupat Lidlin hintojen paineessa nyt pudottelevat hintojaan alaspäin, mutta verotuloja nyt vain on pakko jostain raapia, se on kylmä totuus kun maamme sukeltaa taloudellisesti huonon hallituksen jäljiltä.

Kaikista köyhintä ruoan ALV korotus ei heivauta mihinkään suuntaan, koska he ostavat varmaankin pääasiassa muutenkin tarjousruokia ja jopa päiväys meneossa umpeen jopa 30% alennuksilla olevia ruokia, joita on aina tarjolla.
Seurakunnat jakavat myöskin ilmaisia ruokapaketteja ja ilmaisia aterioita kaikille tarvitseville, mikä on ihailtavaa toimintaa.

Äänestä
  • Seurakunnat jakavat myöskin ilmaisia ruokapaketteja ja ilmaisia aterioita kaikille tarvitseville, mikä on ihailtavaa toimintaa.

    EIKÄ OLE

    Maksuton ruoka ei ole ilmaista, suurliikkeet dumppaavat maksutonta
    ruokaa seurakunnille
    ihmiset hakevat ne maksutta

    Tämä tapahtuu Helsingissä ja suurissa kaupungeissa

    Seuraus
    Helsingissä ei ole enää kivijalkakauppoja
    Tavarat on haettava Espoosta tai Vantaalta suurmarketeista
    Kukaan ei voi myydä enää leipää Helsingissä kun kukaan ei osta
    leipää kun sitä saa maksutta jonosta
    ja muuta elintarviketta

    pienteollisuus katoaa
    kukaan ei voi perustaa pienleipomoa Helsinkiin kun kukaan ei osta
    sieltä mitään kun
    koululaiset käyvät reput selässä hakemassa viinerit ruokajonosta

    itse ostan 30 prosentin alennusruokaa Prismasta ja seuraavana
    päivänä se viedään alkoholistille maksutta ruokajonoon leikkeleenä
    jakeluun

    syön siis samaa ruokaa kuin alkoholisti mutta maksan siitä vähän

    Maksuttoman ruokajakelun takia koko Helsinki on tyhjennetty
    työpaikoista
    koska ei kannata valmistaa ruokaa
    ei kannata pitää vanhoja Elannon kauppoja Kalliossa

    Työpaikkapohjaiset pienyritykset katoavat
    tilalle kaavoitetaan asuntoja maahanmuuttajille
    niitä ei rakenneta koska vuokrataloja ei kannata rakentaa
    liian halpoja
    kukaan ei rakenna taloa helsinkiin jos kaupunki maksaa siitä 5000 euroa
    neliö
    pitää saada se 10 000 euroa neliö

    ne jotka rakentavat suostuvat rakentamaan enintään slummi-tasoa

    suurkaupungit slummiutuvat halparakentamiseen
    työpaikat pienyritykset eivät kannata
    veronmaksajiksi jäävät isot virastot eduskunnat Hesari
    Lehdet menevät konkurssiin kukaan ei tilaa
    ei ruokajonolainen lehtiä tilaa

    ensin lähtevät valkeat
    sitten lähtevät venäläiset
    sitten lähtevät arabit
    afrikkalaiset jäävät, näin kävi Malmössa
    tämä on malli

    Äänestä

  • S- ja K-ketjut ovat nostaneet hintojaan parin viimevuoden aikana aika runsaasti. Tuskin tulevat edes sille tasolle jossa olivat ennen korotuksia. Lidl siis edelleen tulee keräämääm rahat.

    Äänestä

  • Leettu kirjoitti:

    S- ja K-ketjut ovat nostaneet hintojaan parin viimevuoden aikana aika runsaasti. Tuskin tulevat edes sille tasolle jossa olivat ennen korotuksia. Lidl siis edelleen tulee keräämääm rahat.

    Lidl konseptina myy saksalaistyyppistä


    moottoriteiden varsilla kasvatetusa viljasta
    ja lihasta
    valmistettua säilyketavaraa

    jolla on pitkä säilymisaika

    Lidliä käyttävät mm. maahanmuuttajat

    ja pian ei saada suomalaista ruokaa

    Tietenkin italialaistyyppinen rasvaisella tehtaanpihalla kasvatettu
    oliiviöljy on parempaa kuin ilman ruokaa Afrikassa

    Valtaosa halpisliikkeiden materiaaleista tai merkeistä alkaa
    tulla ylikansoitetusta vihannes-Belgiasta, moottoritie-Saksasta
    tai pihattomasta Italiasta

    (Italiassa ei ole taloissa pihoja eikä kortteleissa kahviloita eikä
    lastaustiloja vaan kadulla kaikki tapahtuu tonttien ylirakentamisen
    vuoksi)

    Espanja ei ole aivan niin paha (vähemmän väkeä)
    kuin jokin Saksa tai Italia

    Italia Englanti on Suomea pienempi mutta yli 10-kertainen
    väestömäärä siksi kuulemma (valehtelua)
    italialaiset pitävät vanhana kotona-asumisesta ja huutamisesta (ei ole
    tilaa eikä muuten ääni kuulu)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rikkaiden puolesta kirjoitti:

Perussuomalaisten talouspolitiikkaryhmä esittää yli kolmen miljardin euron leikkauksia ja verojen korotuksia.

Europarlamentaarikko Sampo Terhon vetämän ryhmän isoin leikkaus kohdistuu kehitysyhteistyövaroihin. Kehitysavusta pitäisi perussuomalaisten mielestä tehdä kirkollisveron kaltainen vapaaehtoinen maksu.

Perussuomalaisryhmä korottaisi arvonlisäveroa. Esimerkiksi ruoan arvonlisäverokanta nostettaisiin 14 prosentista 17 prosenttiin.

- Tämä kirpaisee jokaista suomalaista, mutta kukaan ei joudu nälkään, Terho sanoo.

Suomessa on jo maailman kalleinta ruokaa mutta Terho haluaa vielä kalliimpaa! Mitä sanoo köyhä kansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu