Yleisesti hyväksytyt arvot suomalaisten keskellä tukevat näkemystä jonka mukaan meillä jokaisella kuuluisi olla oikeus onnelliseen, ihmisarvoiseen elämään. On myös nähtävä, että tämä asia toteutuu isolle osalle meistä. Ihmiselämä on arvokas, ainutkertainen asia vauvasta vanhukseen oivalluksineen ja kokemuksineen. Meidän pitäisi kyetä olemaan onnellisia jopa vaikeina aikoina, hyvistä puhumattakaan.
Viimeisen parin vuosikymmenen aikana voimakkaasti lisääntynyt tarpeettomuuden ja taakkana olemisen tunne kautta koko kansan -on luonut aivan uusia paineita ihmisille yksilötasolla. On hyvin hankalaa nähdä elämänsä elämisen arvoisena, mikäli vuodesta toiseen toimeentulo perustuu toimeentulo -ja työmarkkinatukeen, olemattomaan likviditeettiin ja sitä seuraavaan kyvyttömyyteen reagoida äkillisiin isompiin menoeriin.
Tarpeettomuus luo verrattoman alustan terveysongelmille ja sitä seuraavalle syrjaytymisriskille. Uudet kilpailuttamisen ja säästämisen trendit -huolimatta siitä että ne tähtäävät yhteiseen etuun, aiheuttavat ne monessa yhteydessä lisää kurjuutta pienituloisten keskuudessa. Ihmisestä on tullut tavallaan kertakäyttöhyödyke jonka viimeinen käyttöpäivä on se päivä kun määräaikainen työsopimus umpeutuu, tai viimeistään silloin kun sairaslomatodistuksessa oleva päivämäärä on pidemmällä kuin viikon päästä.
Voidaanko nykyisen yhteiskunnallisen kehitystrendin valossa ylipäätään nähdä enää sitä humaanisuuden perusajatusta -taata onnellinen elämä jokaiselle kansalaiselle?
Ajatellaanpa esimerkiksi erästä suurinta suomen syrjäytyneiden ryhmää: 90-laman aikana työttömäksi jääneet ja edelleen työttömänä olevat isojen ikäryhmien edustajat. Yli 15vuotta turhana nurkissa, kaikki mennyt, säästöt, asunnot, työkyky, ihmisarvo -ja tulevaisuus tarjoaa ulosottokelpoisen kansaneläkkeen joka edes täysimääräisenä ei riittäisi elinkustannuksiin, saati sitten terveydenhuollon alati kasvaviin maksuihin. Heille on luvassa tuskallisen nihkeä vanhuus veden, näkkileivän ja kierrätyskeskuksen lumppujen ympärillä.
- myös he uskoivat aikanaan tähän yhteiskuntaan, ottivat riskejä, tekivät töitä ja koittivat ansaita paikkansa tässä maassa.
Yksiä tulevaisuuden haasteita tuleekin olemaan tyydyttävän elämän mahdollistaminen tälle ikääntyvälle vähäosaisten joukolle. Monet ovat alkoholisoituneet, ja yhtälailla paljon on koukussa kolmiolääkkeisiin ja muihin mömmöihin. Tälle sektorille hampputuotteiden tarjoama suhteellisen pieni addiktiopotentiaali sekä verrattain suuri psykologinen hyötysuhde olisi kipeästi kaivattu. Loppupeleissä kun se onnellisuus ja elämänilo lähtee yksilön omasta kokemuspohjasta. Jos sitä kokemuspohjaa voidaan kemiallisesti muokata mielekkäämmäksi, ja varsinkin jos muita keinoja muokkaamiseen ei ole, tai ne koetaan liian hintaviksi -minun mielestäni olisi enemmän kuin hyväksyttävää suoda tätä kautta helpotusta tälle kärsijöiden ryhmälle.
- Uskon hyvin monen suomalaisen yhtyvän tähän näkemykseeni. He ovat niitä jotka oikeasti haluaisivat tarjota mahdollisimman tuskattoman ja ihmisarvoisen ehtoopuolen myös näille menneiden aikojen työjuhdille.
Hyvää pyhää teille!
Naapurin äijä
h u u m e v a s t a i n e n
- hampun kotikasvatuksen puolesta
Oikeus onnelliseen elämään
8
942
Vastaukset 8
- ....
Maailma on vahvojen kiertopalkinto.
- Naapurin_äijä
Toki näin on. Eläinmaailmassa eritoten. Siellä heikot ja poikkeavat jätetään kirjaimellisesti "makaamaan p*skoissaan" ja menestyjät saavat luvan jatkaa sukuaan.
Ihmisen erottaa muista eläimistä poikkeuksellisen voimakas kyky tuntea ja kommunikoida. Nämä ominaisuudet nostivat ihmisen muiden eläimien yläpuolelle. Nämä ominaisuudet myös määrittelevät humaanisuuden peruspilarit.
Humaanisen ajattelutavan perusteet lepäävät näkemyksissä joiden mukaan meillä kaikilla tulisi olla onnellinen, ihmisarvoinen elämä. Nykyisessä yhteiskunnallisessa tilanteessa tämä ei enää toteudu -ja siihen syypäänä on pääasiassa ihmisten ahneus ja itsekeskeisyys sekä kateus. Näistä kaikkia esiintyy myös eläinmaailmassa.
Siinä missä ihminen kokee kehittyvänsä, ja olevansa tälläkin hetkellä älykkyytensä huipulla, monissa suhteissa ollaan vaarassa taantua takaisin eläinmaailman tasolle. Ainakin minä pelkään, että seuraavan 15 vuoden aikana -mikäli nykymeno jatkuu tässä muodossaan, tulemme näkemään hyvin järkyttäviä kohtaloita, joukkoitsemurhia, erityisen raakoja tappoja ja murhia, terrorismia, panttivankidraamoja, jnejnejne... ja kyllä, ihan täällä kotosuomessa!
Naapurin äijä
h u u m e v a s t a i n e n
- hampun kotikasvatuksen puolesta - ....
Naapurin_äijä kirjoitti:
Toki näin on. Eläinmaailmassa eritoten. Siellä heikot ja poikkeavat jätetään kirjaimellisesti "makaamaan p*skoissaan" ja menestyjät saavat luvan jatkaa sukuaan.
Ihmisen erottaa muista eläimistä poikkeuksellisen voimakas kyky tuntea ja kommunikoida. Nämä ominaisuudet nostivat ihmisen muiden eläimien yläpuolelle. Nämä ominaisuudet myös määrittelevät humaanisuuden peruspilarit.
Humaanisen ajattelutavan perusteet lepäävät näkemyksissä joiden mukaan meillä kaikilla tulisi olla onnellinen, ihmisarvoinen elämä. Nykyisessä yhteiskunnallisessa tilanteessa tämä ei enää toteudu -ja siihen syypäänä on pääasiassa ihmisten ahneus ja itsekeskeisyys sekä kateus. Näistä kaikkia esiintyy myös eläinmaailmassa.
Siinä missä ihminen kokee kehittyvänsä, ja olevansa tälläkin hetkellä älykkyytensä huipulla, monissa suhteissa ollaan vaarassa taantua takaisin eläinmaailman tasolle. Ainakin minä pelkään, että seuraavan 15 vuoden aikana -mikäli nykymeno jatkuu tässä muodossaan, tulemme näkemään hyvin järkyttäviä kohtaloita, joukkoitsemurhia, erityisen raakoja tappoja ja murhia, terrorismia, panttivankidraamoja, jnejnejne... ja kyllä, ihan täällä kotosuomessa!
Naapurin äijä
h u u m e v a s t a i n e n
- hampun kotikasvatuksen puolestaEhkäpä oikea vastaus olisi sellainen kunnon rähinä ja tarpeeksi silvottuja naamoja jotta tajuttaisiin että sikailla ei voi ilman seurauksia.
Ja tässä suhteessa parempi aikaisemmin kuin myöhemmin. Mitä enemmän lykätään "Siperia opettaa" sessiota sitä totaalisempi se tulos on.
Mutta tämä palsta on täysin väärä siinä suhteessa.
- kolvane
Ihmisellä pitää olla oikeus nauttia luonnon antimista, jos siitä ei ole haittaa hänelle itselleen, toisille tai yhteiskunnalle. Siispä olen hampun kotikasvatuksen laillistamisen kannalla.
- Haluan oikeuden olla tyytyväinen- joo
näinhän se asia on. kaikki mikä siemenestä kasvaa on luonnon omaa, joten sitä saa vapaasti käyttää, eikös?
- Anonyymi
Maailma on isomunaisten miesten kiertopalkinto. Saunassa miehen Munat arvostellaan pienimunaiset nauretaan ulos saunasta. Minulla on iso muna ja minä en tykkää pienimunaiset miehet. Menkööt hirttäskööb itsensä. Isomunaiser miehet saavat enempi palkkaa ja kaikki naiset
- Anonyymi
Olet oikeassa, maailma on isomunaisten miesten kiertopalkinto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet oikeassa, maailma on isomunaisten miesten kiertopalkinto
Isot munat, ja pienet aivot....
Niinkö se menee ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731203
- 1031191
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔791074Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241055Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i241008Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126920Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6888- 131860
- 58815
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46711Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka147707Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.72701- 45696
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672- 19647
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12639Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48614