Löydetty Markuksen evankeliumin fragmentti on ekalta vuosisadalta, ennen vuotta 90. Tämä on todiste evankeliumin varhaisen kirjoittamisen puolesta.
http://www.livescience.com/49489-oldest-known-gospel-mummy-mask.html
http://www.livescience.com/49489-oldest-known-gospel-mummy-mask.html
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mutta se Jeesuksen evankeliumi sekä aikalaiskirjoitukset ovat vielä löytymättä. Missä ne ovat?
Mitä uutta tuossa on? Markuksen evankeliumi on ajoitettu jo aiemminkin vuoden 70 tienoille.
Markuksen evankeliumi on evankeliumeista vanhin ja lyhin, eikä sen vanhimmissa versioissa puhuta mitään ylösnouseeen Jeesuksen ilmestymisistä.
On löytymättä nekin aikalaiskirjoitukset missä kala nousi kuivalle maalle ja kiipesi puuhun.
Entäs ne kirjoitukset alkuliemen ajoilta.
"On löytymättä nekin aikalaiskirjoitukset missä kala nousi kuivalle maalle ja kiipesi puuhun. "
On ne löydetty ja voin myydä ne, jos sovitaan hinnasta. Jeesus itse on kirjoittanut ne tarinat.
Tässä aiheeseen liittyvä video:
https://www.youtube.com/watch?v=2pkOjNaIXB8
Tuo on kyllä liejuryömijä.
Olet oikeassa. Liejuryömijä on kala ja se kuuluu samaan sukuun kuin ahven. Onko ahven sinun mielestäsi kala vai ei?
Liejuryömijä ei ole ahven vaan liejuryömijä.
Pyydystäkääpä evopoijaat muutama ahven ja yrittäkää kasvattaa niistä liejuryömijöitä, saatte siitä noopelin palkinnon jos onnistutte.
Ai ei kiinnosta vai?
Liejuryömijä on kala. Yritäpä kiistää tämä.
Nuo asiat on luonto (Luoja) itse kirjoittanut kiviin ja ne ovat vain asian osaajien tulkittavissa.
huuhaahuuhaahuuhaa...
Ja sitten vaan kasvattamaan ahvenesta liejuryömijää, hopi hopi.
>Pyydystäkääpä evopoijaat muutama ahven ja yrittäkää kasvattaa niistä liejuryömijöitä, saatte siitä noopelin palkinnon jos onnistutte.
Samalla evoluutioteoriakin horjuisi, joten pahan neiti pisti. Eihän se tunne mahdollisuutta, että lajista A kehittyisi samaan aikaan elävä hyvin toisenlainen saman lahkon laji B.
Miksi ihmeessä ahvenesta edes pitäisi yrittää jalostaa liejuryömijää? Eikö neiti ole tyytyväinen nykyisiin, raamatun mukaan tarkasti luotuihin lajeihin?
Palstan väkevien todistusten vakuuttamana uskon täydellisesti, että juuri tuolta tiede poskenpehmoisessa kreationistipäässä kuulostaa. :D
>Liejuryömijä on kala ja se kuuluu samaan sukuun kuin ahven.
Samaan lahkoon, vaan ei tietenkään sukuun.
Meikäläisistä kaloista läheisintä sukua liejuryömijälle ovat tokot, jotka kuuluvat samaan heimoon.
Ei tullut ahvenesta taaskaan liejuryömijää.
Liejuryömijä kuuluu samaan lahkoon kuin ahvenetkin. Eikö kretu tätä tajua?
Ja miksi pitäisi kasvattaa ahvenesta liejuryömijä, oi miksi?
Joku logiikka tämänkin kommentin takana on, mutta minulle se ei valkene.
Se lienee sitten sitä kretulogiikkaa, joka jaksaa kyllä hämmästyttää epäloogisuudessaan.
Ahven on ahven ja liejuryömijä on liejuryömijä.
Mutta sinä et tietenkään tajua sitä.
Aivan, olkoon ahven sitten ahven ja olkoon liejuryömijä vaikkapa liejuryömijä.
Ei evoluutiota.
Hmm, mutta ahven ja liejuryömijä ovat kumpainenkin kaloja.
Edelleenkään et ole avannut, miten tuo mainitsemasi asia olisi jotenkin evoluutiota vastaan?
Evoluutio on luonnosta havaittava ilmiö: perimän muutosta ajan myötä sukupolvelta toiselle.
Väärin meni, pitää olla lallallallallalaaaa..
Lakisääteinen ääriuskovan korvat-umpeen -ääni.
Oletko huomannut ketjun Pidetäänkö tauko?
Kretulogiikan jättäminen piehtaroimaan omassa uskomattomassa ihmeellisyydessään tuntui ainakin minusta sen verran houkuttelevalta että en kommentoi viestejään ennen kuin torstaina puolenpäivän jälkeen.
Sellaisiako ääniäkö sinä ääriuskovaisena kuulet, hyvä kun kerroit?
Evoluutiota ei ole havaittu luonnossa eikä laboratoriossa.
"Evans says that the text was dated through a combination of carbon-14 dating, studying the handwriting on the fragment and studying the other documents found along with the gospel"
Radiohiiliajoitus ei ole kreationistien mielestä paikkaansapitävä mittauskeino,joten ikä on aivan väärin.
Sen ikä on paljon nuorempi,kuin mitä tiedemiehet sanovat.
Jumala on luonut sekä ahvenen että liemuryömijän.
Jospa on luonut ne evoluution avulla?
On se tuo meidän Jumala vaan sellainen taikuri että!
On se evoluutio sellaista taikuutta jotta.
Toki liejuryömijäkalalla on ruoto, kidukset ja uimarakko sekä evät, joten evoaivopirunhajun mukaan se on nisäkäs.
Mutta asiaan, ei siitä ole kuin satakunta vuotta kun raamatunkriitikot intosivat vakavissaan että evankeliumit ynnä lähes koko muukin Raamattu olisi kirjoitettu vuosien 700 ja 1400 välisenä aikana.
Siitä ollaan pikku hiljaa luovuttu tieteen onnistuessa sekä löytämään että ajoittamaan vanhoja käsikirjoituskopioita tarkemmin, ja viimeinen niitti olikin sitten kuolleen meren kirjakääröt jotka ennustivat Jeesuksen elämän etukäteen pilkuntarkasti ja jotka ajoitettiin n. Vuodelle 100 eaa.
Siinäpä sitä on ollutkin Riekkisellä parkumista tähän päivään asti.
On se nimittäin piispalle kova paikka kuntiede vie häneltä keinot arvostella Jumalan sanaa.
Se oli minusta mukavinta että nuo kuolleen meren kirjakääröjen kertomukset Aabrahamista saivat vahvistuksen kun Egyptistä löydettiin muutamia vuosia sitten arkeologien toimesta hieroglyfikertomus eräästä faaraosta ja hänen sotaretkestään Israelin alueelle ja siinä mainittiin Aabrahamin pelto joka mainittiin myös Raamatussa, ja kun tiedämme että Aabraham syntyi silloin kun Nooa kuoli, niin tämä tuokin vedenpaisumuksen mukavasti uskottavammaksi.
Mikäli uskomme kreationisteja, niin tieteelliset ajoitusmenetelmät antavat järjestäin vääriä tuloksia, eli mikään ei koskaan ole lähellekään niin vanha, kuin mitä tieteelliset ajoitusmenetelmät osoittavat.
Uskommeko kreationisteihin?
Jos uskomme, 100 eaa voi hyvinkin olla todellisuudessa 700 jaa.
Markuksen evankeliumiahan on pidetty tähänkin mennessä ainoana joka todennäköisesti on ensimmäiseltä vuosisadalta eli mitään suurta muutosta ajoituksiin tämä ei tuo. Kaikista vähinten se tuo mitään muutosta muiden evankeliumien ajoitukseen. Kristittyjen uskomushan on ollut, että Matteus olisi ollut vanhin, mutta se on vain uskomus.
Toivottavasti kyse on aidosta katkelmasta. Himppasen epäilyttää salamyhkäisyys samalla kun kuitenkin tullaan asian kanssa julkisuuteen. Ettei tällä vain vedätettäisi jotain liian rikasta kristittyä?
"Scholars who work on the project have to sign a nondisclosure agreement that limits what they can say publicly."
Ps. Tuossa aiempana oli hauska kommentti ajoituksesta. Miksi C14 menetelmä nyt äkkiä antaakin fundisten mielestä oikean tuloksen? Onko tulos oikea, koska se on "oikea" eli uskomuksiin sopiva?
Radiohiiliajoituksen mukaan kului tunti ja 10 minuuttia ennen kuin päivystävä kretutrolli käänsi puheet otsikosta jonnekin evo-opin suuntaan.