Johanna Tukiaisella mytomania?

hmm...

Olisiko niin, että neito sairastaisi tällaista sairautta?

20

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomeksi selvin

      Vaikutat hyvin sivistyneeltä, sano silti niin, että me sivistymättömätkin ymmärrämme.
      On se suomi kelvannut ennenkin.:)

      • von Münchhausen

        Linkin takaa:

        ”Patologinen valehtelu, eli mytomania (kreik. mythos tarina mania) eli pseudologia fantastica (kreik. pseudos väärä logos puhe, tieto phantasia mielikuvitus) on sairaalloinen halu valehdella ja keksiä sepitettyjä tarinoita.

        Mytomaniaa sairastavia kutsutaan mytomaaneiksi, suomeksi yleensä patologisiksi valehtelijoiksi.

        Pakonomainen valehtelu ei ole lääketietellinen diagnoosi, vaan se liittyy muihin mielenterveyden ongelmiin oireena.

        Jos ihminen hakee valehtelusta hyötyä, se saattaa olla osa narsistista persoonallisuushäiriötä. Käyttäytymismuodosta voi parantua, jos kokee sen itse ongelmaksi, mutta esimerkiksi narsistiseen persoonallisuushäiriöön liittyvää valehtelua ei voi saada parantumaan, sillä henkilö ei itse koe sitä ongelmaksi.

        Vankisairaalan vastaavan ylilääkärin Hannu Lauerman mukaan valehtelu menee sairauden puolelle, jos se on ihmiselle pakonomaista tai jos se palvelee hänen sisäistä tasapainoaan niin, että vaihtoehtoja ei ole.

        Eräs patologisen valehtelun muoto on paroni von Münchhausenin mukaan nimensä saanut Münchhausen-syndrooma, jossa potilas on tuntevinaan fyysistä kipua ja valittaa siitä saadakseen huomiota.”


      • Valehtelunhimoa

        Jossain yhteyksissä mytomanian synonyyminä käytetään sanaa valehtelunhimo.


    • hmm4

      Vielä lisään, että tässä ei käsittääkseni ja mytomaanikoiden kokemuksiin tutustuttuani ole kyse siitä, että ihminen ns. tarkoittaisi valehdella. Valheet ja kertomukset vain pulpahtavat suusta ja henkilö itse pääsee jutuistaan kärryille vasta kuultuaan ne omasta suustaan.

    • nyt harmittaa

      Onko valehdellut, ja kun minä polonen olen kaikki uskonut?

    • moniongemainen

      Kyllä. Ja narsismi, alkoholismi, kleptomania, -ismi, -ismi, -mania, -mania jne jne...

      • Vattumainenihminen

        Tunkio ei valehtele koskaan!!!


      • juu, ikinä ei valehtele
        Vattumainenihminen kirjoitti:

        Tunkio ei valehtele koskaan!!!

        Psykopaattinen, patologinen valehtelija elää harhamaailmassa,,,näkee itsensä kauniina ym. Toivon että tuomitaan lusimaan. Silloin saisi kallonkutistajan eli psykiatrin hoitoa ja myös psykologin plus päihdevieroitusta. Eli linnatuomio olisi hänelle vain hyväksi.


      • Mytomaniaa
        juu, ikinä ei valehtele kirjoitti:

        Psykopaattinen, patologinen valehtelija elää harhamaailmassa,,,näkee itsensä kauniina ym. Toivon että tuomitaan lusimaan. Silloin saisi kallonkutistajan eli psykiatrin hoitoa ja myös psykologin plus päihdevieroitusta. Eli linnatuomio olisi hänelle vain hyväksi.

        Mytomania on psyykkinen sairaus ja samalla painajainen ympäristölle.


      • Mytomaani
        juu, ikinä ei valehtele kirjoitti:

        Psykopaattinen, patologinen valehtelija elää harhamaailmassa,,,näkee itsensä kauniina ym. Toivon että tuomitaan lusimaan. Silloin saisi kallonkutistajan eli psykiatrin hoitoa ja myös psykologin plus päihdevieroitusta. Eli linnatuomio olisi hänelle vain hyväksi.

        Mytomaani itse uskoo juttuihinsa.


    • tämä se on

      F60.8 Narsistinen persoonallisuus

      Narsistiselle persoonallisuudelle on ominaista erilaiset suuruuskuvitelmat, voimakas ihailun tarve ja empatian vähäisyys. Henkilö kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun, on kateellinen tai ylimielinen ja voi käyttää muita häikäilemättä hyväkseen. Narsistisesta persoonallisuushäiriöstä kärsivät koetaan usein kylminä, vaikka he voivatkin ensin vaikuttaa lämpimiltä tai jopa karismaattisilta.

      Narsistiselle persoonallisuushäiriölle ovat ominaisia omien etuoikeuksien ja erinomaisuuden korostuminen ja vähäinen empatia muita kohtaan. Tavallisuudesta poikkeavan havaitsemistavan vuoksi vuorovaikutuksessa muiden kanssa voi olla vaikeuksia, samoin oman käyttäytymisen tai reaktioiden hallinnassa.

      Narsistinen persoonallisuushäiriö onkin eräänlainen pidempiaikainen itsetunnon ja itsearvostuksen säätelyjärjestelmän häiriö. Hoitoon hakeutuminen saattaa liittyä hankalien ihmissuhteiden provosoimaan ahdistuneisuuteen tai masennusoireisiin. He voivat hakeutua hoitoon jossakin kriisitilanteessa, mutta jättävät hoidon helposti kesken itsetuntonsa taas noustessa.

      • Valheiden verkko

        Seurustelusuhteissa tuo on aiheuttanut Tunkille ongelmia.


    • Itse Täydellisyys

      Tunkki ei myönnä virheitään, vaan valehtelee antaakseen itsestään kuvan "täydellisenä ihmisenä."

    • Defenssille sukua

      Tunkin jatkuva epäluulossa eläminen on raskasta, ja itsepetos kuuluu psyyken puolustusmekanismiin.

    • Toivetta, harhaa

      Ehkä Tuksu toivoo, että hänen tarinansa olisivat totta.
      Lisäksi hän ennakoi ja paisuttelee turhanpäiväisesti monia asioita.

    • Mimmi Sixx

      Tunkin harjoittaman valehtelu voi olla sairaaloista ja pakonomaista (mytomaniaa) tai omien luulojen ja toiveiden pönkittämistä (Münchhausen-syndroomaa).

    • Sandria Pölö
    • Tunkrahvi 666

      Tämän palstan keskusteluissa on tullut selväksi, että Tuksun totuuksilla ovat monet kasvot.

    • Toivekirjoittelua

      Suurin osa Tuksun kirjoituksista on toiveita eli sellaista, miten hän haluaisi, että asiat olisivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2678
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      907
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      797
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      790
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      120
      753
    Aihe