USA luulee että Venezuela putoaa polvilleen lähipäivinä. Mutta tällaisen toiveajattelun vastapainoksi Venezuela ja Kiina ovat solmineet äskettäin aiesopimuksen jonka mukaan Kiina investoi Venezuelaan talouteen ja infrastuktuuriin lähivuosina summalla joka arvoidaan USA:n dollareilla noin 20 miljardiksi.
http://www.counterpunch.org/2015/01/19/who-will-stand-with-venezuela/
Kiina investoi Venezuelaan 20 miljardilla!
3
54
Vastaukset
Kiinalaiset eivät ole hyväntekijöitä, vaan liikemiehiä. Jos he antavat lainaa, korko on korkea ja syntynyt sympatiapääoma ulosmitataan viimeistä murua myöden. Aiesopimuksista on aika pitkä matka rahanlähettämiseen.
- onneksi en asu siell
Pannunaamahat hukkaan rahansa likakaivoon köyhän Kiinan kansan riutuessa huopatossutehtailla ruokapalkalla.
- luhistuu se
Kiinalaiset on tuplanneet öljyntuontinsa Venezuelasta, mutta siitä ei myyjälle näillä hinnoilla paljon jää. Kiinalaiset tekee Etelä-Amerikassakin jo aina vaan isompia juttuja, mutta Venezuela luhistuu sisäisesti, ennen kuin Kiinan apuprojektit kerkeää apuun. Kuten artikkelistakin selviää maassa on pulaa kaikesta, myös peruselintarvikkeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202052
- 1551956
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h261776Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue121073- 49961
- 85929
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24865- 112801
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell49783Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32755