Kiina investoi Venezuelaan 20 miljardilla!

dfgsdfg

USA luulee että Venezuela putoaa polvilleen lähipäivinä. Mutta tällaisen toiveajattelun vastapainoksi Venezuela ja Kiina ovat solmineet äskettäin aiesopimuksen jonka mukaan Kiina investoi Venezuelaan talouteen ja infrastuktuuriin lähivuosina summalla joka arvoidaan USA:n dollareilla noin 20 miljardiksi.

http://www.counterpunch.org/2015/01/19/who-will-stand-with-venezuela/

3

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinalaiset eivät ole hyväntekijöitä, vaan liikemiehiä. Jos he antavat lainaa, korko on korkea ja syntynyt sympatiapääoma ulosmitataan viimeistä murua myöden. Aiesopimuksista on aika pitkä matka rahanlähettämiseen.

    • onneksi en asu siell

      Pannunaamahat hukkaan rahansa likakaivoon köyhän Kiinan kansan riutuessa huopatossutehtailla ruokapalkalla.

    • luhistuu se

      Kiinalaiset on tuplanneet öljyntuontinsa Venezuelasta, mutta siitä ei myyjälle näillä hinnoilla paljon jää. Kiinalaiset tekee Etelä-Amerikassakin jo aina vaan isompia juttuja, mutta Venezuela luhistuu sisäisesti, ennen kuin Kiinan apuprojektit kerkeää apuun. Kuten artikkelistakin selviää maassa on pulaa kaikesta, myös peruselintarvikkeista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe