WINDOWS 2000 "OSAA"

Kyrsiintynyt

Pulmani on että Windows 2000 haluaa ehdottomasti että äänikorttini ja USB-controllerit ovat samassa IRQ:ssa. Ennen sillä ei ollut mitään merkitystä, koska en tarvinnut USB-portteja mihinkään. Panin ne ongelman havaittuani pois käytöstä ja sillä selvä. Nyt minulla kuitenkin on USB-porttiin kytkettävä kaapelimodeemi ja ongelmaan pitäisi löytää toinen ratkaisu. Siitä aiheutuu epävakautta ja häiriöitä ääniin.

BIOS:in mukaan IRQ:t on jaettu niin kuin pitääkin, jokaiselle laitteelle oma, mutta Windows pilaa asetukset omin luvin päästäkseen kaatuilemaan. Voiko sitä jotenkin käskeä pitämään rähmäkäpälänsä kaukana IRQ:ista vai pitääkö tässä siirtyä Windows 98:iin? Nykyisellään se olisi vakaampi ja toimivampi vaihtoehto.

2

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      käskeä, mutta silloin menetät ACPI:n. Osta joku muu kuin USB-väyläinen, ne on ongelmapesiä.

      IRQ-asetuksia pääset säätämään, kun laitehallinnasta päivität ACPI:n tilalle StandardPC-ajurit. Control Panel->Administrative Tools->Computer Management->Device Manager ja sieltä Computer kaksoisklikaten. Ajurien vaihdon osannet. Tuo ACPI kannattanee disabloida myös BIOSsista.

      • Ilahtunut

        Windows alkoi heti totella BIOS:in asetuksia.

        Modeemin vaihtamisesta ei olisi ollut apua, koska Windows haluaa suuressa viisaudessaan ängetä kaikki tämän koneen tietoliikennelaitteet modeemia lukuun ottamatta IRQ 11:een.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4652
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1957
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      134
      1202
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      926
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe