WINDOWS 2000 "OSAA"

Kyrsiintynyt

Pulmani on että Windows 2000 haluaa ehdottomasti että äänikorttini ja USB-controllerit ovat samassa IRQ:ssa. Ennen sillä ei ollut mitään merkitystä, koska en tarvinnut USB-portteja mihinkään. Panin ne ongelman havaittuani pois käytöstä ja sillä selvä. Nyt minulla kuitenkin on USB-porttiin kytkettävä kaapelimodeemi ja ongelmaan pitäisi löytää toinen ratkaisu. Siitä aiheutuu epävakautta ja häiriöitä ääniin.

BIOS:in mukaan IRQ:t on jaettu niin kuin pitääkin, jokaiselle laitteelle oma, mutta Windows pilaa asetukset omin luvin päästäkseen kaatuilemaan. Voiko sitä jotenkin käskeä pitämään rähmäkäpälänsä kaukana IRQ:ista vai pitääkö tässä siirtyä Windows 98:iin? Nykyisellään se olisi vakaampi ja toimivampi vaihtoehto.

2

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      käskeä, mutta silloin menetät ACPI:n. Osta joku muu kuin USB-väyläinen, ne on ongelmapesiä.

      IRQ-asetuksia pääset säätämään, kun laitehallinnasta päivität ACPI:n tilalle StandardPC-ajurit. Control Panel->Administrative Tools->Computer Management->Device Manager ja sieltä Computer kaksoisklikaten. Ajurien vaihdon osannet. Tuo ACPI kannattanee disabloida myös BIOSsista.

      • Ilahtunut

        Windows alkoi heti totella BIOS:in asetuksia.

        Modeemin vaihtamisesta ei olisi ollut apua, koska Windows haluaa suuressa viisaudessaan ängetä kaikki tämän koneen tietoliikennelaitteet modeemia lukuun ottamatta IRQ 11:een.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe