Kun sipilästä tulee pääministeri

Suomeen tulee pääministeriksi henkilö joka on luonut uransa yksityisen yrityksen palveluksessa ja omistajana. On mielenkiintoista seurata pystyykö hän parempaan kuin aikaisemmat poliittiset broilerit tai maksimissaan valtion suojatyöpaikassa työskennelleet.

Hän on oppinut ansaitsemaan eikä jakamaan avustuksia.
550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisi outoa saada Suomen nykyisessä tilanteessa pääministeriksi poliitikko, jolla ei ole näyttöjä talouspolitiikan saralta. Kakkarakaan ei nostanut Sipilää Suomen talousneroksi.

Jaa, mutta kun tarkemmin ajattelee, niin eihän siinä olekaan mitään outoa. Olihan Vanhanenkin täysi noviisi ja vailla näyttöjä. Pääsi sattumalta niin vaativaan tehtävään. Sen jälkiä nyt korjaillaan.

Yksityinen bisnes on yksityistä bisnestä ja nappikauppaa verrattuna Suomen kokoisen bisneksen hoitoon. Se, että menestyy omissa ympyröissä, ei tarkoita sitä että Suomikin menestyisi. Sipilällä ei ole Midaan kosketusta.

Äänestä
  • Ei näyttänyt kykypuolueen talousosaaminen Kataista. On vaikeaa kuvitella, että asioita voisi hoitaa huonommin

    Äänestä

  • UPDATE_10625071 kirjoitti:

    Ei näyttänyt kykypuolueen talousosaaminen Kataista. On vaikeaa kuvitella, että asioita voisi hoitaa huonommin

    auttavan sana jäi välistä pois. Tämä vain siltä varalta ettei joku ymmärtänyt asiaa.

    Äänestä

  • Mielestäni riski yrittäjän ottamisesta pääministeriksi kannattaa ehdottomasti ottaa, jos vaihtoehtona on joku Juhana Vartiaisen kaltainen talousoppinut tai sellaisen lakeija. Vanhasessa oli samaa lakeijan vikaa kuin muissakin viime aikojen pääministereissä.

    Äänestä

Mikään ei muutu parempaan,oli asioista päättämässä keskusta,sdp tai kokoomus.Näillä puolueilla on omat kanavat,keille rahaa jakaa ja mille kupataan.Suomi on pieni maa,missä taistellaan rahasta ja vallasta.puolueille on tärkeintä 1.saada valta 2.puolueen asema 3. omat etuudet ja sitten vasta4. muu suomen kansa,jos nyt jotain jaettavaa on.Suomea johtamaan tarvittaisiin puolueeton,riippumaton ja ilman mitään sitoumuksia oleva ryhmä,jotka eivät ole saaneet mitään korruptio rahaa,vaan ainut päämäärä saada suomi ylös suosta.Kyllä rahat aina riittää,jos ne jaetaan oikein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meanstreakbrawler kirjoitti:

Suomeen tulee pääministeriksi henkilö joka on luonut uransa yksityisen yrityksen palveluksessa ja omistajana. On mielenkiintoista seurata pystyykö hän parempaan kuin aikaisemmat poliittiset broilerit tai maksimissaan valtion suojatyöpaikassa työskennelleet.

Hän on oppinut ansaitsemaan eikä jakamaan avustuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu