Adventismi olisi uskottavampaa jos pastorin puoliso ja lapset olisivat mukana Adventtikirkossa sapattina mutta ovatko he edes Adventtikirkon jäseniä?
Vastaukset 14
- Ei mutta ..?
Älä hyvä ihminen pane toivoasi ihmisiin .. jos niin teet olet erittäin epävarma uskostasi - lieneekö sinulla sitä ollenkaan, kun tuollaisia kirjoittelet. Pastorin vaimoko on se tekijä joka määrää mihin uskot tai et usko.. ????
- totuus pastoreista
Salaiset adventtitotuuden kansiot aukenevat silmiemme edessä sapattina.
Sapattikokous on myös pastorin vaimoa ja perhettä varten.
Sapatti on (pastorin) perheen ilonpäivä? - oma lehmä
>> Pastorin vaimoko on se tekijä joka määrää mihin uskot tai et usko.. ????>>
Pastorin vaimo tietysti määrää vain sen , mihin pastori uskoo.
Yksi Suomen adventtikirkon suurista "nimistä" ei edes halunnut, että lapsistaan tulisi adventisteja, koska adventistiksi ryhtyminen olisi rajoittanut lasten mahdollisuuksia nousta "sosiaalisilla portailla".
Ja hyvinhän he nousivatkin, kun ei ollut sapattia ammatillisena rajoitteena.- tiedon sanat.
Adventismi ja surkuhupaisa adventtitotuus ei edes kiinnosta pastorin omaa lähipiiriä.
Sokeat saavat näkönsä ja hylkäävät A-luokan amerikkalaisen ismin, advent*ismin.
- pyh!
Meidän pastorin perhe on. Ihan sama mitä vastaan urputatte.
- pyh! puhuu potaskaa
Taitaa olla mielukuvituksesi tuotetta sillä adventtitotuus on uskottavuudeltaan 0,01%
Faktoja kehiin niin kerro missä seurakunnassa pastorin koko perhe on koolla sapattina? - pyh!
pyh! puhuu potaskaa kirjoitti:
Taitaa olla mielukuvituksesi tuotetta sillä adventtitotuus on uskottavuudeltaan 0,01%
Faktoja kehiin niin kerro missä seurakunnassa pastorin koko perhe on koolla sapattina?Olet panetteleva paskanpuhuja.
- Jumalan silmä valvoo
En tunne yhtään adventisti pastoria jolla ei olisi koko perhe adventtikirkossa lauantaisin. sensijaan luterilaisista papeista en menisi takuuseen.
- Oven takana
Ketään ei saa pakotaa jäämään pois Jumalanpalveluksesta.
- yhteinen sapatti ilo
Se kuvottavaa jos pastorin perhettä ei kiinnosta sapatti, adventtitotuus ja jäsenyys.
>> Adventismi olisi uskottavampaa jos pastorin puoliso ja lapset olisivat mukana Adventtikirkossa sapattina mutta ovatko he edes Adventtikirkon jäseniä? >>>
Pastori lienee nykyisin ammatti muiden joukossa, joten saa kai pastorin perhe olla tai olla olematta erilaisiin taikaukkoihin mieltyneitä.
Uskonnollisen kulissin ylläpitäminen lienee suhteellisen helppoa, ainakin jos uutisia katselee, eli lahkoista koko ajan paljastuu erilaista vähemmän uskonnollista ainesta, jotka ovat kuitenkin jopa vuosikymmeniä olleet äärettömän uskovaisen oloisia ja niin rehellisen tuntuisia, että ei ole kukaan uskonut sitä, että mitäpä sitten paljastuikin. Ja kuinka moni on selvinnyt siellä koko elämänsä kulissin suojissa ja naureskellut matkalla pankkiin palkkapäivinä.
Tärkeintä lienee palkka ja että se tulisi suhteellisen säännöllisesti.
Siinä mielessä muutaman miljardin liikevaihtoa pyörittävä amerikkalainen lahko lienee turvallinen ja hyvä valinta sellaiseksi tahoksi, joka palkanmaksusta huolehtii.- pyh!
Olet panetteleva paskanpuhuja.
- tässä ajassa.
http://areena.yle.fi/tv/2607485/#/play
Eduskunnan kyselytunti
Suora
Kesto: 360 min
Suullinen kyselytunti. Lakialoitteiden lähetekeskusteluja.
Taitaa paikalla olla 4-8 edustajaa, sekä puhemies, jos tuosta kamerakuvista yrittää laskea. Siinäpä päättävät asioista.
Mukavaa pitää puhetta edustajalla puhemiehelle ja näille lopuille.
Siis meidän eduskunta. Olisiko se ajan henki, tämä paikallaolo.
Onko missä se uskottavuusongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1023630
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta341412- 831252
- 731069
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,3331009- 65876
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l141863- 64786
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil289777Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste74734