Kaksi niemä uudelle kadulle!

Tämä Suomi on varmaan maailman pakkomaa kun uusillekin kaduille pitää vääntää myös ruotsinkielinen nimi! Voiko hölmömpää olla - paitsi pakkoruotsi.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kansa maksaa tuon hölmöilyn mutta syykin tuohon on pääväestössä itsessään.

Valta on annettu röyhkeälle kielivähemmistölle ruotsalaisille (RKP).

Äänestä

Kohtuuttomuuden huppu nimityksissä oli se, kun Helsingin joku lautakunta poisti jo VALMIIT suomenkieliset Itäsalmi-kyltit ja jätti vain Östersundom-kyltit paikalleen!?

Vaikka Helsingissä on 6% suruja ja 90% suomenkielisiä. Sipoo salli Itäsalmi-nimen, vaikka siellä on 40% suruja?

Miksi molemmat nimet eivät TUOSSA tapauksesa kelvannut? Saihan silloinkin ihan rauhassa käyttää Östersundom-nimeä, jos vain halusi!

Svekopäättäjät: " Tehän perhana käytätte vain ruotsinkielistä nimeä pakolla! Mokomat suomalaiset!".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pakkopullaaa kirjoitti:

Tämä Suomi on varmaan maailman pakkomaa kun uusillekin kaduille pitää vääntää myös ruotsinkielinen nimi! Voiko hölmömpää olla - paitsi pakkoruotsi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu