Mulla on välillä kausia jolloin ahdistaa ja vaikea rentoutua, ja siitä johtuen tulee erilaisia oireita. Onko muilla tällasia oireita, eli
-puristava kummallinen tunne ylävatsalla ja pallean seudulla ja sellainen tunne ikäänkuin pallea on lamaantunut ja on siksi vaikea hengittää.
-edellisestä johtuen syke on kummallinen, tasainen kylläkin ja ei normaalia tiheämpi, mutta lyönnit tuntuu voimakkaammilta ja tuntuu niinku sydän olis kurkussa.
-makuuasennossaerityisen vaikea ja hankala hengittää, ja kyljellään olo pahinta ja sillon sykekki kohoaa.
Muilla samanlaista??
12
1288
Vastaukset
- näin rentoudun
On normaalia että välistä ahdistaa. Sinulla taitaa tuo ahdistus tuntua fyysisinä oireina tai ainakin itse ne huomaat. Kun tulee noita fyysisiä oireita, niin silloin auttaisi jos voisit mennä vaikka juttelemaan jonkun kanssa mielessä kaivertavista murheista, Jospa otat vaikka päiväkirjan ja kirjoitat tapahtumia siihen. Myös reipas lenkki luonnossa saattaisi selkeyttää ajatuksia ja maailma näyttää jälleen kesymmältä.
- Timoteii
Itseasiassa ahdistusta tuli jo parivuotta sitten eron myötä, mutta ne murheet on takana ja nyt panikoinnin ja ahdistuksen syynä on panikointi ja ahdistus itsessään, eli niiden tuntemusten pelko ja samalla myös jatkuva omien fyysisten tuntemusten mm. sykkeen tarkkailu.
Se siinä kummallista onkin, kun kaikki pitäisi olla elämässä hyvin ja sitten alkaa kroppa ryppyillä. Minulla on ollut täsmälleen samanlaista.
- timoteii
pikkutiira68 kirjoitti:
Se siinä kummallista onkin, kun kaikki pitäisi olla elämässä hyvin ja sitten alkaa kroppa ryppyillä. Minulla on ollut täsmälleen samanlaista.
Onko sinulla myös joskus vatsassa kummaa tuntemusta ja sellanen paine ylävatsalla?
timoteii kirjoitti:
Onko sinulla myös joskus vatsassa kummaa tuntemusta ja sellanen paine ylävatsalla?
On ollu ja se johtuu siitä, että jännittää vatsaa tiedostamatta tai tiedostaen. Myös paniikkikohtauksen aikana minulla on ollut pallean kohdalla paineen tunnetta. Ei ole vaarallista. Hengitysharjoituksilla on nopea rauhoittava vaikutus oireisiin. Kaikki menee ohi, kun saa käännettyä ajatuksen pois omista fyysisistä oireista. Ikäänkuin kääntää "katseen" poispäin itsestä.
- 8+4
Ota lasillinen hyvää viiniä!
Herkuttele itseäsi jotenkin (en tarkoita alkoholilla) mm. elokuva kotona.. jonkin verran makeisia.
Venyttele samalla kun katsot leffaa. Nauti siitä että saat olla hetke sen hetken yksin itsellesi!
Yritä ja pyri saamaan ajatukset johonkin hyvään ei ole mitään pahaa tapahtumassa!!- Timoteii
Itseasiassa lasi viiniä tai viskipaukku esimerkiksi rentouttaa mukavasti, totta.
- artsi7
Mee ulos kolmeks tunniks touhuaan, käy lämpösessä suihkussa/saunassa ja joogaa ja juo teetä pari kuppia, niin kyllä siinä rauhoittuu. Jos on kaiket päivät on sisällä ja räplää puhelinta/tietokonetta, ei voi olla kun ahdistunut.
- Timoteii
Mistä päättelit että räplään puhelinta tai tietokonetta? Ja muuten jos sydän hakkaa kaksisataa levossakin niin miten siinä menet touhuilemaan ulos?
Timoteii kirjoitti:
Mistä päättelit että räplään puhelinta tai tietokonetta? Ja muuten jos sydän hakkaa kaksisataa levossakin niin miten siinä menet touhuilemaan ulos?
Artsi voi olla oikeassa. Jos sydän hakkaa liiasta stressistä, liikunta auttaa rauhoittamaan pulssia. Mullekin aikanaan lääkäri sano, että mene ulos puita nakkelemaan, niin ei joka asiasta sydän hakkaa liikaa. Ei kyllä tuntunut silloin mukavalta, mutta oikeassa oli. Paniikit/ahdistus vähenee, kun yleiskunto nousee. Ja Artsin kanssa samaa mieltä alkon käytöstä, ei ole hyvä jos tulee uusi ongelma tilalle.
- artsi7
Pitkät kävelylenkit ulkona tekee hyvää, samoin jooga. Mitä lääkäri sanoo? Jos ei muulla niin bentsoilla pitäis saada rauhoitettua kehoo. Jotkut käyttää beetasalpaajaa.
Mullakin hakkas sydän lujaa pari vuotta sitten, mut ei hakkaa enää. Ahdistus kuluttaa eritoten magnesiumia, b-vitamiineja ja c-vitamiineja. Eli nämä asiat kuntoon tukihoitona. Viinan kans jos alkaa leikkiin, niin sit voi sanoo goodbye. - Anonyymi
Moikka! Tästä on jo aikaa, mutta oletko löytänyt syytä vaivoillesi? Nuo oireet kuulostavat tismalleen samoilta, joista minä parhaillaan kärsin. Kaikki on jo tutkittu, mutta vikaa ei vain löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313109EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402961- 1051351
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371071Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22763