- Hurahtanut nettikirppiksiin - Apua!

DoorisDee

Olen todella huolissani onko minusta tullut shoppailuaddikti. Olen näet täysin hurahtanut nettikirppiksiin.

Olen kirjautunut useisiin kymmeniin erilaisiin nettikirppiksiin (pääasiassa muotia, meikkejä, sisustustavaraa...). Aluksi shoppailu oli pienimuotoista ja kivaa. Ostin silloin tällöin paidan, saappaat tai kahvimukeja - pilkkahintaan tietenkin.

Kaupankäynti on lisääntynyt salakavalasti ja huomasin, että kirppisten kautta jopa minulla, opiskelijalla, on mahdollisuus pukeutua muotimerkkeihin. Kaverini ovat noteeranneet kivat löytöni, ja se tuntuu vaan entisestään ruokkivan shoppailuhalujani.

Nykyään ostan melkein kaikki vaatteet, kengät ja useimmat käyttötavarat fb kirppiksiltä. Ja eihän siinä sinänsä ole mitään ongelmaa - san tavaraa edullisesti ja kierrätyksestä vielä tyydytystä arvomaailmalleni.

Eilen pysähdyin pohtimaan onko kaupanteko kuitenkin mennyt överiksi: Saatan hengailla FB kirppiksillä jopa tunteja päivittäin. En ole enää juuri FB:ssä muuten kuin kauppamielellä. Henkilökohtaisiin kontakteihin kavereiden kanssa käytän muita foorumeja. Nolottaa, jos kaverini näkevät, että ostan jatkuvasti jotakin!

Huolestuttavaa on se, että saatan kuluttaa todella pienistä tuloistani jopa puolet kaikenlaisen tavaran ostamiseen. Teen paljon ns. heräteostoksia, joilla en välttämättä tee lopulta mitään ("kappas, kiva purkki. ostan pois.") Olen hurahtanut mm. melko kalliiseen astaisarjaan. Jos sitä on jossakin myynnissä tunnen pakottavaa tarvetta ostaa se, melkein hinnalla millä hyvänsä.

Miten ylenmääristä ostamista voisi hoitaa? En pysty asettamaan itselleni sääntöjä (vain tunti verkossa/pv), koska en pysy niissä kuitenkaan. Raha tietenkin rajoittaa, mutta ainakin kuun alussa elän kuin kuningatar.

2

155

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en osaa auttaa mutta

      Oletko miettinyt mistä tuo ostelu on saanu alkunsa? Oliko elämässäni jokin "tyhjiö" ennen kuin aloit ostelemaan esimerkiksi merkkivaatteita tai astioita?

      Periaatteessahan tuota pitäisi ns. hoitaa samalla tavalla kuin niitä jotka ravaavat kaupoissa harva se päivä shoppailemassa. Jotakin tarvetta sillä jatkuvalla ostelulla kuitenkin yritetään täyttää. Oletko kokeillut olla ostamatta mitään esimerkiksi alkuun vaikka 2 viikkoa? Ruokaa tjsp tarvikkeita ei lasketa mukaan tietystikään. :)

    • Linkku9

      Mulla meinasi myös lähteä kirppisosteskelut ihan lapasesta. Rahaa saattoi kulua jopa 500-800 euroa/kk. Eipä tuohon taida mitään lääkettä olla. Niin kauan kun rahat riittävät... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      301
      1238
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1183
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe