Alunperin tangoa tanssittiin poikapareina, sanoivat juuri uutisissa.
Tango on homojen tanssi!!
hintti vie ja vikise
8118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei kai siellä vain hypistellä toisen tangoja samalla ??
http://en.wikipedia.org/wiki/Tango
"Tango (possibly from Latin tangere, meaning "touch") is a partner dance that originated in the 1890s along the Río de la Plata, the natural border between Argentina and Uruguay, and soon spread to the rest of the world.
Early tango was known as tango criollo (Creole tango). Today, there are many forms of tango extant. Popularly and among tango dancing circles, the authentic tango is considered to be the one closest to the form originally danced in Argentina and Uruguay."
"Different styles of Tango are:
Tango Vals
Tango argentino
Tango canyengue
Tango Oriental Uruguayan tango
Tango liso
Tango salon
Tango orillero
Tango camacupense (Angola)
Tango milonguero (Tango apilado)
Tango Nuevo (New Tango)
Contact tango
Show Tango (also known as fantasia)
Ballroom tango
Finnish tango"
"Queer Tangolle" on oma artikkelissa, tosin se on uusi ilmiö eikä mikään vanha: http://en.wikipedia.org/wiki/Queer_Tango
Juntin polvi ei tangon taivu.
Minulle vanhanapoikana taitaisi sopia tuo Jopen homma - rivit pitäisin suorina.
https://www.youtube.com/watch?v=9-Ia7hxU2Es
No mutta "poikapareina" on ollut joskus pakko toimia ihan siitä syystä monissa paikoissa ja monilla aloilla, että naisilla ei ole ollut lupaa osallistua kaikkina historian aikoina. Ei siitä niin kovin kauaa ole, kun esim. ravintolaan ei päässyt naisihminen yksin. Suomessa. Eikä naisihmisen yksin kulkemista kodin ulkopuolella katsottu muutenkaan suopein silmin kun paikkansa oli se vanha ja tuttu: nyrkin ja hellan väli.
Sitä kutsutaan vaan pohjalaiseksi poikapainiksi.
Jaaa, mutta pohojalaanen poikapaini on kuitenkin ihan eri asia kuin tango poikaparina. Hmmm ... tai miten sen nyt ottaa, mutta toista ei tahditeta musalla.
Tangon alkuperästä ei itse asiassa ole dokumentoitua tietoa, joten median väite on suora ja surkea homostelu-valhe. Tosi oksettavaa.