tänään Hesarissa
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1421989474904?jako=05d6e0a1d2494bcd2120fa1a1eabebd0&ref=tw-share
En jaa ihan kaikkia ajatuksia tuosta, mutta yksi on varsin hyvin kohdallaan:
"Uskonnonopetus on yksi suomalaisen kasvatus- ja koulutusjärjestelmän huippusaavutuksista, joka sopisi myös vientituotteeksi."
Kirkon jäsenyyteen tämä liittyy välillisesti: kirkko on kannattanut uskonnon opetusta koulussa, koska tieto ei ole pahitteeksi. Uskonnon opetuksessa on peruskoululaisista noin 94%, eli varsin suuri määrä kirkkoon kuulumattomista vanhemmista haluaa lapsilleen uskonnon opetusta, koska tieto ei ole pahitteeksi kenellekään.
Hyvä pääkirjoitus
3
204
Vastaukset
- bgfvfgb
Paikkaansa pitämättömiksi tiedettyjä uskomuksia ei ole hyväksyttävää opettaa muka tosiasioina.
- FUCKIFUUU
Ei uskonnoista opettaminen ole pahasta vaan hyväksi (tunnustukseton objektiivinen opetus, näin se on Suomessa vaikka vieläkin on parantamisen varaa). Mutta uskontoon varattu aivan liian monta oppituntia, jotka ovat poissa muista oppiaineista jotka ovat hyödyllisempiä kuten luonnontieteet ja matematiikka tai kielet.
Uskontoa riittäisi 1 vuosiviikkotunti 9lk (sama määrä on yhteiskuntaoppia)
Alakoulussa voisi uskonnoista opettaa samalla tavalla kuin nytkin opetetaan tapa- ja kulttuuritietioa. - No juu ei
Minulle ei ole koskaan pitkän elämäni aikana ollut mitään hyötyä siitä, että tiedän jonkun ammoin sitten eläneen kirkkoisän nimen. Ja aika vaikeaa nähdä että siitä muutenkaan koskaan olisi mitään hyötyä kenellekään muille kuin ehkä teologeille. Joista taas ei ole mitään hyötyä kenellekään, eikä varsinkaan yhteiskunnalle.
Ja se muka tunnustukseton uskonnonopetus Suomessa on lähinnä vitsi - eihän se ole mitään muuta kuin kristinuskon pakkosyöttöä. Paljon sen tunnustuksellisempaa se tuskin voisi mitenkään olla. Kristinuskoa ylistetään kritiikittömästi ja valehdellaan kirkkain silmin, että kaikki hyvä maailmassa ja yhteiskunnassamme perustuu vain ja ainoastaan kristinuskoon ja on pelkästään sen ansiota.
Kristinuskon verisestä historiasta ja verisestä pakkolevittämisestä ja muista ikävistä varjopuolista ei puhuta mitään, koska sellaisia ei kuulemma ole. Näin kertoi uskismaikkamme, joka totesi että kaikki ikävä mitä kristinuskosta kerrotaan on vain ateistien ja kirottujen vääräuskoisten levittämiä valheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564