Raamattu on tosi!

Totuus_!

Jos joku myy tyttärensä orjattareksi, tyttö ei pääse vapaaksi niin kuin miesorjat.
Jos isäntä ei pidä orjattaresta, jonka on luvannut ottaa itselleen, hänen on sallittava, että orjatar ostetaan jälleen vapaaksi. Toisen kansan jäsenelle hänellä ei ole oikeutta myydä tyttöä, jos hän on rikkonut antamansa lupauksen.
Jos hän taas määrää tytön pojalleen, tyttöä on kohdeltava kuin vapaan miehen tytärtä.
Jos isäntä ottaa toisen vaimon, hän ei saa vähentää ensimmäisen ruokaa, vaatetusta eikä aviollisia oikeuksia.
Mutta ellei mies täytä velvollisuuttaan näissä kolmessa asiassa, vaimo pääsköön lähtemään ilman korvausta.

15

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vintin lamppu palanu

      Millä vuosituhannella oikein elät? Häkki kyllä heilahtaa jos nykypäivänä kärähtää ihmiskaupasta. Tai jos ottaa toisen muijan niin nykyinen häipyy kyllä ovesta saman tien.

    • Päivi Räsäsen tulisi pikaisesti ottaa orjuuskysymys julkiseksi puheenaiheeksi. Hiskiä ja minua harmittaa niin perquleesti kun emme voi ostaa vinosti vastapäätä asuvan kaniiniperheen tytärtä orjaksi - ne kehtaavat väittää että laki kieltää orjuuden. Mitä se semmoinen on olevinaan? Raamatun on oltava joka suhteessa maallisten lakien yläpuolella ja orjuuden pitää olla yhtä hyväksyttyä ja sallittua kuin se oli 1800-luvulla.

      http://imagesofcats.com/wp-content/uploads/2011/01/HappyKitten.jpg

    • Herranpieksut
    • Jyri

      Onhan se niin että tuhansia vuosia vanhoja aasialaisia tapoja on cityevokin vaikea ymmärtää.

      Mutta me jotka olemme huolellisesti perehyneet asiaan näemme selkeänä sen että Mooseksen lain määrittelemä orjuus oli tarkasti säädeltyä ja orjilla oli tuhat kertaa enemmän oikeuksia kuin niillä orjilla joita pidettiin naapurimaissa, kuten Egyptissä.

      Mooseksen lain alainen orjuus oli monesta orjasta niin mukavaa että he alistuivat usein loppuiäkseen hyvän isäntänsä orjiksi lakisääteisen orjuusajan loputtua.

      Tiesivätköhän evokit sitä että Israelissa laki piti huolen siitä että tuloerot kansalaisten keskuudessa pidettiin kurissa ennenkuulumattomalla järjestelyllä jossa joka viideskymmenes vuosi jokainen sai asemastaan riippumatta ottaa haltuunsa sukunsa perintömaat ja jos joku oli rikastunut ja ostamut naapuriltaan maita niin nyt ne piti palauttaa, ja jos joku oli köyhtynyt niin paljon että oli joutunut myymään itsensä orjaksi niin nyt hän sai sukunsa perintömaat takaisin haltuunsa ja tietysti vapautensa siinä ohessa.
      On tosi vaikeaa uskoa että pelkkä Mooseksen viisaus ja valta sai ihmiset noudattamaan tuota lakia.

      • edvin-mooses

        "On tosi vaikeaa uskoa että pelkkä Mooseksen viisaus ja valta sai ihmiset noudattamaan tuota lakia."

        On tosi vaikeaa tietää, miten ihmiset tuolloin lakeja noudattivat.

        "jos joku oli köyhtynyt niin paljon että oli joutunut myymään itsensä orjaksi"

        Olisi mennyt palkkatöihin. Vai ettei muuta ollutkaan kuin orjan töitä, niinpä niin, hieno yhteiskunta, otetaan me mallia. Kun olet niin välkky niin selitä sekin miten itsensä voi myydä, ts. miten kauppatavara voi olla samalla myyjä ja päinvastoin.


      • Raamatu on totuus

        Orjanne ja orjattarenne teidän tulee ostaa muilta, ympärillänne asuvilta kansoilta.
        Voitte ostaa orjiksenne myös keskuuteenne asettuneita muukalaisia samoin kuin heidän perheenjäseniään, vaikka nämä olisivatkin teidän maassanne syntyneitä. Heitä voitte pitää pysyvänä omaisuutenanne ja voitte myös antaa heidät perintönä lapsillenne, jotka samoin saavat pitää heidät orjinaan.

        Jos joku lyö orjaansa tai orjatartaan kepillä ja tämä kuolee siihen paikkaan, lyöjä on ansainnut rangaistuksen.
        Mutta jos orja pysyy hengissä päivän tai kaksi, isäntää älköön rangaistako; onhan orja hänen omaisuuttaan.

        Orjat, totelkaa maallisia isäntiänne. Pelätkää ja kunnioittakaa heitä ja palvelkaa heitä vilpittömin sydämin, niin kuin Kristusta.


      • ostan heti kolme
        Raamatu on totuus kirjoitti:

        Orjanne ja orjattarenne teidän tulee ostaa muilta, ympärillänne asuvilta kansoilta.
        Voitte ostaa orjiksenne myös keskuuteenne asettuneita muukalaisia samoin kuin heidän perheenjäseniään, vaikka nämä olisivatkin teidän maassanne syntyneitä. Heitä voitte pitää pysyvänä omaisuutenanne ja voitte myös antaa heidät perintönä lapsillenne, jotka samoin saavat pitää heidät orjinaan.

        Jos joku lyö orjaansa tai orjatartaan kepillä ja tämä kuolee siihen paikkaan, lyöjä on ansainnut rangaistuksen.
        Mutta jos orja pysyy hengissä päivän tai kaksi, isäntää älköön rangaistako; onhan orja hänen omaisuuttaan.

        Orjat, totelkaa maallisia isäntiänne. Pelätkää ja kunnioittakaa heitä ja palvelkaa heitä vilpittömin sydämin, niin kuin Kristusta.

        #Orjat, totelkaa maallisia isäntiänne. Pelätkää ja kunnioittakaa heitä ja palvelkaa heitä vilpittömin sydämin, niin kuin Kristusta.#

        Totisesti! TOTISESTI!!!


    • iwuih

      Orjat ovat aina saaneet vaatteet, asunnon ja ruuan töitä vastaan.

      Niin on nykyisetkin töissä käyvät ihmiset kaikki orjia.

      • Typeryytesi on kyllä huvittavaa. Vaikea uskoa, että olet tosissasi, mutta leikitään että olet. :D

        >Orjat ovat aina saaneet vaatteet, asunnon ja ruuan töitä vastaan.

        Waude. Kas kun eivät vielä iPadia ja 4G-nettiä. Minkähän takia noin mainiosta systeemistä haluttiinkaan kaikkialla sivistysmaissa eroon ja sitä alettiin pitää ihmisarvon syvimpänä loukkauksena?

        >Niin on nykyisetkin töissä käyvät ihmiset kaikki orjia.

        Teepä retki Perähikiän asuntovaunulle. Teillä on paljon yhteistä.;)


      • tieteenharrastaja

        Työssä käyvä voi ottaa lopputilin tai vaihtaa työpaikkaa oman mielensä mukaan.


      • karkuri
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Työssä käyvä voi ottaa lopputilin tai vaihtaa työpaikkaa oman mielensä mukaan.

        Jotkut muinaisistakin orjista karkasi mielensä mukaan.


      • tieteenharrastaja
        karkuri kirjoitti:

        Jotkut muinaisistakin orjista karkasi mielensä mukaan.

        Ja saatiin kiinni, rankaistiin ankarasti ja palautettiin orjuuteen.


    • orjuujoojaa

      Kaikkein kalleimmat orjat löytyy nykyisin urheilun piiristä. Yksi lehmä ei enää riitä huipputason kiekkoilijan ostamiseen.

      Yhden lehmän hinnalla ei saa kuin jääkoneen kuljettajan.

    • alfa123om2222

      Dan. 9

      24. - Seitsemänkymmentä vuosiviikkoa on määrätty kansallesi ja pyhälle kaupungillesi. Sitten jumalattomuus päättyy, synnistä tulee loppu, pahat teot sovitetaan, ikuinen oikeudenmukaisuus saatetaan voimaan, näky ja profetia sinetillä vahvistetaan ja kaikkeinpyhin voidellaan.

      70 vuosiviikkoa on 490 vuotta eli YKSI AIKA ja Saarnaaja opetti, että kullekin asialle on oma aikansa eli tässä on yhteensä KUUSI ASIAA.

      1. jumalattomuus päättyy 0-490 jKr
      2. synnistä tulee loppu 490-980 jKr
      3. pahat teot sovitetaan 980-1470 jKr
      4. ikuinen oikeudenmukaisuus saatetaan voimaan 1470-1960 jKr
      5. näky ja profetia sinetillä vahvistetaan 1960-2450 jKr
      6. kaikkeinpyhin voidellaan 2450-2940 jKr

      Laki oli siis voimassa IKUISEN OIKEUDENMUKAISUUDEN VOIMAAN SAATTAMISEEN ASTI. Sen oli tuona aikana määrä KASVATTAA meitä hylkäämään väärän ja valitsemaan oikean. Mutta kun Uudella ajalla syntyi IHMISOIKEUDET, PERUSTUSLAIT JA KORKEATASOINEN LAINSÄÄDÄNTÖ ei enää ole käytetty Mooseksen lakia juuri lainkaan.

      Mooseksen laki ei perustunut oikeudenmukaisuuteen, vaan esim. Leevin heimo eli muiden kustannuksella kymmenysten turvin. Samoin profeetat toivat lisäyksen, että kuningas saa mielivaltaisesti orjuuttaa kansaa.

      Ranskan vallankumouksessa kulminoitui IKUISEN OIKEUDENMUKAISUUDEN VOIMAAN SAATTAMINEN. Ja nykyaikainen lainsäädäntö saattoi syntyä.

    • Jyri

      Voimme iloksemme kertoa, että 42

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      40
      2144
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe