Suomessa olevat sapattilahkot

Onko Suomessa muita sapattilahkoja kuin SPAUP joille sapatti ja jalkojen pesu ovat henki ja elämä?
654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/20130329022194633_v0.shtml

Paavi jäljitellen pesee ehtoollisella 12 nuorisovikaisten jalat.

Suomessakin on uskollisia Karitsanseuraajia, jotka ehtoollisella pesevät lähimmäistensä jalat.

Myös tiedän ehtoollistapahtuman nuorten helluntalais- seurakunnan kokouksesta, jossa seurakunnan vanhimmat ja pastori halusi viettää ehtoollisen, pesten lähimmäistensä jalat.

Ja kuinka monta ryhmää onkaan, eri kaupungeissa, Sanaa seuraavissa.

Joh 13:5 Sitten hän kaatoi vettä pesumaljaan ja rupesi pesemään opetuslastensa jalkoja ja pyyhkimään niitä liinavaatteella, jolla oli vyöttäytynyt.
Niin hän tuli Simon Pietarin kohdalle, ja tämä sanoi hänelle: "Herra, sinäkö peset minun jalkani?" Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Mitä minä teen, sitä et nyt käsitä, mutta vastedes sinä sen ymmärrät".
Pietari sanoi hänelle: "Et ikinä sinä saa pestä minun jalkojani". Jeesus vastasi hänelle: "Ellen minä sinua pese, ei sinulla ole osuutta minun kanssani".
Simon Pietari sanoi hänelle: "Herra, älä pese ainoastaan minun jalkojani, vaan myös kädet ja pää".
Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki".
Sillä hän tiesi kavaltajansa; sentähden hän sanoi: "Ette kaikki ole puhtaat".

Joh 13:12 Kun hän siis oli pessyt heidän jalkansa ja ottanut vaippansa ja taas asettunut aterialle, sanoi hän heille: "Ymmärrättekö, mitä minä olen teille tehnyt?
Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Joh 13:14 Jos siis >>>minä, teidän Herranne ja opettajanne, >olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin >>velvolliset

Äänestä
  • Paavali moitti Galatian uskovia siitä, että "Te otatte vaarin päivistä ja kuukausista ja juhla-ajoista ja vuosista"Gal.4:10 Jos Paavali eläisi tänään, niin kyllä varmasti hän kohdistaisi nuo moitteen sanat tämän päivän kristikuntaan, jolla on jos jonkinmoisia tekopyhiä juhlittavananaan sunnuntaista lähtien ja kuitenkin he halveksuvat ja hylkivät sitä juhlaa, jonka Jumala itse on ihmisille antanut ja siunannut eli Herran sapattia. "Mikä on minulle pyhitettyä, sitä sinä halveksit, minun sapattini sinä rikot."
    Hes.22:8

    Äänestä

  • Jos haluat tietää viettävätkö muut suunnat sapattia,niin voit mennä lukemaan Helluntaisivuille.

    Äänestä

  • sapatti on pyhä kirjoitti:

    Paavali moitti Galatian uskovia siitä, että "Te otatte vaarin päivistä ja kuukausista ja juhla-ajoista ja vuosista"Gal.4:10 Jos Paavali eläisi tänään, niin kyllä varmasti hän kohdistaisi nuo moitteen sanat tämän päivän kristikuntaan, jolla on jos jonkinmoisia tekopyhiä juhlittavananaan sunnuntaista lähtien ja kuitenkin he halveksuvat ja hylkivät sitä juhlaa, jonka Jumala itse on ihmisille antanut ja siunannut eli Herran sapattia. "Mikä on minulle pyhitettyä, sitä sinä halveksit, minun sapattini sinä rikot."
    Hes.22:8

    UTOPISTISTA SAPATTILAHKOLAISUUTTA...On se ihanaa kun kaikki sapatin viettäjät tuntuvat olevan suurta yhtä perhettä koska heillä on yhteinen sapatti.

    Sapatti saa aikaan eripuraisuutta!!!!

    Äänestä

  • eripuraisia ovat kirjoitti:

    UTOPISTISTA SAPATTILAHKOLAISUUTTA...On se ihanaa kun kaikki sapatin viettäjät tuntuvat olevan suurta yhtä perhettä koska heillä on yhteinen sapatti.

    Sapatti saa aikaan eripuraisuutta!!!!

    ja sinä olet käärme.

    Äänestä

  • Katolinen kirkko tarvitsi julkisivunsa kohottamiseksi imagon muutosta ja sitä tarkoitusta vartenhan jesuiittalaitos on synnytetty, ei se eksytys muuten onnistuisi...nyt suuri osa kristikuntaa on jo valmis syömään paavin kädestä, eivätkä ateistitkaan enää näe uskontoa suurena mörkönä...

    https://m.youtube.com/watch?v=EpJQX3hYaVg

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sapatti yhdistää kirjoitti:

Onko Suomessa muita sapattilahkoja kuin SPAUP joille sapatti ja jalkojen pesu ovat henki ja elämä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu