Kaari Utrion kirjassa eevan tyttäret, Jeesus äksyili josefille ja löi kuoliaaksi kaksi poikaa jotka kiusasivat häntä. Mitäs sanotte tästä ??
Jeesus tappoi
Rakel
36806
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
TÄ!Nyt alko mennä vähä överiks.Taidat olla väsynyt.
Tuomaksen evankeliumissa kerrotaan. Jeesus tappoi pikkupoikana pojan joka tönäisi sitä. Sen vanhemmat tulivat valittamaan asiasta Josefille. Jeesus suuttui ja sokaisi tappamansa pojan vanhemmat.
Eli, juttu on ihan tosi
Kyseessä ei ole Tuomaan evankeliumi, vaan Tuomaan lapsuusevankeliumi.
Kyseisen teoksen arvosta Jeesuksen lapsuusvuosien historiallisena lähteenä voidaan olla eri mieltä...
Rakel, sehän on yks Pakana ämmän nimimerkki. Säälittävää.
Kaari Utrio on loistava romaanikirjailija jolla mielikuvitus laukkaa kadehdittavaa vauhtia, tuskin hän kuitenkaan on edes kirjoittamiaan asioita koskaan todeksi väittänyt. Kaari Utrio kuvaa historiaa yhtä raakana kuin se aikoinaan olikin ja se on nykyiselle länsimaalaiselle ajattelulle hyvin vieras maailma jossa moraaliarvot ovat hyvin erilaiset. Yhtä hyvin Kaari Utrio olisi voinut laittaa Jeesuksen paikalle kenet tahansa ajan henkilön....Tosiasioistahan hän ei voi tietää sen enempä uin kukaan meistä.
Näin se menee.
Kaisa=PakanaM myöskin.
olla oikeassa.
Eikös tämä Rakel ollut sama kuin Juristin nimimerkit.
Rakel=Pakana(M)=Juristi=Kaisa ym......loputonta nimimerkkien käyttöä ja vaihtelua.
Mitäs tästä sanotte !
Professori ja Pakana(M) ainakin suoltavat samanlaista paskaa tänne palstalle.
Että ehkä...
Dosentti=Professori=Raakel
ja että
Juristi=Leo Salmela=kaisa
lisäksi
Pakana(M)- Sherwood Mediat Hertta = Ihailijatar
MIETTIKÄÄPÄ SITÄ.
Muuten tämä on perkeleen mielenkiintoinen ja uskonnollinen keskustelu.
Eikös siinö Utrion kirjassa Eevan Tyttäret mitään muuta sisältöä ollut?
Kaari Utriohan se varmasti tietääkin mitä Jeesus on tehnyt! (?) Ei palijo liikuta!
Osuit nappiin!!!
:)))
Kaari Utrio Kokoomuslainen syrjäseutuasuja eu-kannattaja.
Kertoi tämän saman jutun aikoinaan telkussa kun haastateltiin kirjanjulkaisemisen aikoihin.
Silloin hän kertoi tarinan löytyvän koraanista Marian suurasta? En ole löytänyt enkä ole kuulutkaan mistään tuomaksen lapsuusevankeljumista eikä sitä ole edes raamatusta poistetuissa apokryyffikirjoissa joista kyllä löytyy moneen todelliseen asiaan lisävalaistusta.
Eikö tuomaksen evankeljumi ole kaikista nuorin evankeljumi koko raamatussa, eli kirjoitettu joskus 300 - 400 vuotta jeesuksen kuoleman jälkeen ja silloihan hänen lapsuutensa on ollut todella hyvässä muistissa!
Sitten tempaistaan joku kirja jota ei ole ja sen perusteella tämä Utrio kirjoittaa oman kirjan, eli myynninedistämiseen perustuvaa valehtelua koko juttu.
mene googleen ja laita "tuomaan lapsuus evankeliumi" hakusanaksi - niin löytyy...
Tuomaksen evankeliumi sen sijaan saattaa olla hyvinkin varhainen...jopa varhaisempi kuin Matteus ja kummpanit.
sama, mitä kaari Utrio tai Vaari Kutrio kirjoittavat. Mitä merkitystä?
Utrio kirjoitti naisen ja lapsen historian.
Ei tuo ylläoleva kertomus ollut kirjan pointti.
historiallisten romaaneiden kirjoittajana tutustuu aiheeseensa perusteellisesti. Tuomaksen lapsievankeliumissa kerrotaan Jeesuksen tappaneen useita lapsia. Aiheesta kirjoitin enemmän keväällä.
no ainahan voit julkaista uudestaan tutkimuksesi aiheesta...odotan mielenkiinnolla...
Vaihteeks Pakanana, jos nyt oot oikee. Kuinkas uskallat vielä vaan käyttää niciäs, vaikka sut on todistettu monen nicin käyttäjäks. Hävettääkö yhtään? Ja sun kirjotukses on yhtä tyhjän kanssa, niissä ei oo muuta kuin katkeraa sonnan jauhantaa. Ja miten hitossa voit väittää Jeesuksen tappaneen useita lapsia, kun sun mukaas Jeesusta ei oo ees ollu olemassa? Ootko ihan seko vai yksinkertaisesti vain tyhmä? Kyllä sun pitäs hoidattaa ittees, ei muuten hyvä seuraa. Tuo viha pitäis saada jotenkin purettua, ja sitten voisit löytää elämääs ilon. Säälin sua ihan oikeesti, tuntus kauheelta olla noin pahassa olossa koko ajan. Kyllä elämässä pitää olla ilon aiheita ja ihmisten kanssa on hyvä harjoitella sosiaalisia taitoja. Älä pelkää hakee apua, terveyskeskuksesta voit kysellä, varmaan osaavat auttaa eteenpäin. Rohkeesti vaan!
Se reppana luulee vielä, että pystyy piiloutumaan jonkin "Rakel" -nikin taakse.
Kyllähän kaikki sen onnettoman tyylin tuntee.
Netistä löysin myöskin "Simon evankeliumin" joka oli tehty huumorimielessä, onneksi et ole sitä löytänyt ja alkanut voivottelemaan myöhästelevän Simon kohtaloa..;D
Ja jos et tiennyt niin Tuomaan evankeliumeja on 2. Itse olen tutustunut realistisempaan versioon..
ja on jotensakkin omituista että kun et aiemmin edes Jeesusta tunnustanut olleen, niin nyt kun olet jotain negatiivista hänestä kuullut niin alat puhumaan jo historiallisuudesta..
Luulisi jo tuossa vaiheessa ihmisen huomaavan oman itsepetoksensa, tai ainakin häpeävän sen ulospaistavaa irvokkuutta.
http://www.humanities.ccny.cuny.edu/history/reader/infancygospelofthomas.htm
http://www.humanities.ccny.cuny.edu/history/reader/infancygospelofthomas.htm
Kyseiseen evankeliumiin:
http://www.humanities.ccny.cuny.edu/history/reader/infancygospelofthomas.htm
Kyseiseen evankeliumiin:
http://www.humanities.ccny.cuny.edu/history/reader/infancygospelofthomas.htm
.
.
kyllä olet taitava atk:n käyttäjä...milloin kirjoitat oman jutun?
Eilen, kun lähetin nuo, niin tuli joka kerta proxy error-ilmoitus. Näytti siltä, että lähetys epäonnistui joka kerta.
Oman jutun? Kaivele vanhoja kirjoituksiani!
jos kirjoitit viimeksi keväällä...voisit päivittää tietojasi nyt sitten...
ei perkule... ostakaa elämä!! kuka jaksaa väitellä jostain 2000 vuotta vanhasta huhusta.
Seuraavaksi varmasti herääkin kysymys että onko ko. henkilö kirjoittanut raamatun?