Putinin mielevikaisuus

Tätä epäiltiin jo vuosi sitten ja nyt hölinä jostakin Ukrainan natolegioonasta kyllä näyttää, että ukko on lievästi sanottuna ihan harhamaailmassa. Ihan kuin Hitler viimeisinä kuukausinaan. Ihan vakavasti ottaen, pitääkö venäläiset itseään idiootteina?
2097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mitä vielä. Tuo on jo vuoden kestäneen propakandan seuraava vaihe. Ukko haluaa tilanteen laajenevan ja seuraavaksi laitetaan suomen itäajalla ukot liikkeelle ja lopulta koko balttiassa. Äijällä ei ole enään kunniaa palata rauhaan vaan se on joko täys rähinä tai kuolema. Historia tulee taas toistamaan itseään. Neuvoisin että syökää, juokaa ja naikaa minkä ennätätte meinaan liikekannallepano suomessa tapahtuu vielä tänävuonna!

Äänestä

"Ihan vakavasti ottaen, pitääkö venäläiset itseään idiootteina?"

Osa varmasti pitää, mutta suurin osa ei edes tiedä vanhaan kunnon kansallissosialistiseen tyyliin muuta kuin johtajiensa kertoman propakannan.

Äänestä

Jos hän tarkoitti ulkomaalaisia palkka-armeijalaisia?
Ihme, ettei siellä jenkkejä olisi joukossa, kun on meuvonantajinakin!

Äänestä
  • Jos amerikkalaiset haluaisivat puuttua tosissaan koko soppaan he toisi julkisuuteen joka ainoan satelliittikuvan missä näkyy kun venäjä tuo aseita rajan yli ukrainaan. Luuletteko todella että heillä ei olisi faktaa asiasta. Sotilas satelliitit kuvaa senkin tarvittaessa kun aamu röökillä kaivat persettäs terassilla niin kyllä asevirroista faktaa on. Se että onko intressit nyt sen suuntaiset että kannattaa kahden ydinasevaltion lyödä tosissaan napit vastakkain kertoo vain sen että jenkit ovat tässä sopassa viisaampia. Valitettavaa on se että ukraina kärsii yksin koko sopan. Venäjä saa vapaasti alistaa pienempiään kenenkään puuttumatta asiaan. Sama kun se kymmenpäinen poikajoukko ala asteella yhdessä kiusaamassa sitä hentoista ujoa rillipäätä. Tasan ei käy nallekarkit siinäkään.

    Äänestä

  • Vähän faktaa kirjoitti:

    Jos amerikkalaiset haluaisivat puuttua tosissaan koko soppaan he toisi julkisuuteen joka ainoan satelliittikuvan missä näkyy kun venäjä tuo aseita rajan yli ukrainaan. Luuletteko todella että heillä ei olisi faktaa asiasta. Sotilas satelliitit kuvaa senkin tarvittaessa kun aamu röökillä kaivat persettäs terassilla niin kyllä asevirroista faktaa on. Se että onko intressit nyt sen suuntaiset että kannattaa kahden ydinasevaltion lyödä tosissaan napit vastakkain kertoo vain sen että jenkit ovat tässä sopassa viisaampia. Valitettavaa on se että ukraina kärsii yksin koko sopan. Venäjä saa vapaasti alistaa pienempiään kenenkään puuttumatta asiaan. Sama kun se kymmenpäinen poikajoukko ala asteella yhdessä kiusaamassa sitä hentoista ujoa rillipäätä. Tasan ei käy nallekarkit siinäkään.

    USA/CIA on aiheuttanut koko kriisin Ukrainassa!
    Tästä se alkoi:
    fi.wikipedia.org/wiki/Ukrainan_oranssi_vallankumous

    http://truth-out.org/archive/component/k2/item/52912:us-played-big-role-in-ukraines-orange-revolution

    Äänestä


Kapinalliset ampuivat koululaisbussin venäläisten ohjuksella ym.
kumpi lienee syynä:
-venäläisten ohjukset lentää minne sattuu, eli ovat tyypillistä venäläistä tuotantoa
- tai kyseessä on tarkkaan harkittu venäläinen ilkeys, jolla yritetään saada konflikti laajenemaan

Yleensä venäläinen tekee jonkin erittäin vastenmielisen tempun ja kiinnittää siihen maailman huomion ja sitten heti perään "salassa" merkittävän sotilaallisen siirron

Äänestä
  • "Yleensä venäläinen tekee jonkin erittäin vastenmielisen tempun ja kiinnittää siihen maailman huomion ja sitten heti perään "salassa" merkittävän sotilaallisen siirron"

    Hienoa, tarvitseeko tämän enenpää sanoa, löysit Venäjän taktiikan pimeyden ytimen!

    Äänestä

Putin taitaa viitata niihin venäläisten tekemiin videoihin joissa haastateltavat puhuvat amerikan englantia. Siinä ei tosiaankaan ole minkäänlaisia sivuvivahteita kuten Aussien tai englantilaisten tms, englantia puhuvien kielessä.
Vaan mistä sen tietää onko venäläiset itse tehtailleet nämä videot. Jostain onnistuneet onkimaan ihka aidon amerikkalaisen haastateltavaksi.

Äänestä

Hullu se on. Merkel sen sanoi suoraan jo kauan sitten.

Äänestä
  • Putin on erittäin terve, terveempi kuin moni muu
    .
    Venäjällä lapsikin tietää, että amerikkalaiset legioonat taisteleva Ukrainassa ukrainalaisia vastaan.

    Myös huumorintaju on henkisen terveyden merkki.
    Putin pelotteli koirallaan koirapelkoista Angela Merkeliäkin. Antoipa vekkulimielessä vielä pehmokoirankin lahjaksi.

    Terve kuin pukki.

    Äänestä

  • legioonan mies kirjoitti:

    Putin on erittäin terve, terveempi kuin moni muu
    .
    Venäjällä lapsikin tietää, että amerikkalaiset legioonat taisteleva Ukrainassa ukrainalaisia vastaan.

    Myös huumorintaju on henkisen terveyden merkki.
    Putin pelotteli koirallaan koirapelkoista Angela Merkeliäkin. Antoipa vekkulimielessä vielä pehmokoirankin lahjaksi.

    Terve kuin pukki.

    Tietäähän varmaan Venäjällä kaiken sen, mitä Putinin viestimet kertovat ja nehän nyt kertovat juuri tuollaisia valheita.

    Lienevätköhän venäläiset todella niin tyhmiä, että uskovat kaiken, mitä Putin ja Lavrov syöttää ulos noista toosista?

    Luulisi siellä jonkun kuuntelevan rehellisiäkin sanomia. Onhan siellä valveutuneita nuoria ihmisiä, jotka seuraavat länsimaisia, rehellisiä uutisia.

    Varmaan venäläinen lapsikin tietää, mitä Putinin tiedotus suoltaa. Raukka vain kuulee pelkkiä valheita.

    Naton pääsihteeri sanoi juuri, että Putin suoltaa pelkkää palturia. Hän varman tietää, mikä on totuus.

    Kyllä näille kahdelle herralle, Putinille ja Lavroville, nauraa koko maailma ja vielä Kuopion puuhevoset päälle.

    Heidän valheitaan ei usko kukaan ei edes kiinalaiset.

    Äänestä

Putinin ihmissyönnistä on todisteita ja se on aihettanut tämän murhaajaäpärän mielisairauden.

Venäläisillä olisi aika seivästää tuo raiskaaja sika hyvän sään aikaan.

Äänestä

Ylempää kopioitu:
"Jos amerikkalaiset haluaisivat puuttua tosissaan koko soppaan he toisi julkisuuteen joka ainoan satelliittikuvan missä näkyy kun venäjä tuo aseita rajan yli ukrainaan. Luuletteko todella että heillä ei olisi faktaa asiasta. Sotilas satelliitit kuvaa senkin tarvittaessa kun aamu röökillä kaivat persettäs terassilla niin kyllä asevirroista faktaa on. Se että onko intressit nyt sen suuntaiset että kannattaa kahden ydinasevaltion lyödä tosissaan napit vastakkain kertoo vain sen että jenkit ovat tässä sopassa viisaampia. Valitettavaa on se että ukraina kärsii yksin koko sopan. Venäjä saa vapaasti alistaa pienempiään kenenkään puuttumatta asiaan. Sama kun se kymmenpäinen poikajoukko ala asteella yhdessä kiusaamassa sitä hentoista ujoa rillipäätä. Tasan ei käy nallekarkit siinäkään."

Täsmälleen. USA ei halua avointa konfrontaatiota, jos se voidaan vielä välttää, ja EU vielä vähemmän. Itse olen myös miettinyt, että ehkä lännessä ajateltiin viime vuonna pragmaattisesti, että antaa Venäjän valloittaa haluamansa osa Ukrainasta nopeasti, ja katsotaan sitten tilannetta siitä eteenpäin. Kuitenkaan venäläiset eivät ole onnistuneet sitä kovin nopeasti tekemään, ilmeisesti Ukrainan yllättävän kovan vastarinnan vuoksi, ja sota on venähtänyt kiusallisen pitkäksi.

Länsimaiden tilanne käy jo tragikoomisella tavalla kiusalliseksi, kun pitää olla uskovinaan Lavrovin ja Putinin vakuutuksia että Venäjän asevoimat eivät ole astuneet jalallaan Ukrainaan, ja olla neuvottelevinaan rauhasta. Lännen on tässä vaikea säilyttää kasvojaan kovinkaan hyvin, mutta kauheasti vaihtoehtojakaan ei enää tässä vaiheessa ole. Olisiko länsimaiden sittenkin pitänyt toimia rohkeasti viime keväänä Krimin miehityksen jälkeen ja lähettää joukkoja läntisen Ukrainan kaupunkeihin varmistamaan niiden turvallisuus ja koskemattomuus?

Äänestä
  • Tshuhnat , turpa kini! TEISTÄ EI TUU MITÄÄN.olkaa vaan hilja,kun tshuhna ei pystyy ymmärtää tämä, sitten pitäs tshuhna vai kaunisti turpa kini, Ei kukaan jaksa teidän tshuhna mieliset ryssävihakomentit, metsäpeikkoa.

    Äänestä

  • Pisteriville; olisi pitänyt.

    Äänestä

  • "Kuitenkaan venäläiset eivät ole onnistuneet sitä kovin nopeasti tekemään, ilmeisesti Ukrainan yllättävän kovan vastarinnan vuoksi, ja sota on venähtänyt kiusallisen pitkäksi."

    Venäjä ei halua nopeata ratkaisua vaan tarkoituksena on luoda jäätynyt konflikti ja asemasota, kunnes Ukraina romahtaa ja tulee uusi vallankumous tai sitten maa jakautuu osiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Söavias kirjoitti:

Tätä epäiltiin jo vuosi sitten ja nyt hölinä jostakin Ukrainan natolegioonasta kyllä näyttää, että ukko on lievästi sanottuna ihan harhamaailmassa. Ihan kuin Hitler viimeisinä kuukausinaan. Ihan vakavasti ottaen, pitääkö venäläiset itseään idiootteina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu