Putin on sairas paranoidi

Luulosairas Putin

Nato muka yrittää motittaa Venäjän Ukrainassa.

10

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paha juttu

      Ei se ole luulosairas, mutta suuri valehtelija se on. Lienee hieman päästään vinksahtanut vallanhimossaan.

      Niinhän kävi Hitlerille aikoinaan ja samaan suuntaan on Putin menossa.

    • dgvdsvg

      Putin on sairas.Kaljupäisyys on sairaus.

    • fantasiatodellisuus

      Näitä paranoideja löytyy kyllä Suomestakin jos nettipalstoja lukee.

    • Putinin tulisi antaa selvitys, mikä oikein aiheuttaa vastakkainasettelun Venäjän ja muun maailman välillä? Ennen se oli kommunismi vs kapitalismi, mutta nykyään sellaista asetelmaa ei ole. Kuitenkin puhutaan välien kiristymisestä ja jopa kylmästä sodasta. Sen on Putinin politiikka saanut aikaan.

      Vastakkainasettelun takana on Putinin oma vallanhimo. Hän on luonut läntisestä maailmasta uhkakuvan venäläisille. Sillä tavalla hän säilyttää suosionsa puolustamalla Venäjää tätä keksittyä uhkaa vastaan.

      Venäjän koko media on valjastettu voimistamaan tätä keksittyä uhkakuvaa ja se suoltaakin valheita läntisen maailman tapahtumista venäläisille.

      Putinin politiikka tulee kalliiksi Venäjälle. Eristäytyminen ulkomaista ja voimakas sisäinen kontrolli ehkäisevät talouskasvun. Venäläiset kestävät köyhyyttä muutaman vuoden, mutta jossain vaiheessa he alkavat kysyä, mitä mieltä tässä vastakkainasettelussa ja sotauhossa on.

      Pidän hyvin mahdollisena, että Venäjän nykyhallinnolla on edessään sama romahdus, joka koitui Neuvostoliiton kohtaloksi 1990-luvun alussa.

    • Deronda

      Putinin aivot eivät ilmeisesti ole päivittyneet. Hän elää edelleen KGB-everstin maailmassa. Maailma kuitenkin on muuttunut. Neuvostoliiton aikana monta kymmentä maata oli samassa blokissa. Nyt taitaa jäljellä olla Uzbekistan ja pari muuta maata.

      Tulevaisuutta on vaikea ennakoida. Venäjän presidentinvaaliin on puolitoista vuotta. Kassa kuitenkin tyhjenee ennen sitä ja sille pitäisi kiireesti tehdä jotain. Eläkeuudistus olisi välttämätön, mutta Putin on luvannut, että eläkeikää ei nosteta. Jäljellä jäisi suuret menoleikkaukset ja veronkorotukset. Oletettavasti populisti ei uskalla tehdä niitäkään. Jäljellä jää yksinkertainen rahanpainaminen. Se puolestaan kostautuu kovana inflaationa.

      • Aamureppusentään

        Putte on vain majurin arvossa.


    • Anonyymi

      Putinin venäjä on myrkyttänyt omiaankin. Yksi toisensa jälkeen tippuu pelistä, kuin hullun valtiaan historiallisissa tarinoissa valtiaan seottua lopullisesti huipullaan. Kukaan ei ole turvassa tältä. Alushousuista teekupposeen löytävät myrkyt tiensä. Putin harjoittaa niin suurta valheen maailmaa, ettei ole kuin loogista se, että hän uskoo jokaisen halunneen koko ajan päästä Putininkin pöksyihin myrkkypölyineen. Tosin hän on oikeassa vasta nyt. Useinhan luulottelija luokin oman luulonsa todeksi. Näin on käynyt nytkin. Nyt on syytäkin pelätä. Hulluus on huipentunut...

      • Anonyymi

        Länsimaailma ei ottanut tosissaan toveri putinin ilmoitusta, että Venäjä hyökkää ukrainaan, jos Nato laajenee koko ajan venäjän rajoille.
        Nyt on sitten sota käsissä, kuten päättäväinen Putin jo vuonna 2021 ilmoitti. Täysin loogista, eikä mitään hulluutta.


      • Anonyymi

        Kirjoituksesi kuvaa vain suomalaisen politiikan ja median kuvaa sen omasta suomalaisuuden suuruuden hulluudesta.
        Todellisuus on suomalaisilta kadonnut!


    • Anonyymi

      Todellisuudessa Venäjän rosvojoukot on jo motitettu, ja Moskovan rikollismafian aiheellista antautua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5248
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      144
      1549
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1250
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1054
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      177
      927
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      883
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe