"Yksi eurooppalainen lainaa toiselle maksukyvyttömälle, jotta tämä voi maksaa keskuspankille. Toivottavasti ymmärrät pelkästään tämän lauseen perusteella, miten järjetön nykytilanne on. Ja kaikki tämä tilanteessa, jossa EKP sylkee rahaa. Tällaista ei ole nähty ikinä missään länsimaassa."
Tätä on EU
waler.
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onkohan lainapapereiden ostamisen itseasiallinen syy se,
että varmistetaan,,että velkaantunut maa on naimisissa Eu,n
kanssa?Elvyttämistä?
tarpeeksi veloissa laitetaan se velkaantumaan, Suomessa asian on hoitanut Kokoomus.
Kreikan kohdalla se lainapapereiden ostamisen päätarkoitus oli saksalaispankkien pelastaminen!
Velka on eliitin kiristyskeino. Kansakuntien velkaannuttamiskeinoja on mm. maksut EU:n laajentamisesta, maahanmuuttajat, ym:t muka hyväntahdon eleenä tehdyt toimet. Valtioiden kantaväestöt asetetaan ankaralle talouskuurille. Tahallista velkaantumista jatketaan talouskuurista huolimatta sellaiselle tasolle saakka, jolloin jokaiselle on selvää se, että velkaa ei voida maksaa koskaan pois.
Tässä vaiheessa EU-eliitti astuu kuvaan pelastavan enkelin kaapuun pukeutuneena ja ehdottaa ratkaisua, joka palvelee yksinomaan heidän tarkoitusperiään. Vaihtoehdot ovat; kansa saa velkansa anteeksi, jos suostuu heidän ehdotukseensa tai jos ei suostu, niin kansan kurjistaminen ja velkaantuminen jatkuvat.
Tämä on pelin henki EU:ssa ja Suomessa.
Hivuttautumista Liittovaltioksi
kait kaikki ymmärtää että tällaisen "elvyyttämisen" lopputulos on vääjäämättä koko eun romahdus jos muuta ei tehdä ja pian??