Tuulivoimako edullista?

Erinomainen blogi aiheesta on osoitteessa https://passiiviidentiteetti.wordpress.com/2015/01/23/kallis-tuulivoima-saastaa-rahaa/. Vihreät Niinistön ja Tynkkysen johdolla, ja Stuxnet tällä palstalla, yrittävät harhauttaa ihmisiä kuvittelemaan että kansalaisille on kokonaisuutena edullista kun tuulivoima ylituotantovaiheessa alentaa markkinasähkön hintaa.

Oikea strategia Suomessa on kannattaa periaatteessa tuulivoimaa mutta antaa tanskalaisten ja ruotsalaisten rakentaa sitä. Yhteispohjoismaisen verkon ansiosta hyödymme tuulisähkön ylituotannosta ilman että joudumme maksamaan tukiaisia. Ydinvoimaa on rakennettava vähintään sen verran että tuulettominakin kausina markkinasähkön hinta pysyy aisoissa. Mankalaperiaatteen vuoksi ydinvoimalaitoksia kannattaa käyttää vaikka markkinasähkön hinta laskisi tilapäisesti alle ydinvoiman omakustannushinnan.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mikä helkutin ylituotantovaihe ? Koko ajan sähköä tuodaan yli 20% kulutuksesta. Sitä sanotaan pikemminkin alituotannoksi ja vielä hyvin kalliiksi kansantaloudelle.

Äänestä
  • Pitää katsoa koko pohjoismaista verkkoa. Viimeisen kuukauden aikana on ollut tuulisähköä verkossa enimmillään noin 9500 MW ja pienimmillään 1200 MW. Sähkön hinta Tanskassa on ollut alimmillaan noin 1 euro/MWh. Sähkön tuontihan tänä talvena ei ole ollut kallista, tyypillisesti 30-40 euroa/MWh lyhyitä jaksoja lukuunottamata. Esim. Meriporin modernia hiililaitosta on käsittääkseni seisotettu sen takia.

    Tietysti sähköomavaraisuutta pitää lisätä ja Olkiluoto 3 parantaa paljon tilannetta muutaman vuoden päästä.

    Äänestä

  • Venäjän sähköntuonti heiluu noin 1000 MW. Pohjoismainen tuulivoima heiluu enimmillään noin 8000 MW.

    Äänestä


  • 1416 kirjoitti:

    Venäjän sähköntuonti heiluu noin 1000 MW. Pohjoismainen tuulivoima heiluu enimmillään noin 8000 MW.

    Tälläkin hetkellä muualla pojoismaissa tukkusähkö maksaa 31,79 euroa/MWh ja Suomessa tuplasti eli 64,04 euroo/MWh.
    Venäjältä tulee 479 MW ja Suomen tuulimyllyistä 158 MW.
    http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/voimajarjestelman-tila/Sivut/default.aspx

    Äänestä

  • Niinpä. Miksi se Suomessa maksaa aina tuplaten?

    Äänestä

Tuulivoiman vuosipysyvyysaste on TUPLAT ydinreaktoriin nähden jopa Suomessa 43%.

Tietysti ILMAISEN polttoaineen tuulivoima ON HALPAA. Japanin hallitus rankkaa sen 3- kertaa ydinvoiman kallisttuvaa polttoainetta HALVEMMAKSI.

Asia jota nettien korruptoidut Armeijan kybersotasissitkään EI saa kaadettua.. Tiedoksi Suomen tuulivoiman osuus muuten vastustuksestanne huolimatta 4- kertaistunut ilmoittaa T&T!

Äänestä

Haluatko kuulla totuuden vuosipysyvyyksistä Suomessa;

- ydinvoimalat Suomessa keskimääräinen käyttökerroin yli 90 %
- tuulivoimalat Suomessa keskimääräinen käyttökeroin noin 26%

Äänestä

Haluyaako SUPO-elukkakuulla totuuden?

- Ydinreaktorien hyötysuhde on vajaa 20%
- Tuulivoimaloiden mitattu vuosipysyvyys esim. Porissa on 43%

Eli 2- kertaa PAREMPI kuin reaktoriromuilla. joilla lämmitetään merta ja satojen km ulkolinjoja, ja käytetään Omakäyttökoneisiin loput. Ei mikään ihme, miksi 19 Euroopan maata on päättänyt luopua JO ydinsekoilusta. Mukana Ruotsi , Ranska ja muut ydinvoimamaat..

Koska nykyään -116 reaktoria on mennyt paskaksi Fukushiman tsunamin jälkeen. Japanissa viidettä vuotta 100% maan ydinvoimasta= 54 reaktoria kokoaa vaan ruostetta. Ihan samalla tavalla toki myös Suomessa OL-3 reaktorianne pidetäänkin ihmiskunnan KALLEIMPANA hukkaenergiainvestointina ikinä!))

PS. Katsoin muuten JUURI videon miten Fukushima 3 reaktorissa räjähti 27.01.2015!!. . Siis pari päivää sitten FISSIORÄJÄHDYS! Täysin t a j u t oi n t a , nähdä miten massiiviset savupilvet vavahduttivat koko reaktorien aluetta! Ja kuten näissä AINA YLE/STUK/ SUPOm on asioista hiljaa kuin hiiret. Miksi ujostelee näistä ydinpedot?.. . !!!

Äänestä

Äskenhän tuo tv-uutisissakin kerrottiin että suuri alijäämä tuotannossa. Omavaraisuuteen ei todellisten asiantuntijoiden mukaan päästä sittenkään kun OL3 ja Fennovoiman voimala ovat tuotannossa. Tuonnin varassa pysytään. Tämä näin asiallisena viestinä täten kerrottakoon.

Äänestä
  • Tällä hetkellä tuodaan 2200 MW. Jos Olkiluoto 3 olisi jo toiminnassa, olisi vajaus vain 600 MW. Mahtaakohan esim. Meriporin hiililauhdelaitos (565 MW) olla käytössä?

    Äänestä

Ydinvoima on aina huonoin vaihtoehto, koska siitä jää pysyvää jätettä, joka saatuttaa koko pallon vuosituhansiksi.

Äänestä
  • Ydinjäte kätketään kiven sisään ja siellä pysyy vuosimiljoonia. Jälkipolvien tai tartte panna tikkua ristiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


5+16 kirjoitti:

Erinomainen blogi aiheesta on osoitteessa https://passiiviidentiteetti.wordpress.com/2015/01/23/kallis-tuulivoima-saastaa-rahaa/. Vihreät Niinistön ja Tynkkysen johdolla, ja Stuxnet tällä palstalla, yrittävät harhauttaa ihmisiä kuvittelemaan että kansalaisille on kokonaisuutena edullista kun tuulivoima ylituotantovaiheessa alentaa markkinasähkön hintaa.

Oikea strategia Suomessa on kannattaa periaatteessa tuulivoimaa mutta antaa tanskalaisten ja ruotsalaisten rakentaa sitä. Yhteispohjoismaisen verkon ansiosta hyödymme tuulisähkön ylituotannosta ilman että joudumme maksamaan tukiaisia. Ydinvoimaa on rakennettava vähintään sen verran että tuulettominakin kausina markkinasähkön hinta pysyy aisoissa. Mankalaperiaatteen vuoksi ydinvoimalaitoksia kannattaa käyttää vaikka markkinasähkön hinta laskisi tilapäisesti alle ydinvoiman omakustannushinnan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu