Uusi Suomi: vuokra-asuminen kallistuu

HUHUHUH

3

55

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskallatko arvata?

      Yritäpä arvata, miten käy asumistuki- ja toimeentulotukimenojen, laskeeko vai nouseeko.
      Yritäpä myös arvata, mistä ne rahat revitään niihin menoihin.

    • the-hoff

      Miksi asua vuokralla? Kuka hullu näitä kalliita vuokria ylipäätään maksaa? Tämän palstan mukaanhan asumisen trendi on asua ilmaiseksi uudessa laadukkaassa kämpässä itse valittuine materiaaleineen. Ammattina muodikkaasti työtön.

    • Suora lainaus tekstistä:

      – Pääkaupunkiseudulla omistusasuminen ei ole koskaan viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut yhtä edullista suhteessa vuokralla asumiseen kuin se on kuluvana vuonna.

      – Hinnat ja vuokrat kallistuvat siis eniten pienituloisimmilla ARA-asujilla ja vähiten omistusasujilla, joiden tulot ovat myös suurimmat.

      Vuokrataso vaikuttaa omistusasumisen houkuttelevuuteen. OECD on tehnyt vertailuja eri maiden vuokratasojen ja omistusasuntojen hinnoista. Uudessa Seelannissa ja Kanadassa on erityisen kallista asua vuokralla.

      OECD:n statistiikan perusteella asuntojen hinnat ovat Suomessa tällä hetkellä pitkän aikavälin keskiarvon alapuolella. Vuokrahinnat sen sijaan selkeästi ovat nousseet pitkän aikavälin keskiarvoa korkeammaksi.

      http://www.oecd.org/eco/outlook/focusonhouseprices.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe