http://www.uusisuomi.fi/asuminen/77076-nyt-suomessa-hinta-kallistuu-eniten-pienituloisimmilla-ja-vahiten-suurituloisimmilla
Taas kaadetaan jääkylmää vettä tuhnujen niskaan. Odottajan aika on pitkä ja tässä yhteydessä se pitää totta tosiaan paikkansa.
Taas kaadetaan jääkylmää vettä tuhnujen niskaan. Odottajan aika on pitkä ja tässä yhteydessä se pitää totta tosiaan paikkansa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yritäpä arvata, miten käy asumistuki- ja toimeentulotukimenojen, laskeeko vai nouseeko.
Yritäpä myös arvata, mistä ne rahat revitään niihin menoihin.
Miksi asua vuokralla? Kuka hullu näitä kalliita vuokria ylipäätään maksaa? Tämän palstan mukaanhan asumisen trendi on asua ilmaiseksi uudessa laadukkaassa kämpässä itse valittuine materiaaleineen. Ammattina muodikkaasti työtön.
Suora lainaus tekstistä:
– Pääkaupunkiseudulla omistusasuminen ei ole koskaan viimeisen kymmenen vuoden aikana ollut yhtä edullista suhteessa vuokralla asumiseen kuin se on kuluvana vuonna.
– Hinnat ja vuokrat kallistuvat siis eniten pienituloisimmilla ARA-asujilla ja vähiten omistusasujilla, joiden tulot ovat myös suurimmat.
Vuokrataso vaikuttaa omistusasumisen houkuttelevuuteen. OECD on tehnyt vertailuja eri maiden vuokratasojen ja omistusasuntojen hinnoista. Uudessa Seelannissa ja Kanadassa on erityisen kallista asua vuokralla.
OECD:n statistiikan perusteella asuntojen hinnat ovat Suomessa tällä hetkellä pitkän aikavälin keskiarvon alapuolella. Vuokrahinnat sen sijaan selkeästi ovat nousseet pitkän aikavälin keskiarvoa korkeammaksi.
http://www.oecd.org/eco/outlook/focusonhouseprices.htm