EKn järjestämässä, neljän suurimman puolueen johtajan vaalipaneelissa 28.1.15 pyydettiin ehdotuksia turhien säädösten ja normien purkamiseksi.
Puoluejohtaja Timo Soini ehdotti pakkoruotsin muuttamista valinnaiseksi.
Vieressä istuva A Stubb mutisi siihen kommentin jotain epämääräistä.
Puoluejohtaja Timo Soini ehdotti pakkoruotsin muuttamista valinnaiseksi.
Vieressä istuva A Stubb mutisi siihen kommentin jotain epämääräistä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
...
Soini hyvin tietää, että ne todelliset säästöt tulisivat koko kielisysteemimme remontista. Itse koulujen pakkoruotsin poisto ei paljoa säästöä tuo, ainakaan välittömästi.
Mutta Soini tietää, että suuren kieliremontin ehdottaminen TÄSSÄ vaiheessa on epäsrealistista. Siksi hän toi esiin vain pakkoruotsin.
Olikohan se vain joku kiukun puuska Stubilta, minäkään en saanut selvää mitä hän heitti.
Stubin pelit on jo pelattu
Liittynyt: 21.02.2013 12:57
Viestit: 271
"Kom igen" ? Älä viitsi,Soini??
Soini on oikealla tiellä. Suomen politiikot eivät uskalla jostain käsittämättömästä syystä puhua asiasta, josta kansa on täysin yksimielinen.
Ylimielinen pääministeri ja vielä ylimielisempi EX- pääministeri vähättelevät kansan mielipidettä. He kuvittelevat olevansa ylempiarvoisia kuin rahvas.
Me elämme demokratiassa, jossa kansan tahtoa pitäisi kunnioittaa.
Stubb ei uskaltanut sanoa mitään suoraa ja selkeästi ymmärrettävää mielipidettä koska viimeisin tutkimus osoittaa 75% vastustavan pakkoruotsia. Jos Stubb olisi avannut suunsa kuten olisi hänen tehnyt mieli olisi Kokoomus menettänyt siinä samassa 100 000 ääntä. Tämä viimeisin tutkimus tulee olemaan hankala pakkoruotsia puolustaville poliitikoille. Pitkää keskustelua yllä niin poliitikot joutuvat nöyrtymään tutkimuksen takia.
Nyt tarkkana. Poliitikot kääntävät takkiaan helposti vaalien alla ja takin kääntö takaisin vaalien jälkeen on yhtä helppo poliitikolle. Äänestäkää poliitikkoa joka on jo ennen vaalipaineita osoittanut kritiikkiä pakkoruotsia vastaan. Poliitikko joka vaalipaineiden alla osoittautuu pakkoruotsin vastustajaksi on tehnyt niin keksiäkseen hätävalheen.
Uusimman tutkimuksen mukaan 3/4 suomalaisista vastustaa pakkoruotsia. Tämän tutkimuksen takia tulemme näkemään ennen näkemättömän buumin poliitikkojen joukossa jotka kääntävät takkinsa pakkoruotsia vastaan. Varokaa näitä pakkoruotsia vastustavia poliitikkoja.
Tässä suhteessa kannatan Soinia.
Hyvä Soini! Pakkoruotsi, kehitysapu, maahanmuutto, rkp säätiöt, autoverotus.. siinä on hyvät vaaliteemat !
Soini tietää mikä täky milloinkin on laitettava koukkuun.
Niin, vain vaatimattomat 74% suomen kansasta ajattelee samalla tavalla kuin Soini!