Kaukolämpöyhtiöt ovat aina monopoliasemassa. Heidän hinnoitteluaan ei kukaan ole valmomassa. Nytkin he korottavat sumeilematta hintojaan ja perustelevat vieläpä sitä sillä, että öljyn hinta on noussut.
Kun monopoliyhtiö saa hinnoitella tuotteensa miten lystää ja kilpailua ei voi tulla alalle, olemme me kuluttajat täysin altavastaajia. Mihinkään emme voi valittaa ja jos voisimmekin, valitus ei toisi mitään muutosta kuitenkaan.
Öljyn hinta on nyt alhaisimmillaan kuin moniin vuosiin. Saadaan mennä kauas taaksepäin ainakin vuoteen 2009, ennen kuin löydetään vastaavan tasoista raakaöljyn hintatasoa.
Kaukolämpöyhtiöiden olisi nyt alennettava hintojaan, koska raakaöljyn hinta on laskunut puoleen entisestä. Miksi emme kuule hinnan alennuksista?
Mitään todellisia perusteluja hinnan korotuksille ei nyt ole!
Kaukolämpö monopolit nostavat hintoja rajattomasti
13
108
Vastaukset
- kallison
Maalämpö on jo nyt edullisempi kuin kaukolämpö.
- halpis
Maalämpöpumppua kannattaa pyörittää vaikka aggregaatilla.
- halpis
Löpäaggregaatilla lämmön hinnaksi tulee 50 e/MWh. Se on saman verran kuin Helsingin energian hinta ilman kiinteää vesivirtamaksua.
- tollojentopparoikka
Vihreiden ja demarien johdolla Helsingin energia on ajautumassa hunningolle. Ninnat nousee kaiken aikaa ja energia ei enää kykene tukemaan veroäyriä, kuten ennen vanhaan.
- törkeää
kaikessa toiminnassa käy noin. haalitaan ensin väki kiinni asiaan ja sitten alkaa loputon ja röyhkeä rahastus. sitä sanotaan kilpailuksi joka kuulemma toimii noin...totta,mutta toimii vain yhteen suuntaan,aina hintoja raakasti nostaen ilman todellista tarvetta.
nostoihin liittyvät selitykset ovat uskomattomat ja valtaisat kuin koko globaali maailma asuisi suomen pikku kylillä.
röyhkeä ahneus vain lisääntyy,eikä poliitikot tee mitään...tai tollottaa vain suu auki toimintaa. oma etu vaatii,ei saa sotkea bisneksiä. - toimivaa
Näyttöä rahastuksesta ei kuitenkaan ole. Pitää ottaa huomioon, että lämmönjakelun on toimittava ja lämpöyhtiön on varauduttava investointeihin.
- muutostarve
tuleva huomioitava,mutta ei nykytavoin rosvoten. kakkien perustoimintojen tulisi ehdottomasti olla vain okh:n perustuvia,ei kansalta pakkoryöstämiseen.
järjettömät herranarripalkkiot ovat sikamaisinta ko. toiminnoissa. se luo vihaa kansan kaikkea yhteistä kohtaan ja ennenkaikkea röyhkeää omaa etua haalivaa johtoa kohtaan.
yhteiskunnan tila on mätä ja sairas,kun omaa kansaa tietoisesti ku-se-tetaan.
Kun raakaöljyn hinta putoaa puoleen ja kaukolämpöyhtiöt nostavat hintoja ja sanovat, että syynä on öljyn hinnan nousu?
Kummalliseltahan se kuulostaa.- Monopolitpahasta
Monopolit on pahasta.
- lämmöllä
Kaukolämpöä tuottavat yhtiöt ovat kuntien omistuksessa. Korottamalla hintaa kunta saa enemmän rahaa. Asiakkaalla ei ole vaihtoehtoa kun on liittynyt tai pakotettu liittymään lämpöverkostoon.
Miksi sitten kunnat niin innokkaasti nostavat hintoja, jos se aiheuttaa asiakkaissa närää tai jopa vie pohjaa saada uusia asiakkaita?
Toimivalla johdolla, joka on valittu jäsenkirjan mukaan, on tulospalkkio eli mitä enemmän voittoa sitä suurempi bonus johdolle.
Helpoin ja nopein tapa tehdä tiliä on nostaa hintaa , ja bonukset laukeavat. - verenimijät
Ei kannata liittyä kaukolämpöverkkoon. Sen jälkeen olette ikuisesti kaleeriorjia, jotka imetään kuiviin vuosittaisilla hirmukorotuksilla.
- Kaukolämpöpakko
Monissa alueissa on uudisrakentajien pakko liittyä.
- näinkusetetaan
Ei ihme.
Lämpöenergia maksaa hiilen nykyhinnalla 7 e/MWh. Kun esim. Helsingin energia ostaa 2 MWh hiiltä hintaan 14 e, niin se saa siitä yhden MWh sähköä ja toisen kaukolämpöä. Sähkö maksaa kuluttajalle 150 e/MWh ja lämpö 70 e/MWh. Siis 14 e hiililasku energiayhtiölle ja 220 e lasku kuluttajalle !!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997