Kaukolämpö monopolit nostavat hintoja rajattomasti

Kaukolämpöyhtiöt ovat aina monopoliasemassa. Heidän hinnoitteluaan ei kukaan ole valmomassa. Nytkin he korottavat sumeilematta hintojaan ja perustelevat vieläpä sitä sillä, että öljyn hinta on noussut.

Kun monopoliyhtiö saa hinnoitella tuotteensa miten lystää ja kilpailua ei voi tulla alalle, olemme me kuluttajat täysin altavastaajia. Mihinkään emme voi valittaa ja jos voisimmekin, valitus ei toisi mitään muutosta kuitenkaan.

Öljyn hinta on nyt alhaisimmillaan kuin moniin vuosiin. Saadaan mennä kauas taaksepäin ainakin vuoteen 2009, ennen kuin löydetään vastaavan tasoista raakaöljyn hintatasoa.

Kaukolämpöyhtiöiden olisi nyt alennettava hintojaan, koska raakaöljyn hinta on laskunut puoleen entisestä. Miksi emme kuule hinnan alennuksista?

Mitään todellisia perusteluja hinnan korotuksille ei nyt ole!

13

180

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallison

      Maalämpö on jo nyt edullisempi kuin kaukolämpö.

      • halpis

        Maalämpöpumppua kannattaa pyörittää vaikka aggregaatilla.


      • halpis

        Löpäaggregaatilla lämmön hinnaksi tulee 50 e/MWh. Se on saman verran kuin Helsingin energian hinta ilman kiinteää vesivirtamaksua.


    • tollojentopparoikka

      Vihreiden ja demarien johdolla Helsingin energia on ajautumassa hunningolle. Ninnat nousee kaiken aikaa ja energia ei enää kykene tukemaan veroäyriä, kuten ennen vanhaan.

    • törkeää

      kaikessa toiminnassa käy noin. haalitaan ensin väki kiinni asiaan ja sitten alkaa loputon ja röyhkeä rahastus. sitä sanotaan kilpailuksi joka kuulemma toimii noin...totta,mutta toimii vain yhteen suuntaan,aina hintoja raakasti nostaen ilman todellista tarvetta.
      nostoihin liittyvät selitykset ovat uskomattomat ja valtaisat kuin koko globaali maailma asuisi suomen pikku kylillä.
      röyhkeä ahneus vain lisääntyy,eikä poliitikot tee mitään...tai tollottaa vain suu auki toimintaa. oma etu vaatii,ei saa sotkea bisneksiä.

    • toimivaa

      Näyttöä rahastuksesta ei kuitenkaan ole. Pitää ottaa huomioon, että lämmönjakelun on toimittava ja lämpöyhtiön on varauduttava investointeihin.

      • muutostarve

        tuleva huomioitava,mutta ei nykytavoin rosvoten. kakkien perustoimintojen tulisi ehdottomasti olla vain okh:n perustuvia,ei kansalta pakkoryöstämiseen.
        järjettömät herranarripalkkiot ovat sikamaisinta ko. toiminnoissa. se luo vihaa kansan kaikkea yhteistä kohtaan ja ennenkaikkea röyhkeää omaa etua haalivaa johtoa kohtaan.
        yhteiskunnan tila on mätä ja sairas,kun omaa kansaa tietoisesti ku-se-tetaan.


    • Kun raakaöljyn hinta putoaa puoleen ja kaukolämpöyhtiöt nostavat hintoja ja sanovat, että syynä on öljyn hinnan nousu?

      Kummalliseltahan se kuulostaa.

    • Monopolitpahasta

      Monopolit on pahasta.

    • lämmöllä

      Kaukolämpöä tuottavat yhtiöt ovat kuntien omistuksessa. Korottamalla hintaa kunta saa enemmän rahaa. Asiakkaalla ei ole vaihtoehtoa kun on liittynyt tai pakotettu liittymään lämpöverkostoon.

      Miksi sitten kunnat niin innokkaasti nostavat hintoja, jos se aiheuttaa asiakkaissa närää tai jopa vie pohjaa saada uusia asiakkaita?

      Toimivalla johdolla, joka on valittu jäsenkirjan mukaan, on tulospalkkio eli mitä enemmän voittoa sitä suurempi bonus johdolle.

      Helpoin ja nopein tapa tehdä tiliä on nostaa hintaa , ja bonukset laukeavat.

    • verenimijät

      Ei kannata liittyä kaukolämpöverkkoon. Sen jälkeen olette ikuisesti kaleeriorjia, jotka imetään kuiviin vuosittaisilla hirmukorotuksilla.

    • Kaukolämpöpakko

      Monissa alueissa on uudisrakentajien pakko liittyä.

      • näinkusetetaan

        Ei ihme.

        Lämpöenergia maksaa hiilen nykyhinnalla 7 e/MWh. Kun esim. Helsingin energia ostaa 2 MWh hiiltä hintaan 14 e, niin se saa siitä yhden MWh sähköä ja toisen kaukolämpöä. Sähkö maksaa kuluttajalle 150 e/MWh ja lämpö 70 e/MWh. Siis 14 e hiililasku energiayhtiölle ja 220 e lasku kuluttajalle !!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1777
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      859
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      682
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      655
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      62
      530
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      479
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe