Joko olisi tullut aika siihen, että tarhadelfiinit voisivat päästä niiden luontaisille pesimäalueille hoitokotiin? Jokainen voi omalta kohdaltaan miettiä vaikka sitä miltä tuntuisi, jos itse tulisi siirretyksi vaikkapa Siperiaan sirkusjunalla?
Toki Tampere voisi yhä edelleen toimia delfiinien parissa esim. sponsoroimalla ja tukemalla sellaista tutkimusta ja työtä, jolla delfiinien luontaisia elinolosuhteita parannetaan.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194956979406/artikkeli/eurooppalaiset elainsuojelujarjestot laajaan yhteistyohon tavoitteena sulkea delfinaariot.html
Toki Tampere voisi yhä edelleen toimia delfiinien parissa esim. sponsoroimalla ja tukemalla sellaista tutkimusta ja työtä, jolla delfiinien luontaisia elinolosuhteita parannetaan.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194956979406/artikkeli/eurooppalaiset elainsuojelujarjestot laajaan yhteistyohon tavoitteena sulkea delfinaariot.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pari kertaa käynyt ja nähty on.
"Delfiinien oikeudet"
EO-väen mieliteemaa tämä "eläntein oikeudet". Todellisuudessa eläimillä ei voi olla oikeuksia kuten ihmisillä:
http://jukkahankamaki.blogspot.fi/2011/08/kettutytot-ja-rukoilijasirkat-mihin.html
"Eläimet eivät tee valintoja vaan reagoivat sisäisten impulssiensa tai ulkoisten ärsykkeiden yllyttäminä. Eläin ei voi esimerkiksi kieltäytyä pyyteistään ja sanoa ”ei”, mitä puolestaan pidetään inhimillisen moraalin lähtökohtana.
Näin ollen eläimillä ei ole myöskään vastuuta, eikä oikeuksien käsitettä voida laajentaa ihmisten yhteiskunnasta koskemaan eläinten käyttäytymistä ilman, että käsite laajenee kohtuuttomasti ja menettää merkityksensä."
Eläinten oikeuksista puhuminen siten on harhaanjohtavaa. Ne eivät voi olla oikeudellisia subjekteja kuten ihmiset. Koko oikeuden käsite menettäisi merkityksensä tuollain tarkasteltuna, kuten Hankamäki mainitsee.
"tarhadelfiinit voisivat päästä niiden luontaisille pesimäalueille hoitokotiin"
Siis pitäisikö niiden mielestäsi olla "luontaisilla pesimäalueilla" vai "hoitokodissa"? Joka tapauksessa esimerkiksi Yann Martel kirjassaan Piin Elämä sanoo, että eläimillä eläintarhassa eläminen on mukavampaa kuin luonnossa eläminen, koska arvaamattomuutta elämästä on poistettu ja syötävää löytyy aina. Siten delfiinit delfinaariossa ovat jo hoitokodissa.
Yleensä vaikuttaisi turhalta ja jopa julmalta päästää koko ikänsä delfinaariossa elänyt delfiini mereen. Se saattaisi kuolla sinne hyvin nopeasti totuttuaan delfinaarion säännöllisyyteen.
Hankamäen kirjoitus kannattaa muuten lukea siksikin, että se kuvaa hyvin aikamme hölmöytenä sitä, että ihmiset kantavat huolta tällaisista marginaalikysymyksistä kuin delfiinien "oikeudet". Ihmistenkin asioissa olisi paljon korjattavaa.
Kyseessä olisi luonnollisenomainen meritarha, johon tarhadelfiinit siirrettäisiin. Ja, joka sijaitsisi siellä, missä delfiinit luonnonmukaisestikin elävät. Ja, jonka poikastuotannolla voitaisiin lisätä delfiinikannan elinvoimaisuutta.
Delfiini ei ole kotieläin, vaan villieläin, jonka oikea elinympäristö on meressä. Ja sellaista delfiinkannan ylläpitoa ja hyvinvointia Tamperekin voisi omalta osaltaan tukemassa.
Sinäkin nimim. "hölmöläinen" olisit onnellisempi vankilassa, ilman nettiä ja muita turhuuksia, lisäksi jos olisit syntynyt siellä et tietäisi paremmasta.
Joo, vapautetaan delfiinit Näsijärveen. Tietysti sitten pitää tehdä Kauppiin se ydinvoimala, jotta järvi pysyy sopivan lämpimänä, eikä jäädy...
Mä olen ollut 4,5 vuotta linnassa, joten tiedän mitä on pienet ympyrät.
Siksi en ottais lemmikiksikään esim. mitään akvaariokaloja, koska en halua pitää mitään luontokappaletta suljettuna jossakin pienessä tilassa. Olkoon sitten vaikka koko kämpän kokoinen akvaario. Sama näiden delfiinien kanssa. Omassa luonnollisessa tilassa, vapaana niiden upeiden eläinten täytyisi saada olla.
Noinhan se täytyisi olla. Delfinaariota käyttää vaikka saimaannorpan poikasten tuotantoon ja niide suojeluun. Samoin kuin kotimaisen saukon suojeluun.
Varmaan rakennus asianmukaisin muutoksin soveltuisi kotimaisten vesieläinten suojelutyöhön.