Hyväksyykö JT oppi Jeesuksen? Jeesuksella oli parta eikä Jeesus pukeutunut pukuun. Jos Jeesus palaa maan päälle, usuttavatko JT:t Jeesuksen amerikkalaiseen parranajoon ja Dressmannille rippipuvun ostoon ennen kuin suostuvat kuuntelemaan Jeesusta?
Hyväksyvätkö JT:t Jeesuksen?
Miteo
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyväksyykö aloittaja sen, ettei Jeesus uskonut kolmiyhteiseen jumalaan? Vai ryhtyisikö aloittaja Jeesuksen hypteettisen paluun yhteydessä valistamaan tätä siitä mikä Jeesus oikein on ja miten vanhaa testamenttia tulee tulkita?
Jeesus kuoli syntiemme tähden! Ei siinä mainita että pitäisi olla parraton ja miten pitää pukeutua! Jehovan todistajat eksyttävät kansaa!
Tuo lahkon pukeutumiskoodi on niin tärkeä, että vartiotorni on kirjoittanut että vaikka Jeesuksella oli sandaalit, niin värvärikaksikot eivät saa liikkua sandaaleissa vartiotorneja kaupustelemassa.
Jospa näyttäsit faktaa siitä että Vartiotorni on kirjoittanut ettei saa liikkua sandaaleissa ! Oletan että vastaat että et löydä semmoista enää, koska semmoista ei ole koskaan ollutkaan.
Jospa näyttäsit faktaa siitä että Vartiotorni on kirjoittanut ettei saa liikkua sandaaleissa !
Anteeksi että tuli kahteen kertaan, mutta en saa pois tuota alimmaista.
no menepä ovelta ovelle työhön sandaalit jalassa. Eiköhän tule kutsu oikeuskomiteaan ja saat selkääsi.
Se oli vanha äänitiedosto, jota ei enää ole samassa paikassa kun palvelu on lakannut vuonna 2009. Täällä oli V-liikkeen virallinen syy sandaalien (ja samalla Jeesuksen käyttämän asun) käyttämättömyyteen:
http://www.geocities.com/Athens/Parthenon/5299/beards2.html
Muistan oikein hyvin miten äänitallenteessa joku amerikkalainen isokiho perusteli sandaalikieltoa nimenomaan sanomalla "time is not right". Hyvin arvattavasti perustelu ei siis tullut Raamatusta. Äänitiedosto on varmaan jossain vielä tallessa.
Suostuuko Jeesus ramppaamaan ovilla tai seisomaan turhan panttina ruosteisten kärrien vieressä ja täyttelemään lippusia ja lappusia tehdäkseen selkoa tekemisistään? Tuskinpa!! Eli ei kelpaa Jeesus Jehovan todistajille.
Ja sitten , oliko Jeesuksella parta ? Roomalaiset eivät käyttäneet partaa , eikä muutoin Rooman upseeritkaan Hevosen harjaa kypäräsään , niinkuin jatkuvasti esitetään , Juutalaiset kiihkoilijat , jotka nousivat Roomaa vastaan , käyttivät Lain määräämää Partaa, mutta Nasaretilainen Tuskin , Eivät hän hänen oppilaansakaan noudattaneet " Perinnäissääntöjä ;
Kreikkalaiset niitä käytti , Jos se ns, Epookki , aikakauden todellisten olojen kuvaus on väärä , ei itse tarinallakaan ole tehoa ,
Jehovan todistajat ovat erehtyneet kun väittävät Jeshuan olevan SE NAISEN SIEMEN, JOKA MURSKAA KÄÄRMEEN PÄÄN. Yksin Jehovasta on ollut apua ihmisille ei kenestäkään muusta vielä. Jeshua sanotaan Ihmisen pojaksi eli Aadamin pojaksi ei Eevan pojaksi. Jeshuaa sanotaan myös Jumalan pojaksi.
On ratkaiseva virhe JT väittää Jeshuaa naisen siemeneksi. Ei ole muuta Jumalaa kuin Jumala ja MUHAMMED ON HÄNEN LÄHETTILÄÄNSÄ.
Käärme on vielä murskaamatta. Se on voimakas niin paljon, että vainoaa jokaista joka tekee Jumalan tahdon siinä määrin, että Jeesus ei heitä voi paljoa auttaa.
Jeesus sanookin: Jokainen joka tekee taivaallisen isäni tahdon on minun veljeni.
JT seurakunta tekee tahdon, joten Jeesus on heille veli. VELI JEESUS. Yksi Jehovan todistaja muiden joukossa eli lähinnä parraton.
Tietenkin Jehovan todistajat hyväksyvät VELI JEESUKSEN joukkoonsa palvomaan Jehovaa.
Onkohan Jeesuksen vaipassa paikkaa lompakolle josta kaivaa rahaa lahjalaatikoihin?
Kristittyjen raamatun kirjoitusten pohjalta Jeshua on Daaviidin poika, Abrahamin poika, Jumalan Poika, Ihmisen (Aadamin) Poika. Häntä ei mainittu millään erityisellä tavalla siksi siemeneksi, joka murskaa käärmee pään. Ei mainittu Naisen siemeneksi.
Sen sijaan kun 600-luvltä alkaen tuli Puolustaja, Totuuden Henki, Hän eli islamin persoonat Koraanissa Jeesusta mainitaan nimellä MARIAN POIKA. Vasta kun Puolustaja saapui niiden, joille pyhä henki suotiin ja opetuslasten; silloin häntä varovaisesti alettiin pitää ehkä myös Naisen siemenenä.
Tänä päivänä vain on maailma niin kovan ahdingon vallassa, että kun Käärme 1998 syöstiin maan päälle on sen aikaansaannokset johtaneet epätoivoon. Näyttää kuin Käärmettä ei olisikaan murskattu. Tarvitaan uutta Messiasta Islamin Imaami Mahdia ja Profeetta Isaa. Jotta näkisimme jälleen Käärmeen pään tulevan murskatuksi ainakin tilapäisesti.
JT seurakunnan oppi on monin paikoin yhteneväinen islamin oppien kanssa. Loppujen lopuksi taitaa Jeshua olla heille ENEMMÄN KUIN VAIN VELI JEESUS.
Esimerkiksi pidetään häntä tulevan Jumalan valtakunnan Kuninkaana.
Yksinkertainen vastaus: emme hyväksy parrakkaita lakanoissa kulkijoita seurakuntaamme. Molemmat ovat erotusperusteita.