Ujojen parisuhteet - väistämättä vääriä valintoja?

Perjantaipohdiskelija

Lienee melko selvää, että ujot ihmiset joutuvat parisuhdemarkkinoilla valitsemaan pienemmästä joukosta ihmisiä kuin sosiaalisesti avoimemmat ja rohkeammat lajitoverinsa. Johtaako tämä väistämättä siihen, että valittu kumppani on paljon pienemmällä todennäköisyydellä se oikea? Eli tyydytään paljon vähempään kuin oikeasti haluaisi. Jos jaksaisi, osaisi ja/tai uskaltaisi kahlata läpi suuremman joukon ihmisiä, voisi todella löytää sellaisen ihmisen, joka on oikeasti tärkeä, oikeasti rakas, ja oikeasti hyvä kumppani juuri itselle.

Lueskelin sattumalta muutamia vanhoja nuorten, ujojen miesten aloittamia keskusteluketjuja, joissa he harmittelivat, että eivät tule ehkä koskaan löytämään tyttöystävää. Ketjuissa haaveiltiin kauniille naisille puhumisesta, treffeistä ja tyttöystävän saamisesta, mutta samalla harmiteltiin, että se jää ujouden vuoksi toteutumatta. Mutta entä sitten kun sen suun saa kerran auki? Se ehkä johtaa johonkin. Jos tyttö kiinnostuu, niin tie on saatu auki. Mutta onko se juuri sellainen tyttö, jonka oikeasti haluaisi? Vai onko se vain sellainen ihminen, joka sattui tulemaan vastaan ja olemaan saatavilla?

Joillakin ujoilla ihmisillä on treffikokemuksiakin takanaan, mutta yleensä vähänkin rohkeammat, halutummat ja kiinnostavammat tytöt karkaavat hyppysistä. Heistä jää niitä mukavia ihastumisen muistoja. Se, jonka kanssa sitten lopulta päästään naimisiin, tuskin on halutuinta kamaa ihmissuhdemarkkinoilla. Onko tilanne väistämättä ujojen kohdalla tämä? Ja miltä silloin tuntuu tuon parisuhteen osapuolista? Luultavasti aika pahalta lopulta molemmista. Tyttö ymmärtää, että poika olisi halunnut muuta, mutta ei ujouttaan ole sitä saanut hankituksi. Poika joutuu sovittamaan toiveensa sen suhteen, mitä sattui tulemaan vastaan.

Onko yksin eläminen siis sittenkään niin kamalaa? Jos vaikka hankkisi niitä kavereita toisista ujoista, niin voisi oppia sosiaalisia taitoja ja siten oppia voittamaan ujouttaan. Sinne parisuhdemarkkinoille on sitten paljon helmpompi hivuttautua, kun on edes jotakin, minkä varaan nojata.

1

162

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nojaahah

      Ei kai tuo ainakaan ujoihin naisiin päde. Kyllähän ujojakin naisia miehet iskevät, jos nainen on muuten kiinnostavan oloinen. Moni meneväkin mies ottaa lopulta mielummin sen vähän ujomman naisen puolisokseen.

      Miehillä tilanne onkin hieman vaikeampi, koska miehien odotetaan olevan aloitteellisia. Silti se ujous on vain yksi osa ihmistä. Harva puheliaskaan pystyy valitsemaan kumppaniaan kaikista mahdollisista. Vaikka ei olisi ujo, niin voi olla jotain muuta: Lyhyt, ruma, pulska, köyhä jne. jne.

      En minä ainakaan alkanut seurustelemaan jokaisen minusta kiinnostuneen naisen kanssa, vaikka ujo mies olenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1172
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1140
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      983
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      818
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      64
      640
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe