Yhdessä huoneistossa kerroksessani asuu ketjupolttaja, joka vielä avaa kaikki ikkunat ja parvekkeen oven kun tupakoi. Näin hän itse kertoi.
Savu tupruaa postiluukusta rappukäytävään ja mm. minun postilaatikostani minun kotiini. Olen aivan raivona tästä. ulkovaatteni, jotka ovat eteisessä, haisevat tupakan savulle, vaikka itse en polta!
Isännöitsijä ei ole tehnyt asialle mitään, vaikka ole jo kolme kuukautta asiasta ilmoittanut.
Talon järjestyssäännöt kieltävät rappukäytävään tuulettamisen, mutta isännöitsijä sanoo, että asukkaita ei voi kieltää tupakoimasta omassa kodissaan.
Se ketjupolttaja täytyy saada lopettamaan rappukäytävän savuttaminen! kuolkoon keuhkosyöpään kotonaan, mutta mielestäni naapureiden savustaminen on laitonta!
Mitä ihmettä voin asian hyväksi tehdä????
Vuokralaisellakin oikeus savuttomaan rappukäytävään
ratkaisun etsijä
2
335
Vastaukset
- Valitetaan niin helvetin tu...
Valitettavasti et mitään. Ei ole olemassa lakia, eikä tule joka kieltäisi omassa kodissa tupakoinnin. Sun kannattaa mutta omakotitaloon metsän keskelle, ongelmat ratkeaa sillä.
- vaihda taloa
Kun joskus tulevaisuudessa muutat, niin pyri sellaiseen asuntoon, jossa on huoneistokohtainen ilmastointi. Jos haluat jäädä siihen, niin esitä ilmastoinnin parantamista. Huoneistokohtainen ilmastointi nostaa asunnon hintaa ja vuokraa, mutta auttaa myös meluongelmissa. Naapureiden elämä tulee kotiisi juuri ilmastointikanavien kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64185Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va972327Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J611009Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186880Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38871- 47864
- 34831
- 36796
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35782