Minulla on hassu tilanne. Vaimoni, joka ei ole mikään varsinainen uskovainen, harkitsee ryhtymistä ortodoksiksi ja ajoitus on sikäli hyvä, että paastonaika on alkamassa. Jos siitä ei selvitä, koko hanke tietysti kaatuu. Isoäitini oli ortodoksi, joten minulla on joku tuntuma paaston merkitykseen, vaikka ateisti olenkin.
Ruokataloutemme on, sokerileipurointia lukuunottamatta, minun vastuullani. Olemme kasvissyöjiä (ovo-laktovegetaareja), joten kuolleista eläimistä luopuminen ei ole ongelma (maito ja oliiviöljy sen sijaan ovat), mutta on paljon, mitä en oikein ymmärrä, vaikka olen yrittänyt perehtyä aihetta käsittelevään rovasti Raimo Sissosen artikkeliin ja yhdistää sen päivämääriä ortodoksisen kirkkovuoden kalenteriin - mutta näissä lähteissä käytetään eri nimikkeistöä sunnuntaipäivistä ja artikkeli on lievästi sanottuna sekavasti kirjoitettu.
On lihapaastoa, maitopaastoa, keskiviikkopaastoa ja perjantaipaastoa, mutta lauantait ja sunnuntait eivät olekaan paastoa edes paastoaikana.
Mistähän löytyisi selkeät käytännön ohjeet siihen, mitä ruokaa saan milloinkin tarjoilla? Kokata osaan vaikka mitä, missä ei ole raadonpaloja.
Ruokataloutemme on, sokerileipurointia lukuunottamatta, minun vastuullani. Olemme kasvissyöjiä (ovo-laktovegetaareja), joten kuolleista eläimistä luopuminen ei ole ongelma (maito ja oliiviöljy sen sijaan ovat), mutta on paljon, mitä en oikein ymmärrä, vaikka olen yrittänyt perehtyä aihetta käsittelevään rovasti Raimo Sissosen artikkeliin ja yhdistää sen päivämääriä ortodoksisen kirkkovuoden kalenteriin - mutta näissä lähteissä käytetään eri nimikkeistöä sunnuntaipäivistä ja artikkeli on lievästi sanottuna sekavasti kirjoitettu.
On lihapaastoa, maitopaastoa, keskiviikkopaastoa ja perjantaipaastoa, mutta lauantait ja sunnuntait eivät olekaan paastoa edes paastoaikana.
Mistähän löytyisi selkeät käytännön ohjeet siihen, mitä ruokaa saan milloinkin tarjoilla? Kokata osaan vaikka mitä, missä ei ole raadonpaloja.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Luuletko että symbolistisella ruokapaastolla pääset taivaasen.
Hengellinen paasto on paljon tärkeämpää tai sanotaanko unohda se paasto ja elä mahdollisimman nöyrästi ja kiltisti itseäsi kuin muitakin kohtaan.Eiköhän se Jumala sen näe.
En ole lainkaan kiinnostunut taivaasta enkä piittaa jumalista, mutta olen ymmärtänyt, että ortodoksin on pidettävä ruokapaastoja.
Jos asia ei sinua koske miksi olet huolissasi?
On jokaisen ihmisen omasta hengellisestä tasosta kiinni mihin kykenee.Ei ole mitään näin ja noin pitää tehdä.Ihminen on vapaa tekemään minkä oikeaksi näkee..
On paljon erilaisia ihmisiä mitkä painottavat milloin mihinkin.
Joku voi ajatella että kirkossa ravaaminen vie taivaaseen ja on pakollista.Toinen pitää paastoa sellaisena asiana.
Eikö olisi parempi että jättäisit vaimosi ja häntä ohjaavan papin huoleksi ne asiat.Pappi osaa häntä neuvoa tai voitte käydä siellä yhdessäkin keskustelemassa.
Raamatusta voi lukea miten uskovaiset tekivät asioita.Monia asioita sieltäkin sovelletaan nykyaikaan jopa ortodoksisessa kirkossa.
Sairaiden ei yleensä tarvitse paastoa.
ja mitä paasto on onko se hengellistä vaiko ruoasta paastoamista.Senkin voi käsittää monilla eri tavoilla.
Itse en paastoa ymmärrän sen eräänlaisena kilvoituksena jonka muoto on vaikka paastonaikana rauhoittumista kiireestä, stressistä.. ottaa huomioon elämässään kristilliset arvot ja koittaa elää niin että ne jäisivät myös päivitettyinä omaan käytäntöön paremmin.
Joskus jaksaa olla parempi ihminen ja toisinaan ei taas jaksa.
Asia koskee vaimoani, jonka hyvinvointi puolestaan kiinnostaa minua. Yhtä pappia jututettiin, ei tullut sen selvemmäksi. Eikä asiaa voi jättää vaimon ja papin väliseksi koska pappi ei tule meille kokkaamaan eikä vaimoni laita ruokaa.
Sitäpaitsi hyvin monessa uskontokunnassa on ruokapaastoja johon yhdistyy myös hengellinen paasto.
Raamatussa kerrotaan paastosta lue sieltä ja sovella ja kerro vaimollesi mitä hän saa ja ei saa syödä.
On olemassa keittokirjoja kuten joku totesi jopa raamatunajan keittokirjoja kaksikin erilaista.
Ortodoksimummelit myös pitää ruokablogeja joista saat trendikkäitä ohjeita jos ei tavan sapuskat ja sörsselit kiinnosta.
Siellä on tyyliin kurkku-sinappi pikkelsillä höystettyjä samoalaisia alkuasukas piparkakkuja-reseptejä.
Ja jos vastaasi kävelisi pamela anderssoni rempsa levällään niin vaimon hyvinvointi unohtuisi sillä silmänräpäyksellä.
Ja vielä paastosta huolissaan.
Miksi vaimosi haluaa ortodoksiksi jos hänellä ei ole hengellistä tarvetta liittyä kirkkoon?
Onko hän yksinäinen ja etsii itselleen jotain tekemistä kenties?
Ilmeisesti hänellä on tarve, ei kai hän muuten haluaisi.
ettei vaan olisi ihastunut pappiin? Tiedän tapauksia kyllä. siitä ei seuraa hyvää.
Tarve mihin jos ei ole hengellistä tarvetta.. eli ei ole uskovainen.. kirkkokuntiinhan liitytään juuri hengellisten tarpeiden takia.Taidat olla trolli kaikesta päätellen..Noissa viesteissä ei ole mitään järkeä.
Eikä kukaan aikuinen mies vahdi vaimonsa syömisiä tuollatavalla ihan kuin olisi holhouksen alla.
Onko meillä edes hyvännäköisiä potentiaalisia pappeja?
En ole nähnyt vielä yhtään kappaletta?
Ei taida enää olla.
En vahdi vaimoni syömistä, vaan kuten jo useaan kertaan olen kertonut, hoidan huushollimme ruokatalouden. Kommentissasi ei siis ole mitään järkeä, kuten ei päässäsikään.
Jos olet kokki niin etkö todellakaan tiedä mistä saat tietoa paastosta tai ruokaohjeista???
Vaimosi ahtaa ruokaa suuhunsa et sinä häntä syötä, vaimosi myöskin päättää mitä syö ja mitä ei syö ja paastoaako vaiko eikö paastoa.
Pokrovassa on ortodoksimunkkipappikokki käykää sieltä kyselemässä vaikkapa jos ette muuta keksi.Googlaamalla saa yhteystiedot.
On olemassa keittokirjoja, joissa on paastoruokien ohjeita esim Kaarina Kaurinkosken Paastonajan keittokirja. Muitakin varmasti löytyy.
Ainoa edes lähes järkevä vastaus, mutta en kaipaa reseptejä, vaan tietoa, mistä aineksista milloinkin voi laittaa ruokaa.
Sain tämän kirjan kirjastosta. Näyttää siltä, että paastoamme 365 päivää vuodessa, joskin käytämme maitotuotteita ja kananmunia, mutta emme syö kuolleita eläimiä, jotka ovat näköjän tärkeitä ortodoksien paastoruoissa.
Esipuheissa kerrotaan, että paastoruoan pitää olla halpaa ja yksinkertaista, mutta sitten resepteissä on kuolleiden eläinten lisäksi suuria määriä kuivattuja sieniä. Kaksi desilitraa niitä maksaa hyvinkin 15 euroa, jolla summalla syömme normaaliruokaamme pari päivää oikein hyvin, suorastaan erikoisherkkuja.
Reseptit eivät ole kovinkaan herkullisia, mm. väärien metodeiden vuoksi, mutta on siellä muutama ideakin.
Mutta mitä ihmeen pahaa on öljyssä – miksi sitä ei saa käyttää? Suuttuuko jumalanne terveellisen ruoan syömisestä?
Athoksella munkit vetää huiviin öljyä paastonkin aikaan.
Ette tee mitään virhettä vaikka söisitte normaalisti ja normaalia rukaa olettehän jo muutoinkin karsineet ruokavaliotanne.
Paasto voi olla vaikka hengellistä joka on jopa tärkeämpääkin.
Taidanpa oman mukavuuteni vuoksi näyttää nämä vastaukset vaimolleni. Teidän ortodoksien typeryys, vähättely ja aggressiivisuus voi saada hänet muuttamaan mieltään ja koko ongelma katoaa.
No pääsit sitten sanomaan sen mitä halusitkin :D
Kuule ihmisen typeryydellä ei ole rajoja.
Minua taas vituttaa tyhmät ihmiset jotka eivät osaa ratkaista ongelmiaan vaan kysyvät jatkuvasti apua muilta.
Laiskuuttako?
Minua vituttaa ihmiset, joka kuvittelvat olevansa muita parempia, siis useimmat jumaluskovaiset.
Minä en ole akateeminen olen työtön yh-lihava lehmä.Yhteiskunnan näkymätön riesa.
Hengellisyydestä tuskin voi puhua.
Silti minua vituttaa äärettömästi ihmiset jotka eivät osaa ratkaista itse ongelmiaa käyttämällä omia aivojaan.
Hyvä kokki, älä ota tätä palstaa vakavasti, täällä ei ole varmaan yhtäkään aitoa ortodoksia.
Kyllä täällä on sellaisia jotka ei nuoleskele AP persettä eikä muitakaan hyväosaisia ns. pintaortodokseja jotka hokemalla opetelleet liturgiat ulkoa ja uskovat uskomisen takia ja itsensä eivätkä aidosti Jumalaan uskovina ja raamattuaan lukevina.
Eihän tuollainen opettelemalla opetellut ortodoksi tiedä hengellisestä elämästä mitään tai kristinuskosta.Ne ovat wannabe karjalaisia joilla on nupissa karjalaiset perinteet, sukujuuret ja kumartelevat athoksen pyhiä ja muita Jumalan sijasta ja lukevat eliitin rustaamia ortodoksisia pumaskoja ja jollottavat rumia laulujaan myynti cd:ille kerätäkseen köyhään elämäänsä lisää rahaa ressukat.
Aivojen käyttö ja uskonnolliset menot eivät ole yhtä aikaa mahdollisia.
Lehmät eivät käy kirkossa. Lakkaa halveksimasta itseäsi. Lehmä on hyvin sympaattinen eläin ja hyödyllinen. Kunnioitetaan myös lehmiä.
Lakkaa halveksimasta itseäsi.
Enhän minä halveksukkaan vaan kaikki te.
Lehmät eivät kelpaa vaimoiksi, heitä vain säälitellään ja hyljeksitään.Kuka nyt kerran käytettyä ottaisi jos uusiakin on saatavilla.
Ymmärrätköhän dilemmasi.
Oi ihana vaimo/tyhmät uskovaiset (myös vaimosi) vai selitteletkö hänen hurahdustaan jollakin menkoilla tms.?
Hänellä on oikeus toimia tyhmästi, vaikka fiksu ihminen onkin. En minä tietenkään ymmärrä, mihin hän uskontoa ja seurakuntaa tarvitsee, mutta ei se minulle kuulukaan, vaan hän on tietenkin vapaa tekemään mitä haluaa.
Epäilemättä vieras ajatus uskovaispiireissä.
Onnittelut Kokin_ongelma_paastossa aviomiehelle, sillä olet naimisissa viisaan vaimon kanssa. Paastokäytäntö sujuu kyllä, kun sitä hiukan harjoittelee. Ensimmäisen kerran jälkeen se ei tunnu enää yhtään pahalta. Lisäksi vaimollasi on oikea näkemys kirkkoon liittymisestä. Voit olla huoleti, hengellisyys tulee aikanaan ja ihan riittävässä määrin. Ortodoksisuus on käytännöllistä elämää - hengellisyys on elämässä itsessään siihen sisältyneenä.
Entäs jos haluaa hengellistä elämää ja ei ollenkaan sitä käytännönelämää, kuinka se onnistuu ortooksisessa kirkossa vai onnistuuko ollenkaan?
"On lihapaastoa, maitopaastoa, keskiviikkopaastoa ja perjantaipaastoa, mutta lauantait ja sunnuntait eivät olekaan paastoa edes paastoaikana">> Paaston aikaan laskeutuminen ja itse suuri paasto ovat hyviä esimerkkejä ja ajanjaksoja ja erityisesti kaikki paastoajan palvelukset ovat hyvä aloitus uskontokuntaan tutustumiseen. Niin aloitin itsekin 12 v sitten. Tänä vuonna 9.2 alkaa maitoruoasta lupumisen viikko jolloin pikkuhiljaa luovumme maitotuotteista ( paitsi lapset ja ne joille se terveyden tms. välttämätöntä. Suuri paasto alkaa tänä vuonna 15.2 sunnuntain ehtoopalveluksen jälkeen. Suuren paaston aikana yritämme yksinkertaistaa elämäämme, mm. ruokaa ja välttää liha ja maitotuotteita ja periaatteessa myös kalaa, vaikkakin sitä Suomen olosuhteisssa yleisesti pidetään paastoruokana, kun ei ole äyriäisiä jne. Lauantaitja sunnuntait ovat paastopäiviä Suuressa paastossa. Mutta täytyy muistaa ettei "ylpeile" paastolla, vaan esim. kylässä syödään sitä mita tarjotaan. Kotona voi ottaa sitten tiukemmin. Mutta oman itsesnä tutkiminen, hyvän tekeminen toisille, riitelyn välttäminen jne. ovat yhtä tärkeit'ä jos ei tärkeämpiä paastossa. J aerityisesti palveluksissa käyminen.
Kirkon paastosääntöjen noudattaminen myös kyläiltäessä ei ole mitään paastolla ylpeilemistä. Kyllähän yleensä joka paikassa tarjotaan myös sellaista, jota voi hyvin omintunnoin syödä. Ortodoksi kuitenkin välttää paastossa juhlia ja vieraskäyntejä, jos se hänen asemassaan on mahdollista.
Lukiessani tätä ei voi tulla muuhun, kuin päätelmään: "Et ajattele niikuin minä, olet ikävä ja hankala ihminen". Tämmönen käsitys tästä.
Hei AP, ei ortodoksiksi ryhtyminen ole paastosta "selviämisestä" kiinni. Usein neuvotaan että "aloittelija" alkaisi ihan vain siitä että yksinkertaistetaan ruokavaliota ja säästyneet rahat hyväntekeväisyyteen, lisätään rukouksia (P. Ephraimin paastorukous, ilta- ja aamurukoukset rukouskirjasta) ja kirkossa käymistä sekä tutkiskellaan omaa sielua ja jätetään turhuudet ja muiden tuomitseminen vähemmälle. Kuten yksi kirjoittaja jo sanoi, 9.2. jätetään maito ja munaruoat pois, ja viikko sen jälkeen siirrytään vegaaniin ruokavalioon. Periaattessa viikolla ei pitäisi edes käyttää viiniä tai oljyä, mutta viikonloppuna saa (kohtuudella siis). Venäjällä ja Suomessa syodään viikonloppuina kalaa, Kreikassa äyriäisiä. Aterioiden määräkin on rajoitettu. Mutta useimmilla ihmisillä on sääntoihin helpotuksia. Jos yrittää liian paljon, niin homma tyssää....kokeneillakin. Olisi erittäin tärkeää puhua papin kanssa muutenkin! Muissa maissa pappi yleensä haluaa keskustella molempien puolisoiden kanssa kirkkoon liittymisestä, ettei uskosta tulee riitaa avioliitossa. Ortodoksiseilla on perinteisesti läheiset suhteet papistoon, en tiedä miten nyky-Suomessa kun en siellä asu enka Suomen ortodoksiseen kirkkoon kuulu. Vaimosi olisi tärkeää loytää rippi-isä ja aloittaa siitä. Ortodoksisuus kun ei ole yksilolaji.
Ai joo ja alkuperäiseen kysymykseesi vielä. Kirkosta saa kalentereita (ja netistä) missä on paastopäivät.Vielä toteaisin että Suomessa ei kauhean yleisesti noudateta paastosääntoja, mutta ei kyllä (totuuden nimessä) aina muuallakaan. Niihin ei kannata takertua liikaa. Rippi-isä antaa henkilokohtaisia ohjeita miten toimia. Kaikille ei sovi sama meininki. ja hengellinen tarkoitus on tärkeämpi muutenkin (ruokapaasto ilman rukousta ei ole mikään paasto)
Minä syön timjamilla maustettua sipulijellyä koko puolitoistakuukautta tulevana paastona.
Ajatuksissani olen puhtaampi kuin yksikään enkeli on.
Ihanaa että tälläinenkin reseptiprofessori on tullut neuvomaan tänne.Kerrohhan onko köyhän paasto kelvollinen vaiko pitääkö kokkailla trendiruokaa että paasto hyväksytään?
Onhan siinä iso eri paastoaako ranskasta vartavasten lennätettyjen luomuporkkanoiden voimalla vaiko ruokakasseisa poimituilla EU makarooneilla.Köyhä dippaa eurosopperin ketsupilla makarooniansa kun taas hyväosainen dippaa omatekoisen pastansa balsamiviinietikassa.
Miten muuten millainen rippi-isä olisi paras?Sellainenko trendikäs jolla on hyvät suhteet kirkon johtoon?
Käyttekö syömässä perheen voimin Nomassa paastonaikaan?
En ymmärrä kommenttiasi. Johan sanoin että ruoasta paastoaminen oli se vähemmän tärkeä asia. Paastoruoka on yleensä yksinkertaista. Suomessa ei paastoaminen ole käsittääkseni kovinkaan yleistä joten ei se voi olla kirkkoon liittämisen este. Muissa maissa voi olla että jos paastoa ei ollenkaan noudatta, pappie ei halua liittää kirkkoon. Orjallista noudattamista ei kyllä missään vaadita. En asu Suomessa ja syon kotona melkein aina aivan tavallista ruokaa.
Sanalla ruoka/ateria/tavallinen on monta määritelmää.
Eikös niillä parempiosaisilla ole tapana esittää hienoja ruokalajeja ja ihan niistä kertoa sitten muille "vaatimattomasti".Sellaista se on suorittajien vaatimaton elämä. Ruoka on harrastus johon on vara satsata sillävälin kun toiset taistelevat suupalastaan ja joutuvat syömään ei mitään tai ruokaa roskiksesta.
Rouva hienohelma ei varmasti syö roskiksesta ruokaa eikä tarjoa sitä kenellekkään omasta lähipiiristään ja tuskin mainostaisi sitä.
Tulee helposti mieleen että minkälaista hyvää tuollainen paskakasa ihminen tuo ympärilleen joka ei tee mitään muun kuin itsensä korottamiseksi toisten silmissä.
"Suomessa ei paastoaminen ole käsittääkseni kovinkaan yleistä joten ei se voi olla kirkkoon liittämisen este" >> kyllä miulla on se tuntuma että jollain lailla useimmat vähänkään enemmän kirkon tilaisuuksissa kävijät yrittävät myös ruokapaastoa noudattaa kukin voimiensa ja terveytensä mukaan. Samoin itsekin pienillä valinnoilla yritän sitä tehdä ja se sitäpaitsi myös terveellistä välillä omalle ropallekin.
No se on mukava kuulla. Kysyin kerran asiasta Suomessa ollessani ja sain aika kummallisia vastauksia.
Aloitus on ilmiselvä trolli. Jos vaimo on nyt paaston päätteeksi liittymässä kirkkoon, on hän varmaankin jo käynyt katekumeenikurssia, jossa paaston merkitystä ja käytänteitä on selvitetty. Ei tarvitse täällä kysellä joutavia. Tärkeämpää kuin mitä menee suudta sisään on mitä päästää suusta ulos.
Ääliöitä näyttää riittävän.
Ei ole vielä käynyt kurssia, nyt hänellä on tarkoitus tutustua ortodoksisuuteen, ortodokseihin ja elämään ortodoksina. Ainakin minä olen saaanut selvän kuvan asiasta ja toivottavasti saan hänet muuttamaan mieltään; ei hän täyskaheleiden seuraa kaipaa.
Miksi morkkaat? Anna vaimosi tutustua rauhassa ortodoksisuuteen jos hän sitä haluaa. Sittenpähän edes hän oppii, ettei kyse ole siitä mitä syöt. Ihme vouhkaamista.
Voi välillä syödä puuroakin ateriaksi!
Kannattaa todella välttää täällä kyselemistä ja asioimista muutenkin. Täällä on pääasiallisesti sairaita trolleja, joiden tarkoituskaan ei ole kuin loukata ja nimitellä. Asiallisia vastauksia täältä ei saa. Valamon kokki voisi neuvoa jotain ja siellä on ystävällisiä (joskus) työntekijöitä, jotka mielellään kertovat ortodoksisuudesta. Viikonlopuksi vain Valamoon ja siellä juttusille vieraiden ja talonväen kanssa.
Hengellisyydestä - kun pyrkii elämään kirkon opettaman elämäntavan mukaisesti, tulee hengellisyys ihan itsestään. Kun syventyy paastoon ihan käytännöllisesti, tuo paasto hengellisyyden tullessaan. Kyllä ihminen on ajatteleva olento toimiessaan käytännöllisessäkin elämässä. Paasto ja hengellisyys ovat saman asian kaksi eri puolta liittyen samalla saumattomasti toisiinsa.
Kirkkoon liittymiseen tulee valmistautua katekumeeniopetuksessa.
Kirkkoko se sinun Jumalasi on, minä ainakin koetan elää niinkuin Jumala on käskenyt enkä kuten joku ehkä politisoitunut ja hurahtanut piispa on joskus keksinyt.
katekumeenopetuksessapa ei puhutakkaan hengellisyyden merkityksestä yhtään mitään.Siellä vain pölistään pinnallisia kirkon tavoista ja traditiosta sen kummemmin perustelematta edes niitä miksi näin on.Ei edes käydä läpi mitä kirkossa milloinkin tehdään ja mitä pappi tekee ja mitä seurakuntalaiset.Eli hyvin hämärän peittoon jää.
Viljaa, juureksia, kasviksia, marjoja, hedelmiä, sieniä ja voin tilalle rypsi/auringonkukkaöljy, sokerin tilalle siirappi, teen tilalle yrttitee, ei kahvia (ainakaan paljon) samoin ei tupakkaa eikä alkoholia. Kalaa muutamana päivänä. Sunnuntaisin tavalliset ruuat. Kaali/sienipiirakka. Jokainen luo omia paastoruokia oman keittiön mukaisesti. Lasten ja vanhusten, matkustavien ja sairaiden ei tarvitse paastota.
Oikea mässypaasto.
Kokeilkaapa vaikka nälkäpaastoa ja vettä ja leipää miten sielu paranee.Niin teemme me köyhät.
Miksi ihmeessä ihminen joka ei ole uskonnollinen haluaa liittyä hengelliseen yhteisöön?
Ompelukerhon ymmärrän mutta miksi liittyä purjehduskerhoon jos ei ole nyt varsinaisesti kiinnostunut purjehduksesta?
Mutta puolisona on hyvä tietysti huolehtia että messinginupit kiiltää ja purjeet on paikattu mikäli puoliso nyt päättäisikin astua jahdin kyytiin... :D
Hyvä trolli sanoisinko....