Mark. 3:21
”And his relatives having heard of it went out to lay hold on him, for they said, He is out of his mind.”
”Kun Jeesuksen omaiset kuulivat kaikesta tästä, he lähtivät sinne ottaakseen hänet huostaansa, sillä he luulivat, että hän oli poissa tolaltaan.”
Oliko Jeesus hullu?!
5
68
Vastaukset
- sdkjhuy
ei Jeesus vaan ne uskovat... olivat... kuten melkein tavallisesti....
- hurmahenki
Ainakin muutamat raamatunkohdat antavat syyn ajatella niin. Jotkut raamatuntutkijat ovat olleet sitä mieltä että Jeesus oli maailmanhistorian vaarallisin hurmahenki.
- älynväläys
Jos kaikki joita joku epäilee hulluksi olisivat sitä kaikki olisimme hulluja?
Olipa muuten hieman tökerö provo mutta kai sinä siitä jotakin hullua tyydytystä sait... - 1111
Jeesuksen omaiset pitivät Jeesusta ainakin lainaamasi raamatunkohdan perusteella hulluna. Siitä ei liene epäilystäkään.
Raamattu sanoo avauksen siiteerauksessa, "sillä he luulivat" - itse Raamattu ilmaisee täten, että kysymys oli omaisten luulottelusta, eikä paikkaansapitävästä totuudesta. Koko kristinuskon perusta lepää sen varassa, että Jeesus syntyi, kasvoi ja eli Israelissa ja saarnasi, että hän on ainoa ovi ja tie iankaikkiseen elämään. Ilman Jumalan sydämeemme lahjoittamaa uskoa, sellaisen vastaanottaminen on meille mahdotonta. Uskonnollisuuteensa ja omaan lakivanhurskauteensa luottaneita juutalaisia se loukkasi syvästi ja filosofisia pakanallisia ihmisiä se kammoksutti. Se, että joku kuolee häpeällisen, suurille rikollisille tarkoitetun, ristinkuoleman ja juuri siinä on koko iankaikkisen elämämme keskipiste kuullostaa hullulta, mahdottomalta.
1. Kor. 1:23 "me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus."1. Kor. 2:14
Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen Jeesuken omaisten suhtautuminen Jeesukseen muuttui. Sekä Jeesuksen äiti, että Jeesuksen veljet kuuluivat alkuseurakunnan ensimmäisten uskovien joukkoon. Kun he saivat pelastuksen lahjan sydämeensä, luultu hullutus muuttui Jumalan voimaksi, jonka varassa voi elää ja kuolla.
1. Kor. 1:18 "Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima."
Kun lukee Raamatun evankeliumia, joutuu ihailemaan sitä johdonmukaisuutta ja syvällisyyttä, mitä Jeesus puhui. Pelkästään vuorisaarnan hätkähdyttävä syvällisyys pydähdyttää. Monilla tunnusteoilla Hän vahvisti, että kyseessä ovat mitä viisaimmat Jumalan puheet ja teot. Uskosta osaton pitää tänäkin päivänä koko kristinuskoa hullutuksena ja uskovia mm. pimahtaneina, vinksahtaneina tai kahjoina. Häneltä puuttuu tyystin hengellinen ymmärrys.
1.Kor.2:14: "Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti."
Jumala on kaikkitietävä, kaikkivaltias, maan ja Taivaan Luoja - ainoa täydellisyys, jossa kaikki viisaus ja tieto elämästä ja iankaikkisuudesta on. Kun Jumala katsoo maailmaa, Hän näkee syntisen ihmisen mielettömyyden, jonka tie ilman parannusta ja Jeesuksen puoleen kääntymistä vie kohti kadotusta. Mitä arvoa on maailmallisella viisastelulla, jos ssen lopputuloksena on lopulta kadotus? Ei se ainakaan viisasta ole.
1. Kor. 3:19 "Sillä tämän maailman viisaus on hullutus Jumalan silmissä. Sillä kirjoitettu on: "Hän vangitsee viisaat heidän viekkauteensa"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863