Äitini kuoli

hoitovirhe

Äitini sai sydänkohtauksen ja hänet oltiin viemässä keskussairaalaan hoitoon.Odotin puhelinsoittoa että tietäisin äidin olevan perillä.Siskoni soitti minulle,että äitini joutuisikin ns.saattohoitoon.Käytännössä tarkoitti tappotuomiota.Jokainen tietää mitä sydänkohtauksen hoitamatta jättäminen tarkoittaa.Äitini kärsi kovia kipuja.Hän sai lisähappea ja morfiinia.Terveyskeskuksessa oli viikonlopun takia tiedonkulkuongelmia,jotka aiheuttivat äidille suunnattomia kipuja.Edellispäivän kivunlievitysmääräykset eivät olleetkaan toisena päivänä hoitohenkilökunnan tiedossa.Äitini kuoli toiseen sydänkohtaukseen noin puolentoista vuorokauden kuluttua.Terveyskeskukselta tuli 20 euron lasku.Sanomme sitä tapporahaksi.Joka tätä lukee kannattaa miettiä kaksi kertaa ennenkuin laittaa nimensä omaan tai tai lähiomaisen paperiin nimeltä"Hoitotestamentti".Se antaa lääkärille rajattomat valtuudet päättää saako hoitoa vai ei.Äidin etua ajatellen allekirjoitimme sen paperin...jälkikäteen se oli virhe.Äiti olisi hengissä,jos olisi saanut liotushoitoa...Saattohoidosta tehtiin muistutus ja TEKU lääkäri myönsi,että he tekivät useita virheitä äidin hoidossa.

1

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virheitäeimyönnetä

      Käsittämätöntä on mielestäni se, että myönsivät tehneensä virheitä.
      Surunvalittelut äitisi kuoleman johdosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8635
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8633
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6993
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5268
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4305
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4150
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4093
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3869
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      74
      3765
    Aihe