Suomessa on korkea osaaminen teolisuudessa ja automaatiossa. Olisi aika tehdä raskasta tykistöä varastoon ja myyntiin. Miksi kaikii on ostettava ulkomailta!!
Jalkaväki miinat olisi otettava käyttöön.
Suomen on alettava valmistamaan raskasta tykistöää
8
<50
Vastaukset
- xsbxswb
Siitä vaan, ei muuta kun tykkejä rakentamaan, kovin paljoa ei ole noita ostajatahoja Suomessa joten yksityisyrittäjällä olisi varmaan leipä tiukassa ja hyvin saisi mainostaa ja kehua tuotteitaan että saisi menemään kaupaksi.
- sellaista
Jokaisella Suomalaiselle oma tykki tai kaksi millä paukutella jokainen voisi sitten perustaa tykkipatterin omalle takapihalleen mistä käsin paukutella sodan syttyessä.
- tykkiä_pukkaa
Voisi toimia valtioenemmistöisenä yhtiönä, aluksi pienimuotoisempa toimintana. Tarvittaisin puolustusvoimilta strategisia päätöksiä tykistön kehittämisestä, Pitäisi päättää miten kehitettävä tykki soveltuu nykyiseen tiedusteluun ja tulenjohtoon, sekä siitä, miten niitä on mahdollista muuttaa uuteen tykkikalustoon sopivaksi. Sitten itse tykkimalliston ja sen kuljetuskaluston suunnittelua. Kun tuotepaketti on valmis niin sitten vaan kotimaisia ja ulkomaisia tilauksia pöytään ja tuotanto kasvuun.
- aseeton
mahdoton jo ajatuksenakin suomessa ei kannata aseteollisuus täytyis saada vientiluvat nopeammin jne.
- Patria_AMV
On meillä viennin esteenä muutakin ollut: Vastahan suomalaiset toimittajat hyökkäsivät kotimaisen Patrian kimppuun lahjusjutuillaan ja sinne meni suomalaisilta satojen miljoonien kaupat. Miksi ihmeessä? Kävikö niiden joutavien juorutoimittajien niin kateeksi oikeata työtä, että piti omaan pesään kusta?
- ffFF124
Aseteollisuuden tehtävä ei liene korruptoituneiden virkamiesten elättäminen.
- uusikernaaali
Jassoo että tykkejä vaan maa täyteen, kyllä sitä nyt muutakin tarvitaan mutta mutta..ei huono ajatus, viime sodassakin suomella hyvä tykistö ja siinä olisi kehittämistä.
Katselin taas vaihteeksi youtube-videoita niin venäjän armeijan kuten myös suomen armeijan touhuista, esittelyvideoita, suomen esittelyvideot aika pliisuja verrattuna venäjän armeijan esittelyvideoihin, olisi voinut vähän enemmän "munaa" laittaa noihin suomen armeija videoihin eikä vaan kuvata pitkiä otoksia hävittäjien moottoreita ja kauniissa auringon kajossa liitävistä Horneteista.
Raakaa touhua enemmän videot uusittava tuonne nettiin, hand to hand kohtauksia siten että varusteiden alla suojat jotta saadaan kovaa kontaktia harjoituksiin ja vauhtia maastokohtauksiin ja ÄÄNTÄ!
Tuli lisäksi mieleen että vanha tapa hyökätä on huutaa samalla niin maan *erkeleesti mutta jos hyökkäys suoritettaisiinkin hiljaa ja taasen poteroissa tai muussa suojassa ollessa ennen hyökkäystä suoritetaan se jumalaton huuto, pimeässä sellainen voi hieman hämätä, ensi jumalaton juuto ja sitten odotus ja sitten syöksytään liikkeelle ja ääneti ja kun lyödään maihin niin taas sama huuto ja ammuntaa kumminkin aina kun vihollinen ampuu vaikka ollaan maastoutuneena ja huudetaan. - tollosuomalaisuutta
ffFF124 kirjoitti:
Aseteollisuuden tehtävä ei liene korruptoituneiden virkamiesten elättäminen.
Ei olekaan. Ihmettelenkin, että mikä motiivi suomalaisella lehdistöllä on yrittää pilata suomalaisen suuryrityksen kauppoja ulkomailla? Kateus? En keksi mitään järkevää syytä miksi meidän korppikotkat yrittävät valvoa Kroatian lakeja. Elleivät sitten suomalaiset juoruilijat ole itse saaneet lahjuksia kilpailevilta panssariajoneuvovalmistajilta?
Sitä paitsi asia ei edes ole mitenkään selvä:
http://www.hs.fi/kotimaa/a1417150637965
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840