Profetian Henki on todistus Jeesuksesta, ja Jeesus johdattaa omiaan Henkensä ja Sanansa kautta, ja tärkeää kaikille ihmisille tämä evankeliumin hyvän kutsumuksen vastaanottaminen ja totuudessa pyhittyminen ettei eksyisi vaan voi kantaa hyvää hedelmää Isän Jumalan lupauksen lapseudessa. Jeesus on hyvä elämän tie totuudessa.
Jumalan antamat profetiat ihmisille Raamatussa
Todistus_Jeesuksesta
1652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Amen.
Kristus on tie, totuus ja elämä ja joka hänessä pysyy, pysyy elämässä ja saa elää. Käykäämme puhtain sydämin siis seuraamaan Herraa.
elämässä, ja puhdassydämisyys on kuninkaallista.
On tärkeää, että olemme tässä mukana rehellisestä sydämestämme, jos mielimme tuntea totuuden, mutta myös rohkeus olis tärkeää, jotta saattaisimme Jumalan tahdon täyttää.
Sinuakin haluan kehoittaa ja myös muita, että käyttäkää omia nimiänne täällä, jotta uskonne vahvistuisi siihen mitä te teette.
Pelastuksemme on yhdessä nimessä: Jeesus. Toki keskeistä on veri ja vesi ja Henki, ja usko ja toivo ja rakkaus.
Totuus on tärkeää jokaiselle ihmiselle, oli nimensä mikä tahansa ja uudistua myös nimensä voi Jumalassa eli Jeesuksessa.
Mielestäni jokainen voi toimia nimellään tai anonyymisti, ja jokainen kirjoitus on tärkeää koetella onko totuutta Jumalasta vai valhetta pimeydestä.
Rohkeutta on hyvä olla hyvässä asiassa ja nöyryyttä ihmiselle on myöntää erheensä ja uudistua totuudelliseen, ja varmaan ei kilvoittelu tässä asiassa lopu kesken yhdeltäkään ihmiseltä Jeesuksessa, toki jokaisella ihmisellä on myös se oma aikansa, kuten etsikosta myös on kerrottu, ja ihminen voi parempaan tai huonompaan muuttua elämässään myös ja siksi Jeesus on kehottanut valvomaan ja rukoilemaan ja rakkaus on tärkeintä varmuudella jokaiselle ihmiselle ja totuudessa eläminen.
Näin se vaan tuppaa olemaan. Hötkyileminen ei kannata.
maailmalliset ja huonot asiat eivät kannata, ja Jeesuksessa on kaikki hyvä ja jokaisen kannattaa uudistua ja elää niissä täysin eikä vain puolisydämisesti ja myös voi ihminen vastustaa Jumalan armoa ja totuutta ja evankeliumia ja profetioita, kuten todistus Jeesuksesta on juuri tätä. Profetian armolahja on yksi tärkeimmistä Jumalan seurakunnalle, ja nykyään myös tahtoo Jumala hyvää hengellistä suoda monille ja monet pelastuvat näiden kautta myös.
Ei kyse ole enään mistään kiirehtimisestä tälläkään palstalla, vaan velvollisuuksien laimin lyönnistä, kun ihmiset valitsevat pysyä piilossa ja vieläpä antavat tälle epäterveelle tavalla kannatusta yksissä tuumin, jotta käytös saa jatkua.
26. Sillä joka häpeää minua ja minun sanojani, sitä Ihmisen Poika on häpeävä, kun hän tulee omassa ja Isänsä ja pyhäin enkelien kirkkaudessa. (Luuk 9:26)
Lakatkaa jo puolustamasta tuota epä kristillistä taapaanne ja tulkaa esiin, jos te totuuden palvelijoita olette.
vaan viisaudesta.
Ei siinä mitään viisautta ole, jos ei halua edetä uskontiellä, vaan keksii itselleen tekosyitä olla etenemättä.
Jos te puolustatte tätä anonyymi käytäntönnä, niin te ette ole totuudellisia, Sanoisitte ennemmin, että ei meistä ole siihen ja luoja auttakoon meitä, jotta vielä joskus olisi, silloin te ainakin olisitte totuudellsempia ja myöntäisitte vähän uskonne ja puutteenne, jolloin voisitte myös paremmin tarttua ongelmaanne.
Ongelma se on nyky kristillisyydessä tämä mielummin piilossa toimiminen, ei sitä pidä puolustaa, vaan tarkkailla sellaisena mikä se on eli heikkous.
Jeesuksen elävät sanat ihmisten sydämissä ja suussa ja teksteissä myös näin keskustelupalstalla. Tarvitseeko ihmisten sitten tietää minkä niminen ihminen tuo esiin jotain Raamatusta? Ei oleellista ole ihmisen nimi vaan se asia, onko Jumalan Hengessä esitetty ja totuudellista. Tässä ajassa tietysti ihminen voi myös toimia moninaisesti tässäkin asiassa, ja mikä on Jumalan tahto ja totuus, voidaan nähdä eri tavalla tietysti. Keskeistä on asiasisältö, eikä se, kuka sen esittää. Tietysti ihmisten keskuudessa painotetaan helposti ihmiskeskeistä mutta Jumalan valtakunnassa painotetaan Jeesus keskeistä ja voi Pyhän Hengen armolahjan kautta toimia ihan kenen ihmisen kautta tahansa, ja lapset ja imeväiset huusivat "hoosianna!" Jeesukselle ja kirjoitettu on tästä Raamatussa, ja samoin Jeesus toi lapsen apostolien eteen, kun alkoivat keskustella siitä keskenään, kuka on suurin Jumalan valtakunnassa, ja tässä on tärkeä keskeinen opetus varmuudella.
ei ole kerrottu Raamatussa, sillä ei tärkeää vaan oikea asenne kiittää ja palvella Isää Jumalaa.
merkki Raamatussa tästä ajasta on tietysti Israel ja juutalaiset Jerusalemissa ja luvatussa maassaan ja pakanakansojen tahto jakaa ja vihata Israelia ja juutalaisia. Todellakin voimme kansoista ja ihmisistä nähdä hedelmänsä Jumalan valittua kansaa eli Israelia ja juutalaisia kohtaan ja myös rakkautta Jeesusta ja kansaansa kohtaan on paljon maailmassa.
Tietysti Jeesuksessa on hyvä rakastaa meidän ihmisten kaikkia ihmisiä ja myös niitä, jotka seuraavat pahuuden henkivaltoja, ja parannusta rukoilla heille että uudistusivat hyvään huonosta. Jokainen ihmisenä tarvitsemme parannusta sen mukaan kuin Jeesus opettaa meitä ja Raamatun tunteminen ja Jumalan Hengen puheet ymmärtäminen ja vastaanottaminen tärkeää ja tietysti ilman parannusta ei voida vanhurskautuakkaan ja siksi Pyhän Hengen pilkkaajien puolesta ei tarvitse rukoilla. Tietysti Jumala voi suoda armoaan jokaiselle ja ihmisen oma tahto on keskeisessä asemassa ja totuudessa pysyminen Jumalassa ja rakkaus lähimmäisiä ihmisiä kohtaan ja sen mukaan myös mammonaan on hyvä suhtautua, kuten Jeesus on opettanut.
Tietysti vain Jumala tuntee ihmisten sydämet siten kuin on totuus mahdollista tässä maailmassa ja ihmisinä helposti valheen isää uskomme kun vaikuttaa huonoa ihmisten sydämissä moninaisesti.
Jeesuksessa pysyy ja kestää ja pelastaa ihmisen hyvään Jumalan tuhatvuotiseen valtakuntaan ja pian tämä tapahtuu, ei enää vuosisatoja eikä vuosikymmeniäkään varmaan.
Maailma ja sen halut katovat ja Jeesuksen evankeliumin hyljänneet ihmiset menevät kadotukseen, sillä eivät tahdo rakastaa Jeesusta Herranaan eikä lähimmäisiä ihmisiä vaan rahan ja maailmanrakkaus on sydämissään ja pimeys valonaan tässä maailmassa.
Onnellinen on se ihminen joka Jeesuksessa kantaa hyvää hedelmää ja nimensä on Jumalan elämänkirjassa ja pysyy Herran tulemukseen asti ja sen jälkeenkin näin varmuudella.
Huva ketju.
Ei omia nimiä tänne. Ei suositella.
Raamatussa joko omalla nimellä tai sitten anonyymisti, ja tärkeintä rakkaus totuuteen eli Jeesukseen ja lähimmäisiään, ja näkyy kunnioituksesta ja myös voidaan kehottaa parannukseen ja rohkaista hyvässä ja esittää omia näkemyksiä ja tulkintoja ja pitää esillä Jumalan ilmoitusta ja elävää sanaa parhaimmillaan ja tätä on Jumalan Hengen armolahjat keskuudessamme osaltaan, ja profetian Henki yksi tärkeimmistä varmuudella.