Velvollisuus auttaa Ukrainaa sen talvisodassa

JopaK

Talvisodassa pelkästään Ruotsista Suomeen tuli yli 8000 vapaaehtoista. Lisäksi saimme moraalista ja materiaalista tukea useista maista Ruotsin lisäksi.

Ukrainan itäosassa on talvisota käynnissä. Venäjä on hyökännyt Ukrainaan lähettämällä vakinaisen armeijansa joukkoja ainakin 9000 miehen ja 500 panssariajoneuvon voimin kapinallisten tueksi. Venäjä ei ole virallisesti julistanut sotaa Ukrainaa vastaan, kuten ei tehnyt Neuvostoliittokaan hyökätessään Suomeen syksyllä 1939.

Tällä hetkellä Venäjän armeijan tukemana kapinalliset pyrkivät sotilaallisesti tuhoamaan Ukrainan armeijan ja sitä tukevat alueelliset kansalliskaartien vapaaehtoiset joukot ja miehittämään Itä-Ukrainan ja mahdollisesti jatkaa hyökkäystä Donbassin alueen ulkopuolella ja todennäköisesti liittämään nämä alueet Venäjään.

Virallinen Suomi ei tue lainkaan Ukrainaa. Punainen Risti on kerännyt vaateapua ja yksittäiset henkilöt keräävät vaateapua hätää kärsiville. Suomen Caritas auttaa evakkoja. Lisäksi Suomen sisäministeriö on lähettänyt muutamia telttoja osana EU.n pelastuspalvelun perille viemää tukea. Tämä on täysin riittämätöntä.

On velvollisuutemme auttaa Ukrainaa. Naapurimaamme Viron presidentin sanoin:"meidän moraalinen velvollisuutemme on auttaa demokratian tien valinneita maita, kuten Ukrainaa ja Georgiaa: "On eettisesti kestämätöntä jättää heidät oman onnensa nojaan vain ollaksemme mieliksi suurelle ei-demokraattiselle naapurille".

lisätietoja auttamiskeinoista:
autaukrainaa.blogaaja.fi
http://euromaidanpress.com/2014/07/04/verified-ways-to-help-the-ukrainian-army/

10

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eijuma

      Taas yksi vatipää. Lähde sinne vapaaehtoistöihin tai sotilaaksi jos nyt asia niin rassaa?

      Ukrainaan ei pidä lähettää yhtään veroeuroa, pakotteiden koventaminen saa riittää.

      Ja tiedätkö mikä kansallisuus oli hyvin edustettuna Kannakselle höökineiden piippalakkien keskuudessa? Kyllä, ukrainalaiset.

      • PoroHoroPetro

        Oikeassa olet ukrainalaisedustuksesta Kannaksella 1939-40, mutta toisaalta eipä heiltä liiemmälti kysytty että huvittaako lähteä vai ei.


    • noi_voi_Viro

      Tallinnan trolliarmeija jaksaa spämmätä USA-NATO:n propagandahöttöä... Vaan meneekö moinen lävitse edes Hommaforumin ja Sarastuksen länsimielisille?

    • SeppoLehtoTampere

      Minä en hyväksy isovenäläistä rasismia = imperialismia kansanmurhina ja aluelaajentumisina toisten alueille kuten Ryssä on tehnyt Jäämereltä Mustalle merelle ja Tyynelle merelle vyöhykkeellä alistaen murhaten. - Tämä Facebook toimii kuin Ryssä se mahdollistaa ja suosittelee imperialismia eli ei yksittäisiä viestejä vaan "Luo ryhmä ja lisää jäseniä". Siinä ei suosita kyselyä vaan ihmisten mukaan ottamista ilman turhia kyselyitä. - Jos FB:ssä olisi Nato-optio ja Nato-jäsenyys mahdollisuus niin imperialismia ei olisi Ryssä on ei tyydy väärentämään vain nykyisyyttä vaan myös menneisyyden. Petsamokin luvattiin ikuisiksi ajoiksi. Samoin luvattiin kunnioittaa Ukrainan itsenäisyyttä ja alueellista koskemattomuutta. Näemme mitä Ryssä tekee Ukrainassa = kansanmurhaa; siviileihin h ja sotilaisiin kohdistuvia sotarikoksia. http://muutos-2011.blogspot.com Suomi suomalaisille Seppo Lehto Tampere

    • On se vaan jännää kun on kyse demokratian ja vapaan tulevaisuuden puolustamisesta jossain Euroopan laidella (Suomihan on keski-eurooppaa nykyään), niin silloin kyllä ollaan heti valmiita unohtamaan, mitä joskus vuonna 19xx vai mikä 1734 se oli tapahtui ja kuinka oltiin yksin mutta autappa armias kun joku alkaa puhumaan mamuista niin johan jo muistellaankin kuinka oltiin yksin ja pimeässä ja tarkasti muistetaankin päivämäärät ja kellonajat ja kuinka Neuvostoterroria oli siellä ja täällä ja tuolla ja ei kukkaan tullu sillo tänne niin miksi meidän pitäisi nyt muita auttaa... Ai niin joo tämähän onkin vähän sama asia, joten jatkakaa vaan samalla valikoivan muistin saralla.

      • S_Bandera

        Ainiin kirjoitan vähän pitkiä lauseita kun en osaa äidinkieltä juu tämä on 19xx ja 17xx ryssä hyökkää kimppuun välimerkkejä en osaa käyttää mutta sentään isoja kirjaimia Ukraina Venäjä perkele pitäis vielä yksi addressi pistää vetään kun en muuta osaa


      • Kielipoliisi mua pamputtaa uaa uaa. Se ajaa mua takaa virtuaalisella pampulla uaa uaa.


    • Ukrainalaisethädässä

      Ympäri mennään, yhteen tullaan. Nopeasti ne tilanteet muuttuu. Talvisodan alussa vuonna 1940 ukkimme tuhosivat ukrainalaisen 44. divisioonan Raatteentiellä viimeiseen mieheen ja nyt he ovat auttamassa ukrainalaisia hädässä.

      • fueller

        Pyytäkööt jenkeiltä apua.Olivathan jenkit auttamassa uuden hallinnon luomisessa Kiovassa!Joe Bidenin poikakin pääsi tämän varjolla johonkin Ukrainalaiseen energiayhtiöön pääosakkaaksi!Rosvot ja rikolliset pärjää aina parhaiten keskenään!


    • velvollisuusmyass

      Mikä vitun velvollisuus? Painu kuule vittuun velvollisuuksies kanssa. Siinä sulle velvollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      51
      5420
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      418
      4705
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3889
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      183
      3353
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2566
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2322
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2218
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2072
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2029
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1499
    Aihe