Uskonnollinen pahoinpitely

Ei rajoitu usein vain lapsiin kohdistuvaan väkivaltaiseen tai seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Vaan lapsiin ja aikuisiin voi kohdistua myös tahallista psykologista mielenhallintaa siitä, mitä tietoa saa vastaanottaa ulkopuolisesta maailmasta ja mitä ihminen saa siitä oppia.


Onko vaikka tieteellinen maailman historian tutkimus tai evoluutiotiede niin pahjo mörköjä, ettei ihminen saa tai kannattaisi siitä mitään ottaa selvää tai oppia siitä. Tai onko ei-uskovaisen ihmisen, vaikka tiedemiehen tekemä tutkimus paholaisen aikaansaama asia, ettei siitä kannata mitään ottaa selvää?


Ja jos näin. Kuinkahan moni fundamentalisti on tullut ajatelleeksi minkälaista tuhoa ihmiselle ovat voineet siinätapauksessa aiheuttaa?

Lahkoista.
"16 kriteeriä vaarallisuuden arvioinnin avuksi"

3. "Opillinen dogmaattisuus: todellisuuskäsityksen ja oppien jäykkyys. Suvaitsemattomuus erilaista ajattelua kohtaan. Kuinka pitkälle oppi ajattelee jäsenen puolesta tarjoten valmiit mielipiteet."

6."Maailmankielteisyys: näkeekö lahko "maallisen" elämän lahkon ulkopuolella täysin arvottomana. Väittääkö se lahkoon kuulumattomien ihmisten joutuvan kuoleman jälkeen helvettiin tai syntyvän uudestaan huonoihin oloihin. Onko sillä apokalyptinen visio, jossa maailmanloppu on lähellä ja vain lahkon sitoutuneet jäsenet pelastuvat."



En väitä kaikkien palstalla pörräävien uskisten tuollaisia harrastavan, en itsekkään mikään expertti ole. Mutta palstalla tuntuu väliajoin pyörivän ihmisiä, joilla ei tunnut luonnontieteestä olevan minkäänlaista käsityksiä missä todellisuus menee.

Vanha video, jonka olen laittanut joskus ennenkin.
http://youtu.be/Y9FXT5KV6XI

5

68

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koodij
    • uskovaonpuhuvaasi

      Sellaisia ne uskovaiset tuppaavat olemaan. Lähimmäisrakkaus on kadoksissa kuten Jumalakin.

    • atteboi

      Liian pitkä, sekä sekavan oloinen aloitus. Lyhyempikin kehuminen olisi riittänyt.

      • atac-eikir

        Niin eli. Kyse siis oli tahallisesta ihmisten uskonnollisiin syihin nojaavista maailmankatsomuksen rajoittamisesta. Joka ei mielestäni ei tee isoa poikkeusta (vaikka eriasioita ovatkin) hyväksikäytöstä. Jossa ihmisen ja varsinkin lapsen mieltä hallitaan pelon avulle. Toivottavasti selkeytin sisältöä tällä viestillä enemmä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1343
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      845
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      52
      662
    5. 60
      651
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      541
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      533
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      517
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      497
    Aihe