Kertokaas, minkä takia vain ja ainoastaan vanhat ukot kommentoivat sitä, pitääkö Venäjää pelätä vai ei?
Sodan uhka
6
74
Vastaukset
- nuorukaine
Koska vanhat ukot ovat niitä venäjäfoobisimpia tyyppejä, jotka ovat valmiita pistämään venäläisten piikkiin ihan mitä tahansa.
- rattata
Helsingissä ihmiset tulevat hyvin toimeen Venäläisten kanssa, mutta maaseudulla ihmiset elävät vielä talvisota aikaa varsinkin vanhemmat ihmiset.
Enpä osaa sanoa vanhojen ukkojen puolesta. Mutta sen ovat opettaneet että venäläiseen ei voi luottaa ja kasakka ottaa sen mikä on huonosti kiinni.
Mutta venäjää ei pidä pelätä koska juuri sitä Putin haluaisi.- säppi
Erikoinen väite. Tuskin pitää paikkansa. Jos pitäisi, niin ehkä vanhemmat ovat kokeneempia myös ryssien suhteen.
Mutta käykääpä katsomassa millainen pöllökokoelma on Verkkomedian fb:ssä. Ei varmasti yhdelläkään jokainen mutteri tallessa. - elreinoratsastaa
Mihin perustuu väittämä vanhat ukot?
Venäjää pitää pelätä sillä Venäjä on kuten aiemminkin, arvaamaton, vallanhaluinen, sotaisa, epästabiili riitapukari joka tilaisuuden tai oman poliittisen vallan pönkittämisen vuoksi hyökkää ja potkii naapurimaita. Tästä käyttäytymisestä on todella pitkä historia takana esimerkkinä.
Ainoastaan Gorbatshovin ja Jeltsinin aikana näytti järkeä olevan ja suunta sivistysvaltioksi. Putin on tuhonnut tuon kaiken, se sama kouluhäirikkö ja kriminaali Venäjä tuli takaisin. En usko Venäjästä tulevan koskaan sivistysvaltiota, ei näytä eväät ja järki riittävän.
Natoon pitää Suomen mennä. Jokainen joka ymmärtää Venäjän ja venäläisten luonnetta, käsittää etteivät he kunnioita joo joo kaveria joka nöyristelee. Suomen pitää lopettaa nöyristely ja liittyä Natoon. Tämän jälkeen luotava vähintään tasaveroista toimintaa maidemme välillä unohtamatta länsimaisuuttamme. - marleenukka
Tänäänkin kävi uutisissa ilmi, että Venäjän uutiset olivat vääristäneet presidentti Niinistön puheet negatiivisiksi, vaikka hän oli puhunut hyvinkin positiivisesti. Niinistö oli vaatinut korjausta asiaan, mutta heikosti oli asia korjattu ja onhan se niin, että sellaista on vaikea jälkikäteen korjata. Mikä on mennyt ulos, se jää monen, monen ihmisen mieleen.
Tässä nähdään Venäläisten valheellisuus. Miten tällaisiin voidaan ollenkaan luottaa. Sieltä on tullut Putinin ja Lavrovin suusta pelkkiä valheita. He saattavat kirkkain silmin sanoa, että venäläisiä aseita eikä sotilaita ole Itä-Ukrainassa, kuitenkin on todistettu konkreettisesti monin tavoin, että siellähän ne sählää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2371568Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle231354- 961306
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61197Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9978- 14952
Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86940Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66915- 32890
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43881