Nicorette-mainos ärsyttää

turpaan vaan!

Siinähän se nuori, itsetuntoisena kuvattu nainen pahoinpitelee milloin missäkin tilanteessa tätä miespuolista röökiä. Ja poistuu rikospaikalta aina hyväryhtisenä, voittajan ilme kasvoillaan.

Mulla käy sitä tupakkaa niin sääliksi, etten varmasti lopeta röökaamista. En ainakaan Nicorettetuotteiden avustuksella. Muutenkin koko mainos viljelee käsittämätöntä (joskin nykyaikana hyvin yleistä) suhtautumista väkivaltaan. Mitäpä sitä paheksumaan, kun nainen turvautuu voimankäyttöön, sehän on peräti hienoa!

Kuvitelkaapa tuota mainosta sukupuoliroolit toisinpäin käännettynä. Mahtaisi siinä muutama taho taas älähtää.

17

3091

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppo Turjake

      Minunkin mielestäni ne tupakat ovat sympaattisia. Olen niiden puolella.

    • Kurre_Orava

      Minoon lukenu ja nähny niin paljon telkkarista tupakan ja viinan vaaroista kertovia juttuja, että olen lopettanut lukemisen ja telkkarin tölläämisen.

      Kurre Orava - Rööki huulessa jo vuodesta 1981*

    • proffa

      ...tämäkin ruokkii vanhaa kulttuuria siitä, että naisen aggressio on miehen vain hyväksyttävä eräänlaisena "luonnonvoimana".

      Tavallaanhan tuossa on syvempikin psykoanalyyttinen tausta, että nicorette-mainoksessakin naisen aggressio johtuu hänen syvimmästä halustaan päinvastaiseen käytökseen.

      Esim. aiemminhan siveä nainen läpsäytteli miehiä elokuvissa, joista ainakin joitakin hän lopulta "halusi".

      Mielestäni tavallaan tuommoinen naisen "roolin" kuvaaminen on tuplaikävää... se ruokkii alitajuisesti yleistä kuvaa naisen kaksinaismoralismista ja toisaalta aggressiivisuudesta kaksinaismoralismin peittämiseksi.

      Raaimmillaanhan tämmöinen käyttäytymismalli kärjistyy sitten esim. aborteissa, jotka tehdään esim. "uran" vuoksi, joissa aggressio /väkivaltainen toimi kohdistuu kaikista puolustuskyvyttömimpään ja vähiten arvossa pidettyyn ihmistaimeen.

      Itse kannattaisin kyllä hieman erilaisen ihmiskuvan esiintuontia ideaalina, kuin edelläkuvaamani. Onneksi valtaosa suom. naisista ei (ainakaan mun tuntemistani) ole tuolla tavalla kaksinaismoralistisia, saati aggressiivisia.

      • carma.

        "aiemminhan siveä nainen läpsäytteli miehiä elokuvissa, joista ainakin joitakin hän lopulta "halusi". "

        Juu, näinhän se meni huom. elokuvissa, ja nainen pyörtyili ja muuttui hysteeriseksi milloin mistäkin kumman syystä, ja mikäs muu tähän auttoi kuin se, että mies läpsäisi naista kunnolla poskelle.


      • Jack
        carma. kirjoitti:

        "aiemminhan siveä nainen läpsäytteli miehiä elokuvissa, joista ainakin joitakin hän lopulta "halusi". "

        Juu, näinhän se meni huom. elokuvissa, ja nainen pyörtyili ja muuttui hysteeriseksi milloin mistäkin kumman syystä, ja mikäs muu tähän auttoi kuin se, että mies läpsäisi naista kunnolla poskelle.

        Et taaskaan halunnut kommentoida aihetta. Sanottava loppui, mutta jotakin piti sanoa?


      • Sohvi

        " ...tämäkin ruokkii vanhaa kulttuuria siitä, että naisen aggressio on miehen vain hyväksyttävä eräänlaisena "luonnonvoimana". "

        Mikä vanha kulttuuri? Enpä ole lukenutkaan moisesta. Kyllä vanha kulttuuri on ollut sitä, että äänekkään akan suu on tukittu nopeaan. Se on ollut hyväksyttyä, ei akan hilluminen.

        Jotkut heittää huumoria, tosikot käy taistoon. No niin, kertokaa tänne sitten, ketkä ovat tehneet mainoksen, arvelen, että miestiimi, on jotenkin niin tyypillisesti miesaggressiivinen. Muita ehdotuksia?


      • Fishnet Stockings
        Jack kirjoitti:

        Et taaskaan halunnut kommentoida aihetta. Sanottava loppui, mutta jotakin piti sanoa?

        Kanahampurilainen on tehty ruuasta!


    • Jack

      Ehei, teiltä puuttuu feministinen näkökulma asiaan. Nainen on tupakan uhri ja puolustautuu sen agressiivista ja maskuliinista hyökkäystä vastaan. Tupakka on tulossa raiskaamaan naisen ja nainen puolustautuu, koska jokainen tupakka on potentiaali raiskaaja.

      Ainoa kritiikki, jonka feministinen näkökanta tähän asiaan voi antaa on naishahmo mainoksessa. Hän on liian kaunis ja hoikka. Missä ovat ne ryppyiset ja lihavat naiset, joita feministit ovat peräänkuuluttaneet? Eivät he tarkastele asiaa mainostettavan tuotteen tai sen tavoitteiden kautta vaan mainoksessa
      esiintyvien naishahmojen kautta. Ihan sama mitä mainostetaan ja kenelle mainostetaan, kunhan vain mallit eivät ole kauniita ja hoikkia. Se on hieman sama asia, kun lapset arvioivat rahasumman suuruuden kolikkojen määrän eikä arvon perusteella.

      • Jürgenaattori

        ..tupakka on fallossymboli.


      • Ramon
        Jürgenaattori kirjoitti:

        ..tupakka on fallossymboli.

        Kenties koko mainoksella ei olekaan mitään tekemistä tupakan kanssa. Tupakka on vain valittu mainokseen koska se on pitkulainen fallossymboli, joka lisäksi aiheuttaa riippuvuutta (=orjuutta). Falloksen muotoisen tupakan hakkaava nainen ei siis taistelekaan röökinhimoa vastaan vaan vapauttaa itsensä patriarkaatin orjuudesta. Ehkäpä tätä ei ole edes Nicorette teettänyt vaan tilaajana onkin naisasialiitto tai vastaava =).


      • carma.
        Ramon kirjoitti:

        Kenties koko mainoksella ei olekaan mitään tekemistä tupakan kanssa. Tupakka on vain valittu mainokseen koska se on pitkulainen fallossymboli, joka lisäksi aiheuttaa riippuvuutta (=orjuutta). Falloksen muotoisen tupakan hakkaava nainen ei siis taistelekaan röökinhimoa vastaan vaan vapauttaa itsensä patriarkaatin orjuudesta. Ehkäpä tätä ei ole edes Nicorette teettänyt vaan tilaajana onkin naisasialiitto tai vastaava =).

        ..ja röökinhimosta kärsivä mies taistelee homoutta vastaan, niinkö?
        Onhan kyseessä fallossymboli.


      • Kurre_Orava
        carma. kirjoitti:

        ..ja röökinhimosta kärsivä mies taistelee homoutta vastaan, niinkö?
        Onhan kyseessä fallossymboli.

        Ja tupakoiva mies on hyväksynyt itsensä, eikä pode homokammoa. :)

        *Kurre Orava - Rööki huulessa vuodesta 1981*


    • Sanelma

      sen olevan miespuolinen?

      • turpaan vaan

        Ellei sitten ole todella ruma nainen. Vaikkapa joku feministi.


      • Sanelma
        turpaan vaan kirjoitti:

        Ellei sitten ole todella ruma nainen. Vaikkapa joku feministi.

        samantapaisen make-upin typykällä jossain Darcula- filmatisoinnissa. Pari viikkoa kryptassa veti hiukan kalpeaksi. Mutta kaulasta alaspäin saattoi päätellä kysessä olevan naispuolisen, nicorette taas antaa kovin tasapaksun vaikutelman.


    • carma.

      .. :P

      • Anonyymi

        Mä en ees pidä nykyisestäkään nicorette mainoksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      140
      4228
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      193
      3911
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      30
      2633
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2422
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2183
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1770
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1421
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1404
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1291
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1099
    Aihe