Sisäsiittoisuuden kallis hinta

Huusianna_

Mitä kaikkea siitä voi seurata?

8

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksyks

      Sisäsiittoisuuden ongelmia on tutkittu erikseen sekä suomen- että ruotsinkielisten keskuudessa.

      Molemmissa ryhmissä kertymäsaisrauksia on paljon verrattuna muihin maihin. Ruotsinkielisten kertymätaudit ovat vain hiukan harvemmassa kuin suomenkielisten.

      Pitkät etäisyydet ja harva tiestö lienee suurin syy.

      Maahanmuton railakas lisääminen auttaisi tähänkin vaivaan, mutta toki maansisäinenkin liikkuvuus kohentaa tilastoja.

      • typerykselle

        Suomessa ei ole, toisin kuin yleisesti luullaan paljon sisäsiitoisuudesta johtuvia "kertymäsairauksia". On olemassa ns, "Suomalainen tautiperimä", johon kuuluu joukko harvinaisia perinnöllisiä sairauksia, mutta näistä kärsivien ihmisten yhteenlaskettu määrä on vain joitakin tuhansia, siis alle promillen luokkaa koko väestöstä. Yleisesti ottaen suomalaiset ovat terve ja elinvoimainen kansa.
        Suomlaisia ei mitenkään voi verrta niihin väestöihin joissa sukurutsa on todellista, esim Arabeihin, Pakistanilaisiin tai Afrikan sarven väestöön. Jos suomalainen suku saa näistä uusia geenejä, niin suku taatusti hunoneen!
        https://kukkahattutati.wordpress.com/2012/09/16/sukurutsa-on-muslimeille-iso-ongelma/

        Harvat suomalaisten haukkujat ovat tulleet ajatelleeksi, että Ruotsin sisäosissa, Svenmaalla ja Götanmaalla geenejä ei ennen nykyaikaa tullut ulkopuoleleta kuin Suomesta!


    • eivahanaama

      Vahanaamaisuus on yleistä itä-suomessa . Kuusamossa taas sairastetaan skitsofreniaa. Kalliiksi käy yhteiskunnalle nämä fennojen taudit.

      • Siskonirakas

        Euroopan vahvin sisäsiittoisuus löytyy Koillismaalta ja Itä-Suomesta.


      • Sisäsiitto

        Johtuukohan vahanaamaisuus tästä?


      • kaksmetriä

        Heh, heh...tätä "vahanaamaisuutta" aiheuttavaa geenivirhettä taisi sairastaa kymmenen henkilöä Suomessa. Suomessa ei ole kärsitty kuin poikkeustapauksessa sisäsiitoisuudesta, ehkä tuo Kuusamon tapaus vahvistaa säännön ja muutamat surukunnat Pohjanmaalla ja Ahvenanmaalla. Kannattaisi hieman perehtyä aiheeseen josta aikoo kirjoittaa, mutta ei Riihimäen vahanaama viitsi, helpompi kirjoittaa p askaa kuola suupielestä valuen.
        Suomessa on Euroopan pienen %- serkusavioliittoja eli 0,27% väestöstä. Näin on ollut aina. Rautakaudella ja keskiajalla piti olla vähintään 7 sukupolvea väliä, ennen kuin sai naida. Jostain syystä eniten serkusliittoja on ollut ruotsinkielisellä Pohjanmaalla.... Suomalaiset ovat kyllä kaikki sukua keskenään kun mennään tarpeeksi kauas menneisyyteen. Tämä taas ei ole huono asia ollenkaan.
        Mielenterveysongelmia aiheuttaa Suomen valtion ja virkakoneiston suhtautuminen omaan kansaan, ei perimä.
        http://www.hs.fi/ulkomaat/a1383884538802


    • huusiann

      Pakkoruotsi on pahimman laatuista sisäsiittoisuutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      266
      3338
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      79
      1435
    3. 66
      1213
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      943
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      941
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      49
      855
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      787
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Olet hirviö

      Eikä kukaan saa mua muuttamaan mieltäni.
      Ikävä
      113
      716
    Aihe