Onko Helsingissä vanhustenhoidon taso sitä mitä sen pitäisi olla?
Hoidon taso Hellussa??
minnihiiri
7519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vanhuksia hoidetaan liiankin hyvin, yhteiskunnan rahojen haaskausta koko touhu.
Herra ihme nähköönsä.. Et oo tosissasi että hellussa hoidetaan vanhuksia liian hyvin..? Ei ainakaan näiden puheiden perusteella mitä täällä puhutaan.. mitenkähän mahdat määritellä hoidon hyvän tason..
ja sinäkö uskot jotain vanhusten ystävää vai? sehän täällä on aina äänessä natsifobioineen, aivan sairas tyyppi.
Emmä enää tiedä mitä mä uskon, ei pitäs tulla lukeen näitä sivuja.. Täällä sekoaa tervekin ihminen..
Kävin kuusi vuotta katsomassa omaistani Helsingin kaupungin sairaalassa. Jotkut tilanteet olivat tosi karmivia. Omaistani pitkäaikaishoidettiin kahdessa sairaalassa. Ensimmäisessä jo osastolle mennessä haisi hirveälle. Omaiseni yritettiin ilmeisesti saattohoitaa pois kuluttamasta yhteiskunnan varoja, mutta omaiset pääsivät väliin. Omaiseni eli tämän jälkeen vielä neljä vuotta ja toivoi saavansa kuolla luonnollisesti. Sitä ei hänelle taidettu suoda.
Kovan taistelun jälkeen sain omaiselleni siirron sairaalaan,jossa häntä voitiin käydä katsomassa useammin ja vahtimassa hoidon tasoa. Jotkut hoitajat hoitivat kohtuullisen hyvin, joidenkin suhtautuminen oli aika karmivaa.
Omaiseni sai veritulpan jalkaan. Sitä ei hoidettu, koska omaiseni katsottiin liian vanhaksi. Eräs hoitaja silitteli omaiseni jääkylmää ja mustunutta jalkaa ja totesi minulle, että eikö olekin vastenmielistä ja että omaiseni veritulppaa hoidettaisiin toisella tavoin, jos hän olisi vielä työikäinen.
Hoidoksi annettiin vain morfiinipiikkejä. Viime vaiheessa minua yritettiin suostumaan siihen, että omaiselleni ei annettaisiin enää ruokaa eikä juomaa. En suostunut. Jokainen voi kokeilla, miltä tuntuu olla vaikka päiväkin juomatta. Tilanne kärjistyi siihen, että lääkäri raivosi minulle omaiseni sängyn ääressä suostumattomuuteni vuoksi.
Lopulta omaiseni taisi kuolla morfiinin yliannostukseen. Parempi niin kuin jalassa olevan hoitamattoman veritulpan synnyttämän kuolion aiheuttamat tuskat.
Että tällaista suomalainen vanhusten hoito. Niiden vanhusten, jotka aikanaan ilman tukia ja monenlaisia nykyaikaisia työtä helpottavia koneita rakensivat meille nykyisen hyvinvoinnin.
Ihmettelen sitä, millaiseksi vanhusten hoito on mahtanut mennä, kun pitkäaikaishoito on keskitetty Helsingissä yhteen sairaalaan. Rekrytointitoimin voidaan sairaalaan hankkia henkilökunta, joka on valmis mihin vain.
Käsittääkseni Heinolassa hoidetaan vanhuksia hyvin, ainakin oma mummoni aikanaan oli ihan tyytyväinen.
Vanhustenhoidon taso Helsingissä on täysin perseestä, kun kaikki verorahat on siirretty maakuntiin, eikä ole varaa hoitaa.