kirjanpitolaki määrää että jokaisesta maksutapahtumasta on tehtävä (saatava) kuitti joka on numeroitu, päivätty ja todentaa maksutapahtuman. kysymys kuuluu miksei ravintossa saa narikasta kuittia? se voi olla yrittäjälle vaikka edustusmeno joka pitää saada kirjanpitoon! jos on huono ravintola ja v****mainen portsari, saakko ravintolassa alkaa tivaamaan kuittia? siis laillisesti?
kirjanpitolaki?
hkkk
84158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyselehän sinä ihan rauhassa vaikka siltä narikkavahdilta kuittia. Kyllä hän sellaisen tarvittaessa kirjoittaa. En kuitenkaan itse asiakkaana haluaisi/tarvitse tuollaisesta tapahtumasta kuittia, joten eiköhän ole paras nykykäytäntö, että sellaisen saa tarvitessaan.
Se numeroitu, tarkoittaa sitten kirjanpitosi numerosarjaa. Täysin hyväksyttyä on,(verottaja yms. viranomaiset) että narikkavahti ei kirjoittele kaikista tapahtumista kuitteja.
toimin itse narikkavahtina eikä meillä ole minkään sortin mahdollisuutta kirjoitella kettumaisille asikkaille mitään kuitteja. mutta onko asiakkaalla oikeus vaatia sellainen vaikka lakimiesten avulla? (jos siis haluaa asiakkaana kettuilla ilkeälle palvelun tarjoajalle)
En itse tarvi kuittia mutta haluaisin vain kirjoittajalle ilmoittaa, että ne kettumaiset asiakkaat sinunkin palkkasi osittain maksavat: Miksi ne muuten ovat muka kettumaisia???
joka kerta pyydettäessä (myös narikasta).
Ei olla kyllä pottumaisuuttamme pyydetty, vaan liittyi pikkujouluihin.
Kyllä asiakkaalla on oikeus kuittia vaatia, ihan ilman kettumaisuuttaankin. Kannattaisi hankkia sellainen kirjakaupoissa myytävä kuittivihko tulevaisuuden tarpeita varten.
Kuitiksi riittää kyllä ihan tavallinen paperikin, johon kirjoitetaan; Kuitti, eteispalvelusta niin ja niin monta euroa , päiväys ja nimi alle.
no kun kaikista ei saa kuittia. No rupea vaatimaan Helsingin kaupungin pysäköintivirastolta kuittia siitä, että pysäköit autosi kolikkoautomaatilla. Varmaan ne suostuu kirjoittamaan jälkikäteen jokaisesta kolikosta kuitin. Ja muista tehdä rikosilmoitus Pysäköintivalvontavirastosta että ne ei toimi laillisesti...ja rikkovat kirjanpitolakia....heh...
alkuperäinen ajatus?
Jos palvelun tuottajalta ei saa kuittia, niin ostajalla on oikeus itse laatia kuitti (alv:ta ei sitten kyllä saa vähentää).
Minä ainakin otan automaatista "kuitin" ja sen olen laittanut verotukseen. Hyvin on kelvannut matkalaskuissakin verottajalle.