Facebook tyrkyttää ällöttäviä ihmisiä kavereiksi

karkotus

Onko joku muu törmännyt tälläiseen "ongelmaan", että facebook tyrkyttää ällöihmisiä kavereiksi? Saatat tuntea tämän jne...?
Oikein oksettaa moinen tapa ja tyrkytys, koska tiedän itse etsiä itselleni sopivia kavereita.
Kyseiset "face-ohjelman" kaverit ovat sitä paitsi tyyppejä, joista en ikinä halua kuulla mitään , ei yhtään mitään ja päivä pilalla kun ällöt tyypit ovat näkyvillä sivulla nimineen... yök, yöks...Ilmeisesti facen järjestelmä poimii eri kautta nimiä esiin, kavereiden kavereita tsm tai joku kurkannut tietojani tai kaverini kurkannut "ällön" profiilia. Sitten järjestelmä alkaa tyrkyttää sitä eteenpäin. Facessa pitäisi olla kohta " ei ikinä kaveriksi" jota saisi klikata ällön kohdalla, kun se pulpahtaa esiin. Siitä moni kiittäisi, olen varma. Nyt käynnit facessa harvenneet ja harvenevat edelleen, jos systeemiin ei tule muutosta, että voi pysyvästi kieltää ällöt kaverit. Vai tietääkö joku, että voi tyrmätä ällöt ikuisesti pois omalta sivulta?

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielipiteeni

      Tuo on Facebookissa iso miinus. Jokainen voi ottaa kaverikseen kenet haluaa tyrkyttämättäkin. Sinne tupataan kaverien kaverit ja suvun kaverit. Joskus tulee kiusaksi asti joku kaveripyyntökin, joka on tällainen tutun tuttu. Ei liikaa kavereita edes tarvita. Siinä menee yksityisyyssuojakin jos niitä on liikaa. Ja osa juoruilee yksityisviesteissä kavereistaan.

    • yäkkö

      Törkeetä.Kyselee luokkakavereiden nimiä.Pitäis muistaa viisikymmentä vuotta sitten koulukavereidn nimiä.Anna mun kaikki kestää!!!!!?????

    • Hämmästynyt

      HHmm mulle tuli facee kaveri pyyntö eräältä naiselta, ja kävin kattomassa häne sivua on ranskalainen että täh...en hyväksyny häne pyyntöä. Nyt sitte tämä kyseinen ranskis on ottanu mut kaveriksee...aika törkeetä on kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      308
      3044
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe