Kollajan allas

sähköfani

Onko siitä Kollajan altaasta pitkiin aikoihin kuulunut mitään?

Nyt kun väki on paikkakunnalta kadonnut, varmaan olisi paikallaan rakentaa se allas. Ainakin ensi vuosina altaan reunoilta voisi onkia isoja haukia. Sivutuotteena saataisiin vähän sähköä.

23

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suolejuvouhottajien
    • venemiekkone

      hahaha..ei taida ees pudasjärven kaupungin valtuustolla olla laillisia sanoja,tekoja altaan rakentamisen puolella.Altaan rakentamisesta ei päätä rojolantien metsurit,ei kiinteistöhuollon traktorikuskit..Se on Euroopan unionin vallassa,ja ei Europpan unioni aja minkään yksityisen ahneen sähköyhtiöitten pörssisijoittajien etua.Pudasjärviset pikkinilkki virkamiehet taas yrittävät saada itelle jonkun pinssin rintaansa,kylillä peloittelemalla iijoen rannoilla asuvia mummoja.Pudasjärven kehittämispäälikköki voisi alkaa jo oikeissin hommiin,kehittämään Pudasjärven liike-elämää,eikä juokseen pelkästään kahvilla syötteellä,kehittään vaikka Pudasjärveä suureksi matkailupitäjäksi,uljasta II-JOKEA hyväksi nauttien..Muuten kollaja kestää,ja kollajan rannoilla asuvat ihmiset seuraavatki 29 vuotta,se on jämti.

      • Unioni

        Nauramati paras.Kyllä se tuloo,usko pois.


      • Tulvavedet
        Unioni kirjoitti:

        Nauramati paras.Kyllä se tuloo,usko pois.

        Kyllä mekin täällä Iijokivarren tulva-alueilla uskotaan ja toivotaan, että järki voittaa ja allas rakennetaan, jotta pääsisimme eroon joka keväisistä ja syksyisistä tulvista.


    • yamamarin

      onneksi ei enää pudiksella sentään tehä uskon varjolla,vaikka sillä jo paljon tyhmyyttä entisessä tekopitäjässä jo tehty pitkään..

    • MERIKOTKATKINsaapuvat

      NYT on työtä ja rahaa tulossa.

      • eimopoennää

        Se on poijaat ja tytöt sillä lailla, jotta jos rakentaminen alkaisi parinkymmenen vujen kuluttua,
        niin ei siellä näillä näkymin paljon Pudislaisia töissä tarvittaisi.
        Altaan JOS se tulisi rakentaisivat suurfirmat joilla on inssejä mestareita yms. työmiehiaä
        omasta takaa, ja koneet on järeitä ei siellä tarvita pikku valmetteja eikä tämän paikkakunnan kuokkakoneita kuin korkeintaan rakennusaikaisten paskamakkien kuopan kaivuussa.
        Isot dumpperit siirtää massat joita ei ole täällä nähty kuin elokuvissa jos sielläkään, eikä taija Ruskon betonillakaan riittää kapasiteetti ei peruskivilieriön käkemiseen.
        Jotta " voi poikani kumpa tietäisit kuinka vähällä järjellä tätä maailmaa hallitaan".


    • VALOAelämään

      TYÖTÄ, RAHAA, RUOKAAAAAAAAAA............

    • idipudi

      Kyllä Pudislaiset ovat tyhmiä kun menivät noin äänestämään. Purivat itseään nilkasta idiootit!

      • ESPOOSSA-sohvalla

        Sä oot varmaan cityvihreä West-Endistä tai Tapiolasta.
        Sähköä seinästä, jonka isi maksaa.


      • muutan-takaisin

        HYVÄ----työtä tiedossa Pudakselle,
        Ja merikotkille ja kalastajille KALLOO.


      • muutan-takais

        jos saan duunia, hommia, arbeettia


    • Varmaan_niin

      Kollaja kuin Vuotoskin nyt pitäisi rakentaa kun syrjäseudut ovat autioituneet ja väki pakkaantunut Helsingin, Turun, Tampereen, Seinäjoen ja Oulun seudulle.

      Yksittäiset ihmiset, jotka ovat sattuneet jäämään Kollajan ja Vuotoksen seudulle, tietenkin kärsisivät, mutta ainahan suurista yhteiskunnallisista päätöksistä joku kärsii.

      Muistaakseni alueen kansanedustajien kanta on, että pudasjärveläiset itse saisivat päättää, miten menetellään Kollajan suhteen. Nyt pudasjärveläiset eivät ole kyenneet muodostamaan selkeää ja yksiselitteistä kantaa.

      • myönteinen-kanta-tuli

        Valtuusto puolsi juuri hanketta.


    • Nuo_alueelle

      jääneet kärsivät vain tunnetasolla: joutuvat jättämään kotinsa. Hehän saavat kodeistaan ja maistaan korvaukset ja pääsevät muuttamaan sieltä Jumalan selän takaa ihmisten ilmoille.

    • Vesivoimaa
      • VES-ON-PAREE

        Vesivoima on veden liikkeen muuntamista johonkin ihmiselle hyödyllisempään muotoon. Nykykielessä vesivoimalla tarkoitetaan ensisijaisesti uusiutuvan energian tuotantomuotoa, jossa veden potentiaalienergiaa hyödyntävät vesivoimalat tuottavat sähköä.

        Vesivoima on tulen jälkeen vanhin tunnettu energian tuottamisen tapa. Aurinko haihduttaa ensin vettä meristä ja vesistöistä pilviin, joista se sataa alas kerääntyen sisävesistöihin merenpinnan yläpuolelle. Koskissa ja putouksissa virtaavalla vedellä on potentiaalienergiaa, joka muuttuu liike-energiaksi. Sitä hyödyntävät vesipyörät ja vesirattaat on tunnettu jo tuhansia vuosia ja niitä on käytetty mekaanisen työn tekoon maanviljelyssä, myllyissä, tekstiilien valmistuksessa ja puusahoissa. Vesiturbiini keksittiin 1800-luvulla.


      • RAHAA-JA-KALAA

        Äänestyksen ja kipakan keskustelun jälkeen valtuusto äänesti hankkeen tulevaisuudesta. Valtuuston mielestä Kollaja-hanketta pitää ajaa eteenpäin.

        Kaupunginhallituksen esitystä vastaan äänesti 18 valtuutettua. Puolesta äänesti 17. Eli Kollajan tulevaisuus ratkaistiin yhden äänen enemmistöllä.

        Näin ollen Kollaja-hanke etenee todennäköisesti seuraavaksi hallitusneuvotteluihin keväällä.

        Hanketta puuhaavan PVO Vesivoiman toimitusjohtaja Pertti Pietinen seurasi äänestystä paikan päällä. Hän oli luonnollisesti tyytyväinen äänestystulokseen.

        –Toki vielä menee useita vuosia ennen kuin hanke käytönnössä toteutuu. Ensi hallitusneuvotteluissa täytyy puida muun muassa koskiensuojelulakia, Pietinen sanoo.


      • ELINEHTOMME

        RevonTULI, puhdasILMA, energiaVESI,ruokanaKALA.


      • HALLITUSOHJELMA

        Ohjelma korostaa edistävänsä "puhdasta, uusiutuvaa ja kotimaista" energiaa. Uusiutuva tarkoittaa tässä bioenergiaa ja vesivoimaa. Mahdollisuudet KOLLAJAN altaan rakentamiseen pidetään auki.

        Puhdas tarkoittaa ydinvoimaa, joka ei ole uusiutuva, mutta ei tuota suoria päästöjä. Fennovoiman hankkeen lisäksi Fortumille jätetään tilaisuus hakea lupaa Loviisan laitosten korvausrakentamiseen.

        Ydinvoimaa ei yleensä lasketa kotimaiseksi, koska sen polttoaine tuodaan ulkomailta. Nykyään energian omavaraisuus on 35 prosenttia. Jos ydinvoima otetaan mukaan, se on jo 53 prosenttia.

        Hallituksen energialinjausten sisällöstä saa hyvän kuvan, jos tarkastelee, millaisia lausuntoja erilaiset eturyhmät siitä antoivat.

        Sähkön ja kaukolämmön tuottajia edustava Energiateollisuus (ET) piti hyvänä tavoitetta korvata fossiilista tuontienergiaa kotimaisella energialla.


      • KALAPUDAS-TULOSSA

        KALAPUDAS syntyy kun Kollaja rakennetaan.
        Ja isosti pääomaveroa saadaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe