Jeesuksen leipä

Jeesus antoi Juudakselle leipäpalan ja tarina kertoo, että samalla meni Juudakseen perkele.
Onko Jeesuksen leipä vaarallista ?

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuda_veritas

      "Jotta vanhat kirjoitukset toteutuisivat",
      täytyi jonkun opetuslapsista "kavaltaa" Jeesus!
      "Kavaltaa" Jeesuksen käskystä!
      Pitihän vanhojen kirjoitusten toteutua ja Jeesus teki kaikkensa, niiden täyttämiseksi!
      Se kenelle Jeesus antoi sen leipäpalan,
      piti suorittaa tuo Jeesuksen antama tehtävä!
      Juudas oli Jeesuksen luotettavin ja uskollisin opetuslapsi,
      joten Jeesus antoi hänelle tehtäväksi "kavaltaa hänet",
      jotta "sekin vanha kirjoitus toteutuisi"!
      Vain Johannes kertoo Juudakseen menneen perkeleen, ei muut!
      Johannes kertoo Jeesuksen jopa patistelleen Juudasta lähtemään kavaltamaan häntä,
      "Minkä teet, se tee pian", hoputtelee Jeesus Juudasta!
      Markus ja Matteus kertovat Juudaksen nauttineen Herran Ehtoollisen,
      ennen lähtöään, Jeesuksen hänelle antamaa tehtäväänsä täyttämään!
      Voiko Herran Ehtoollista nauttivaan mennä perkele, kuten novellikirjailija, runoilija (Joh.1:1-5) Johannes näyttää väittävän?
      Markus ja Matteus Johannesta vastaan siinä, että Juudas nautti Herran Ehtoollisen, ennenkuin, varmaankin vastahakoisesti, lähti täyttämään Jeesuksen käskyä!
      Jeesus oli varmaankin saanut Juudaksen uskomaan, tätä ylipuhuessaan kavallustehtäväänsä, ettei hänellä ole mitään hätää, sillä enkeliarmeija tulee ihan takuulla apuun, jos tarve vaatii. Ja Juudas uskoi!
      Kun Juudas sitten kuuli, mitä Jeesukselle olikin tapahtunut, kaatui hän ensin (kuolleena) maahan, kaikkien sislmysten valuessa ulos (Apt.1:18) ja sitten varmuuden vuoksi vieläpä hirttikin itsensä (Matt.27:3-5).
      (Jos olisi juna jo silloin keksitty, niin kaitpa olisi vielä junan allekin hypännyt)

      • Nuda_veritas

        Matteus 26
        53 Vai luuletko, etten voisi rukoilla Isääni, niin että hän lähettäisi heti minulle enemmän kuin kaksitoista legionaa enkeleitä?
        54 Mutta kuinka silloin kävisivät toteen kirjoitukset, jotka sanovat, että näin pitää tapahtuman?" (Jeesus viittaa: Jes.53:7-10)

        Jesaja 53
        7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
        8 Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä.
        9 Hänelle annettiin hauta jumalattomain joukossa; mutta rikkaan tykö hän tuli kuoltuansa, sillä hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.
        10 Mutta Herra näki hyväksi runnella häntä, lyödä hänet sairaudella. Jos sinä panet hänen sielunsa vikauhriksi, saa hän nähdä jälkeläisiä ja elää kauan, ja Herran tahto toteutuu hänen kauttansa.


      • Nuda_veritas

        Markus 14
        49 Joka päivä minä olen ollut teidän luonanne opettaen pyhäkössä, ettekä ole ottaneet minua kiinni. Mutta tämä tapahtuu, että kirjoitukset kävisivät toteen." Jeesus viittaa: Jes.53:12)

        Jesaja 53
        12 Sentähden minä jaan hänelle osan suurten joukossa, ja väkevien kanssa hän saalista jakaa; sillä hän antoi sielunsa alttiiksi kuolemaan, ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon, hän kantoi monien synnit, ja hän rukoili pahantekijäin puolesta.


      • Nuda_veritas
        Nuda_veritas kirjoitti:

        Markus 14
        49 Joka päivä minä olen ollut teidän luonanne opettaen pyhäkössä, ettekä ole ottaneet minua kiinni. Mutta tämä tapahtuu, että kirjoitukset kävisivät toteen." Jeesus viittaa: Jes.53:12)

        Jesaja 53
        12 Sentähden minä jaan hänelle osan suurten joukossa, ja väkevien kanssa hän saalista jakaa; sillä hän antoi sielunsa alttiiksi kuolemaan, ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon, hän kantoi monien synnit, ja hän rukoili pahantekijäin puolesta.

        Johannes 13
        18 En minä puhu teistä kaikista: minä tiedän, ketkä olen valinnut; mutta tämän kirjoituksen piti käymän toteen: 'Joka minun leipääni syö, on nostanut kantapäänsä minua vastaan'.

        Jeesus halusi toteuttaa myös tuon vanhan kirjoituksen,
        käskemällä Juudasta kavaltamaan hänet!

        Psalmit 41
        9 (41:10) Vieläpä ystäväni, johon luotin ja joka söi minun pöydässäni, kääntyy kopeasti minua vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      164
      4082
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3551
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      247
      2986
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1729
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1365
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1245
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1141
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      63
      951
    9. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      88
      820
    10. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      64
      798
    Aihe