Jeesus antoi Juudakselle leipäpalan ja tarina kertoo, että samalla meni Juudakseen perkele.
Onko Jeesuksen leipä vaarallista ?
Jeesuksen leipä
4
93
Vastaukset
- Nuda_veritas
"Jotta vanhat kirjoitukset toteutuisivat",
täytyi jonkun opetuslapsista "kavaltaa" Jeesus!
"Kavaltaa" Jeesuksen käskystä!
Pitihän vanhojen kirjoitusten toteutua ja Jeesus teki kaikkensa, niiden täyttämiseksi!
Se kenelle Jeesus antoi sen leipäpalan,
piti suorittaa tuo Jeesuksen antama tehtävä!
Juudas oli Jeesuksen luotettavin ja uskollisin opetuslapsi,
joten Jeesus antoi hänelle tehtäväksi "kavaltaa hänet",
jotta "sekin vanha kirjoitus toteutuisi"!
Vain Johannes kertoo Juudakseen menneen perkeleen, ei muut!
Johannes kertoo Jeesuksen jopa patistelleen Juudasta lähtemään kavaltamaan häntä,
"Minkä teet, se tee pian", hoputtelee Jeesus Juudasta!
Markus ja Matteus kertovat Juudaksen nauttineen Herran Ehtoollisen,
ennen lähtöään, Jeesuksen hänelle antamaa tehtäväänsä täyttämään!
Voiko Herran Ehtoollista nauttivaan mennä perkele, kuten novellikirjailija, runoilija (Joh.1:1-5) Johannes näyttää väittävän?
Markus ja Matteus Johannesta vastaan siinä, että Juudas nautti Herran Ehtoollisen, ennenkuin, varmaankin vastahakoisesti, lähti täyttämään Jeesuksen käskyä!
Jeesus oli varmaankin saanut Juudaksen uskomaan, tätä ylipuhuessaan kavallustehtäväänsä, ettei hänellä ole mitään hätää, sillä enkeliarmeija tulee ihan takuulla apuun, jos tarve vaatii. Ja Juudas uskoi!
Kun Juudas sitten kuuli, mitä Jeesukselle olikin tapahtunut, kaatui hän ensin (kuolleena) maahan, kaikkien sislmysten valuessa ulos (Apt.1:18) ja sitten varmuuden vuoksi vieläpä hirttikin itsensä (Matt.27:3-5).
(Jos olisi juna jo silloin keksitty, niin kaitpa olisi vielä junan allekin hypännyt)- Nuda_veritas
Matteus 26
53 Vai luuletko, etten voisi rukoilla Isääni, niin että hän lähettäisi heti minulle enemmän kuin kaksitoista legionaa enkeleitä?
54 Mutta kuinka silloin kävisivät toteen kirjoitukset, jotka sanovat, että näin pitää tapahtuman?" (Jeesus viittaa: Jes.53:7-10)
Jesaja 53
7 Häntä piinattiin, ja hän alistui siihen eikä suutansa avannut; niinkuin karitsa, joka teuraaksi viedään, niinkuin lammas, joka on ääneti keritsijäinsä edessä, niin ei hän suutansa avannut.
8 Ahdistettuna ja tuomittuna hänet otettiin pois, mutta kuka hänen polvikunnastaan sitä ajatteli? Sillä hänet temmattiin pois elävien maasta; minun kansani rikkomuksen tähden kohtasi rangaistus häntä.
9 Hänelle annettiin hauta jumalattomain joukossa; mutta rikkaan tykö hän tuli kuoltuansa, sillä hän ei ollut vääryyttä tehnyt eikä petosta ollut hänen suussansa.
10 Mutta Herra näki hyväksi runnella häntä, lyödä hänet sairaudella. Jos sinä panet hänen sielunsa vikauhriksi, saa hän nähdä jälkeläisiä ja elää kauan, ja Herran tahto toteutuu hänen kauttansa. - Nuda_veritas
Markus 14
49 Joka päivä minä olen ollut teidän luonanne opettaen pyhäkössä, ettekä ole ottaneet minua kiinni. Mutta tämä tapahtuu, että kirjoitukset kävisivät toteen." Jeesus viittaa: Jes.53:12)
Jesaja 53
12 Sentähden minä jaan hänelle osan suurten joukossa, ja väkevien kanssa hän saalista jakaa; sillä hän antoi sielunsa alttiiksi kuolemaan, ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon, hän kantoi monien synnit, ja hän rukoili pahantekijäin puolesta. - Nuda_veritas
Nuda_veritas kirjoitti:
Markus 14
49 Joka päivä minä olen ollut teidän luonanne opettaen pyhäkössä, ettekä ole ottaneet minua kiinni. Mutta tämä tapahtuu, että kirjoitukset kävisivät toteen." Jeesus viittaa: Jes.53:12)
Jesaja 53
12 Sentähden minä jaan hänelle osan suurten joukossa, ja väkevien kanssa hän saalista jakaa; sillä hän antoi sielunsa alttiiksi kuolemaan, ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon, hän kantoi monien synnit, ja hän rukoili pahantekijäin puolesta.Johannes 13
18 En minä puhu teistä kaikista: minä tiedän, ketkä olen valinnut; mutta tämän kirjoituksen piti käymän toteen: 'Joka minun leipääni syö, on nostanut kantapäänsä minua vastaan'.
Jeesus halusi toteuttaa myös tuon vanhan kirjoituksen,
käskemällä Juudasta kavaltamaan hänet!
Psalmit 41
9 (41:10) Vieläpä ystäväni, johon luotin ja joka söi minun pöydässäni, kääntyy kopeasti minua vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa864456Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen272463Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4582104Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1802034- 271531
- 1111339
Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p951330Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2381188Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺111059Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘331017