Lohjan Tanhuhovilla toimi aktiivisesti nuorisodisco 1970-luvun loppupuolelta 2000-luvun alkupuolelle asti. Disco oli erityisen suosittu 1980- ja 1990-luvuilla ja siellä kävi nuorisoa pidemmänkin matkan takaa. Olitko sinä yksi heistä? Haluaisitko jakaa muistosi Tanhuhovin discosta?
Teen kansatieteen pro gradu -tutkielmaa Helsingin yliopistossa ja työni aiheena ovat Tanhuhovin discoon liittyvät muistot ja muistelu.Työtä varten kaipaankin siis juuri teidän muistojanne paikasta! Voit osallistua kirjoittamalla vapaamuotoisen kirjoitelman omista kokemuksistasi liittyen Tanhuhovin discoon. Vastaaminen tapahtuu e-lomakkeen avulla (linkki viestin lopussa). Vastauslomakkeessa on esitelty myös esimerkkikysymyksiä, joiden tarkoitus on helpottaa muistelua ja niistä kirjoittamista. Esimerkkikysymykset on suunnattu lähinnä discossa käyneille, mutta myös muiden käyttäjien, kuten työntekijöiden, kokemukset ovat tervetulleita! Vastauksia toivoisin palautettavaksi helmikuun loppuun mennessä.
Vastaukset tallennetaan tutkimuskäytön jälkeen Lohjan museon arkistoon. Voit halutessasi jättää vastauksen myös nimimerkillä tai kieltää vastauksesi tallentamisen. Tutkimuksessa vastaukset käsitellään joka tapauksessa anonyymisti. Lohjan museo on kiinnostunut ottamaan vastaan myös muuta Tanhuhoviin liittyvää materiaalia, kuten valokuvia ja erilaisia aineellisia muistoja (esim. pääsylippuja, discossa käytettyjä vaatteita, julisteita). Jos sinulla on jotain tälläistä materiaalia hallussasi, ota minuun yhteyttä sähköpostilla ([email protected]).
Kerron myös mielelläni aiheesta lisää, joten kysy rohkeasti mitä vain mieleesi tulee. Kiitos kaikille jo etukäteen!
LINKKI KYSELYYN: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/56344/lomake.html
Kävitkö nuorena Tanhuhovin discossa?
JenniLu
0
127
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644